eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia III 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia III 2017

2017-04-18 13:20

TFI: sprzedaż i umorzenia III 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia III 2017 © ewakubiak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych była ostatnio trudna do przewidzenia. Od jesieni minionego roku można mówić właściwie o huśtawce. Bieżący rok zaczął się jednak optymistycznie - do TFI znowu zaczęły napływać środki, luty okazał się najlepszym miesiącem od lipca 2016 roku, a marzec tylko potwierdził wzrostową tendencję. Wymiernym efektem dobry nastrojów uczestników TFI jest przeszło +0,85 mld zł nowych środków na rynku.
Dobrą sytuację na rynku TFI potwierdza prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA:
Aktywa i preferencje klientów są na tyle zdywersyfikowane, że ani wstrząsy natury politycznej, ani też inne ryzyka nie są w stanie powstrzymać rynku TFI przed wzrostem. Jest to bez wątpienia efekt wysokiego zaufania klientów do funduszy, co jest także pochodną samych wyników inwestycyjnych – mówi.

Podobnie jak przed miesiącem, w marcu palma pierwszeństwa trafiła do funduszy absolutnej stopy zwrotu, do której napłynęło przeszło 0,42 mld zł. Dziś już wiemy, że stały się one najbardziej popularnym rozwiązaniem pierwszego kwartału z saldem przekraczającym +1,1 mld zł. Na brak popularności nie mogą narzekać również fundusze dłużne - w marcu ich saldo znalazło się wyraźnie ponad kreską, sięgając niemal +0,39 mld zł, co dało kwartalny wynik na poziomie bliskim + 1 mld zł.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Marzec okazał się kolejnym miesiącem dobrej koniunktury na rynku TFI.


Warto podkreślić, że istotny wpływ na marcowe saldo miał ujemny wynik funduszy dedykowanych (-0,43 mld zł). To efekt umorzeń głównie funduszy akcyjnych dedykowanych (-0,34 mld zł). Podobnie wygląda sytuacja na szerokim rynku, gdzie z funduszy akcji wypłynęło niecałe -0,47 mld zł.

Przyglądając się wyraźnie rosnącym kursom akcji spółek na warszawskiej giełdzie na początku roku i konsolidacji indeksów w marcu, można przypuszczać, iż część uczestników TFI realizowała zyski z funduszy akcji. Mniejszym niż w lutym zainteresowaniem cieszyły się fundusze małych i średnich spółek.

Podobnie jak w luty również w marcu dobrze radziły sobie fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego. Ponad +0,3 mld zł sprzedaży netto, to bardzo zadowalający wynik. Wybór tej kategorii funduszy, jako alternatywy do lokat i rachunków bieżących potwierdza coraz lepsze rozumienie konieczności dywersyfikacji środków.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Podobnie jak w lutym klienci TFI zdecydowanie uwierzyli w potencjał funduszy absolutnej stopy zwrotu.


Również fundusze mieszane od początku tego roku cieszą się wysokim zaufaniem (+0,75 mld zł zebranych po pierwszym kwartale to bardzo dobry wynik, zważywszy na sytuację tej grupy w roku minionym. To również efekt wspomnianej już rosnącej popularności rodzimego rynku kapitałowego. Należy się tylko cieszyć, że ta trochę zapomniana kategoria, również wraca do obszaru zainteresowania inwestorów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.