eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obrót bezgotówkowy, czyli wymierne korzyści dla wszystkich

Obrót bezgotówkowy, czyli wymierne korzyści dla wszystkich

2017-04-19 13:30

Obrót bezgotówkowy, czyli wymierne korzyści dla wszystkich

Obrót bezgotówkowy przynosi korzyści © Andrey Popov - Fotolia.com

Budowanie społeczeństwa bezgotówkowego wymaga działań nakierowanych zarówno na przedsiębiorców, jak i na konsumentów. BCC proponuje, aby obie te grupy były adresatami podejmowanych przez administrację działań w celu wdrożenia rządowej strategii „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Bardzo dobrze wpisuje się w nią ostatnia propozycja dotycząca przekazywania wynagrodzeń na rachunki bankowe. Obrót bezgotówkowy przynosi korzyści zarówno pracodawcom, jak i zatrudnionym.

Przeczytaj także: Obrót bezgotówkowy? Przedsiębiorcy wolą gotówkę

Chociaż już dziś blisko 90 proc. wynagrodzeń w ten właśnie sposób jest przekazywane pracownikom, to uważamy za słuszny kierunek propozycje mogące ten wskaźnik zwiększyć. Tym bardziej, że nie mówimy o obowiązku wobec pracowników, a raczej o konieczności świadomej rezygnacji z otrzymywania przelewów, a zatem konieczności zastanowienia się nad swoimi potrzebami i podjęcia przemyślanej decyzji – złożenia oświadczenia o chęci otrzymywania środków w gotówce.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy i pracownika:


Obrót bezgotówkowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest korzystny dla wszystkich stron: obniża koszty pracodawcy (do obsługi gotówki potrzebni są pracownicy), zmniejszając jednocześnie obszar do powstawania błędów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników, tworząc rejestr wywiązywania się pracodawcy ze swoich zobowiązań, redukuje szarą strefę rozliczeń na rynku pracy.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że obrót bezgotówkowy wpływa korzystnie na rozwój gospodarki – badania jednoznacznie pokazują, że pracownicy wynagradzani poprzez rachunek bankowy bardzo rzadko, po otrzymaniu wypłaty, pobierają całość w gotówce. Wprost przeciwnie, zaczynają posługiwać się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, doceniając między innymi cechy kart zbliżeniowych. Nie bez powodu Polska jest liderem światowym płatności bezstykowych.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Obrót bezgotówkowy przynosi korzyści

Przekazywanie wynagrodzeń na rachunki bankowe to korzyści dla gospodarki i pracowników.


Pojawiają się nowe inicjatywy korzystne dla rynku, jednocześnie nie zmuszające obywateli do określonych zachowań – wymuszanie często skutkuje odmiennymi reakcjami. W przypadku omawianych rozwiązań, konsument ma prawo do decyzji o otrzymywaniu wynagrodzenia w gotówce. Musimy mu pomóc podjąć właściwą decyzję, przedstawiając korzyści, jakie może odnieść i przede wszystkim pokazując zalety płatności bezgotówkowych, będące konsekwencją korzystania z rachunków bankowych. Konsumenci, którzy dziś nie są jeszcze ubankowieni, bardzo szybko docenią zalety kart płatniczych – ich bezpieczeństwo, powszechną dostępność. A realizacja programu powszechnej terminalizacji punktów detalicznych tylko umocni znaczenie bezgotówkowych instrumentów płatniczych.

Warto podkreślić, że wspólne działania podejmowane przez administrację publiczną, banki, organizacje płatnicze, agentów rozliczeniowych, detalistów oraz innych zwolenników bezgotówki przyniosą wymierne korzyści dla gospodarki i dla konsumentów.

Robert Łaniewski ekspert ds. rozwoju obrotu bezgotówkowego

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: