eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Sprawdź, czy jesteś gotowy na weekend majowy

Sprawdź, czy jesteś gotowy na weekend majowy

2017-04-28 12:03

Sprawdź, czy jesteś gotowy na weekend majowy

Przygotuj się na weekend majowy © ARochau - Fotolia.com

Weekend majowy tuż tuż. Dla wielu Polaków to pierwsza w roku okazja do dłuższego wypoczynku. Ci, którzy planują w tym czasie krótki urlop, powinni się do niego przygotować. Jasną sprawą jest wcześniejsze zadbanie o rezerwację noclegu. Przydatne może okazać się również sporządzenie listy niezbędnych rzeczy, które zamierzamy ze sobą zabrać. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. Awaria samochodu, uraz podczas górskiej wycieczki czy zniszczenie sprzętu sportowego to tylko niektóre z przykrych sytuacji, jakich może dostarczyć nam majówka.
W tym roku na weekend majowy wyjedzie zdecydowanie więcej osób niż rok wcześniej. Każda z nich powinna pamiętać, że do podróży, niezależnie od tego, gdzie i na ile się udajemy, warto się przygotować. O ile sprawdzenie stanu technicznego auta czy spakowanie niezbędnych rzeczy jest przeważnie "oczywistą oczywistością", o tyle już praktyka okazuje, że często zdarza się nam zapomnieć o zabezpieczeniu na wypadek zdarzeń, które trudno przewidzieć. W tym bez wątpienia pomocne jest ubezpieczenie turystyczne, ale nie tylko.

Awaria samochodu i co dalej?


Jednym z kłopotów, które zgotować nam może wyjazd na weekend majowy jest awaria samochodu. I nie się co oszukiwać - jest to problem, który może dotknąć każdego, nie tylko posiadaczy leciwych aut. Jeżeli usterka będzie na tyle poważna, że uniemożliwi nam dalszą podróż, będziemy zmuszeni wezwać pomoc drogową, a to najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ryzyko generowane przez tego rodzaju zdarzenie można jednak zminimalizować, wybierając odpowiedni pakiet assistance.
– Warto zwrócić uwagę, czy w cenie wybranego przez nas ubezpieczenia jest wliczony pakiet usług assistance. Gdy posiadamy taką polisę, w razie awarii wystarczy powiadomić ubezpieczyciela, a auto zostanie odholowane do warsztatu. Dalszą podróż można wtedy kontynuować samochodem zastępczym, bez ponoszenia dodatków kosztów. Jeżeli zdecydujemy się na wariant rozszerzony, mamy także zapewniony nocleg w przypadku, gdyby naprawa naszego samochodu potrwała dłużej – mówi Małgorzata Skibińska, dyrektor działu rozwoju indywidualnych ubezpieczeń majątkowych w Avivie.

fot. ARochau - Fotolia.com

Przygotuj się na weekend majowy

Spędzając weekend majowy w kraju mamy zapewniony dostęp do opieki medycznej oraz pewność, że w razie wypadku w górach odpowiednie służby przeprowadzą akcję ratowniczą.


Aktywny wypoczynek i sporty ekstremalne


Spędzając weekend majowy w kraju mamy zapewniony dostęp do opieki medycznej oraz pewność, że w razie wypadku w górach odpowiednie służby przeprowadzą akcję ratowniczą. Nie oznacza to jednak, że posiadanie dodatkowego ubezpieczenia w trakcie wyjazdu nie jest nam potrzebne. Wykupienie polisy NNW powinno się rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy planujemy aktywny wypoczynek. Spływ kajakowy czy jazda rowerem po górskich szlakach to doskonałe sposoby na spędzanie czasu z rodziną, mogą się jednak wiązać z ryzykiem powstania urazów.

Wizyta lekarska za granicą – ile to kosztuje?


Spędzając weekend majowy w krajach należących do UE, a także Szwajcarii, Norwegii i Lichtensteinie, jesteśmy chronieni kartą Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętajmy jednak o tym, że EKUZ przyznaje nam prawo do korzystania tylko z usług publicznej służby zdrowia za granicą, ale już nie obejmuje kosztów związanych z wizytą u specjalisty czy transportu medycznego poza terenem Polski. Taką ochronę zapewnia za to polisa podróżna, której koszt jest stosunkowo niewielki, szczególnie, gdy porównamy go z opłatami, jakie trzeba byłoby ponieść za opiekę i transport medyczny za granicą. Przykładowo, wezwanie karetki w Hiszpanii to ok. 2 tys. zł, jedna doba w szpitalu w Austrii to prawie 2,7 tys. zł a transport samolotem sanitarnym, w zależności od regionu świata, wiążę się z opłatą w wysokości od 10 do nawet 100 tys. zł.

W zależności od wybranej przez nas oferty, zakres ubezpieczenia turystycznego może obejmować nie tylko pokrycie kosztów związanych z opieką lekarską za granicą, ale także ochronę bagażu czy sprzętu turystycznego, który może zostać skradziony lub ulec zniszczeniu.
– Zakres ochrony polisy można także rozszerzyć o ubezpieczenie OC. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, które jest przydatne szczególnie wtedy, jeśli wyjeżdżamy z dziećmi. Maluchy mogą bowiem uszkodzić np. wypożyczony sprzęt sportowy. Posiadając OC, nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawą czy odkupieniem cudzego mienia – mówi Małgorzata Skibińska
z Avivy.

O co jeszcze warto zadbać przed wyjazdem na weekend majowy?


Wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które stanowi kompleksową ochronę na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji, nie zwalnia nas jednak z zachowania szczególnej ostrożności w podróży. Powiadommy rodzinę i znajomych o naszych planach wyjazdowych. Najlepiej udostępnijmy im plan podróży oraz kontakt do hotelu, w którym chcemy się zatrzymać. Jeżeli planujemy spędzić weekend majowy za granicą, przed wylotem upewnijmy się także, że znamy numer telefonu alarmowego do firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy polisę oraz numer do lokalnych służb bezpieczeństwa, np. posterunku policji. W razie wypadku pozwoli to na zaoszczędzenie cennego czasu i szybką reakcję odpowiednich jednostek.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Wyjątkowo drogi maj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.