eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czy średnia krajowa starcza na kupno mieszkania?

Czy średnia krajowa starcza na kupno mieszkania?

2017-05-02 12:48

Czy średnia krajowa starcza na kupno mieszkania?

Czy średnia krajowa starcza na kupno mieszkania? © Tiko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W marcu średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw wyniosło aż 4 577 zł brutto. To, ile tak naprawdę zarabiają przeciętni Polacy, lepiej obrazuje jednak mediana, która wyniosła ok. 2617 zł „na rękę”. Z wyliczeń Expandera wynika, że w części polskich miast para o takich dochodach nie będzie w stanie bezpiecznie skredytować zakupu mieszkania o popularnej powierzchni 55 m2.

W Warszawie na kupno mieszkania potrzeba aż 8 075 zł.


Banki zwykle godzą się udzielić kredytu, jeśli jego rata nie będzie przekraczała 40% dochodu wnioskodawców. Biorąc jednak pod uwagę, że obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii, to lepiej nie przesadzać z kwotą zadłużenia i nie wykorzystywać swojej zdolności kredytowej do maksimum. Za kilka lat raty kredytów mogą być bowiem istotnie wyższe niż obecnie. Dlatego też w naszych wyliczeniach przyjęliśmy dwa warianty – bezpieczniejszy, w którym rata wynosi 25% dochodu i taki, w którym jest to 33% dochodu.

Z raportów Amron-Sarfin wynika, że Polacy najchętniej decydują się na kupno mieszkania o powierzchni ok. 55 m2. Choć średnia krajowa rośnie, to niestety w większości analizowanych przez nas miast para o przeciętnych dochodach nie będzie w stanie kupić takiego mieszkania w wariancie bezpiecznym. Najgorzej jest w Warszawie, w której aby rata nie przekroczyła 25% dochodu, łączne zarobki pary muszą wynieść nieco ponad 8000 zł netto. Najlepiej wygląda natomiast sytuacja w Zielonej Górze, gdzie wystarczy dochód w wysokości nieco ponad 4000 zł netto.

Gdy złagodzimy kryteria i zgodzimy się na to, że rata pochłonie jedną trzecią pensji, to problem pozostaje nadal w dwóch miastach – Warszawie oraz Gdyni. Wymagany dochód wyniesie tam odpowiednio 6 117 zł i 5 552 zł, czyli więcej niż w przypadku naszej przykładowej pary o przeciętnych dochodach. To jednak nie oznacza, że w ogóle nie będzie ja stać na kupno mieszkania. Dla przykładu, jeśli zaryzykują zaciągniecie kredytu, którego rata wyniesie aż 39% dochodu, to będą w stanie kupić mieszkanie nawet w stolicy. Tego jednak nie zalecamy. Poza tym, mogą oni posiadać wyższy wkład własny, niż założone przez nas 10%. Dla przykładu, jeśli będą mieli wkład wynoszący 25%, to rata kredytu na mieszkanie w Warszawie pochłonie 32% ich dochodu.

Expander wyliczył, ile trzeba zarobić „na rękę”, aby móc kupić nowe mieszkanie o powierzchni 55 m2 po przeciętnej cenie. Wykorzystaliśmy średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań podawane przez NBP za IV kw. 2016 r. Powierzchnia mieszkania to 55 m2. Oprocentowanie kredytu to 4,05%, jego okres to 25 lat, a wkład własny 10%. Nasza przykładowa para zarabia łącznie 5 234 zł netto, czyli dwukrotność mediany oszacowanej jako 80% średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2017 r. przeliczone na kwotę netto.

fot. mat. prasowe

Ile trzeba zarabiać netto, żeby móc kupić mieszkanie 55 m2

Do zakupu mieszkania o popularnej powierzchni 55 m2 w Warszawie potrzebny jest dochód wynoszący aż 8 075 zł.

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.