eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto IV 2017

TFI: wartość aktywów netto IV 2017

2017-05-15 12:41

TFI: wartość aktywów netto IV 2017

Jaka była wartość aktywów TFI? © ambrozinio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W kwietniu bieżącego roku wartość aktywów zgromadzonych przez krajowe TFI po raz kolejny wzrosła, osiągając poziom 275,7 mld zł. Za taki wynik w największym stopniu odpowiedzialne są fundusze akcyjne i sekurytyzacyjne. Jednocześnie wartość środków ulokowanych w funduszach detalicznych zdołała przekroczyć 140 mld zł, co oznacza pobicie dotychczasowego rekordu z 2007 roku.
Jak podaje najnowszy wspólny raport Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, o kwietniowym wzroście aktywów zadecydowały zarówno pozytywne wyniki zarządzania, jak również dodatni bilans, którym mogła pochwalić się sprzedaż. Na większości światowych parkietów, włączając w to warszawską GPW, mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen akcji. Obrazujący koniunkturę na globalnych rynkach akcji Indeks MSCI AC World zdołał wzbić się o +1,4%, a rodzimy WIG o +6,5%. Dodatnią stopę zwrotu udało się wypracować przeszło 3/4 funduszy inwestycyjnych. Łącznie wynik z zarządzania podniósł wartość aktywów o niemal +1,9 mld zł. Dodatnie było też saldo wpłat i wypłat do funduszy (ok. +0,6 mld zł).

Wynik ten mógłby być jeszcze lepszy, gdy nie to, że z kilku funduszy aktywów niepublicznych oraz jednego funduszu absolutnej stopy zwrotu stworzonego na potrzeby dużej grupy kapitałowej odpłynęło dość sporo kapitału. Odpływy te były na tyle pokaźne, że w przypadku obu wspomnianych segmentów rynku zanotowano spadek wartości zarządzanych środków.

fot. mat. prasowe

Miesięczna war tość aktywów netto (mld PLN)

Wartość aktywów netto zgromadzonych w krajowych funduszach inwestycyjnych wzrosła w kwietniu do poziomu 275,7 mld zł.


Najwyższą dynamikę aktywów odnotowały fundusze akcyjne, które najwięcej skorzystały z dobrej koniunktury panującej na rynkach kapitałowych. Ich aktywa powiększyły się o +1,5 mld zł, czyli o +4,8%. W większym stopniu wzrost dotyczył funduszy akcji zagranicznych, które głównie dzięki wysokim napływom nowych środków powiększyły się o +5,8% do 9 mld zł. Aktywa funduszy akcji polskich również wzrosły, jednak zawdzięczają to atrakcyjnym wynikom, a nie wpłatom klientów.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Ponad trzy czwarte funduszy inwestycyjnych wypracowało dodatnią stopę zwrotu.


Wysoką dynamikę aktywów odnotowały także fundusze sekurytyzacyjne, które na koniec kwietnia zarządzały 6,1 mld zł. To najwyższy poziom w historii. W tym segmencie największy udział w rynku mają Forum TFI, BEST TFI oraz Open Finance TFI.

W pozostałych segmentach rynku dynamika aktywów była zbliżona do +1,0%. Nieustającym zainteresowaniem klientów cieszą się fundusze gotówkowe i pieniężne. Dzięki kolejnej porcji nowego kapitału ich aktywa przekroczyły barierę 33 mld zł, osiągając najwyższy poziom w historii.

Wartość środków zgromadzonych w funduszach dłużnych wzrosła symbolicznie o +0,2 mld zł (+0,4%). Jednocześnie została utrzymana tendencja z poprzednich miesięcy: rosły aktywa funduszy obligacji korporacyjnych i inwestujących za granicą, jednocześnie zmniejszyła się wartość aktywów funduszy obligacji skarbowych oraz tzw. uniwersalnych. W sumie od początku roku wartość aktywów netto zgromadzonych w krajowych funduszach inwestycyjnych wzrosła o ponad +16 mld zł.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.