eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2017 r.

Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2017 r.

2017-04-13 11:12

Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2017 r.

IPO © gustavofrazao - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

I kwartał bieżącego roku przyniósł europejskiemu rynkowi IPO delikatne wzrosty. Okazuje się, że łączna wartość ofert pierwotnych sięgnęła 4,5 mld euro, a więc była o 1 mld wyższa od zanotowanej w analogicznym kwartale minionego roku. Nieznaczny wzrost odnotowała również liczba debiutów (53). Na warszawskim parkiecie przez ostatnie trzy miesiące pojawiły się tylko 2 oferty - obie na rynku NewConnect. To niektóre wieści, jakie przynosi najnowsza edycja raportu "IPO Watch Europe".

Przeczytaj także: IPO na świecie: I kwartał 2024 roku z rekordowymi wpływami

W skrócie

  • Niejako na przekór ograniczonemu zainteresowaniu inwestorów, London Stock Exchange ponownie na szczycie zestawienia najbardziej aktywnych europejskich giełd. I zarówno jeżeli chodzi o liczbę, jak i pod względem wartości debiutów.
  • Liczba europejskich IPO w Europie osiągnęła podobny poziom co w I kw. 2016 r. Wartość środków znacznie jednak wzrosła, co było rezultatem dużych debiutów na rynku hiszpańskim i brytyjskim.
  • Zmienność rynku okazała się znacząco niższa od średniej dla trzech pierwszych miesięcy roku, a wartości europejskich indeksów znajdują się w trendzie wzrostowym
  • Bardzo udany i dynamiczny koniec kwartału - w marcu odnotowano pięć największych debiutów.
  • Liczba IPO z udziałem funduszy PE spadła o 1/4, ale ich wartość pozostała na niezmienionym poziomie
  • Sektor usług finansowych odpowiadał za 45% wartości emisji w I kw. 2017 r.
  • Miejscem dwóch największych IPO nie była Europa, lecz Nowy Jork. Pod względem wartości i ilości debiutów liderem okazał się region Azji i Pacyfiku.

Pierwszy kwartał br. nie obrodził w naszym kraju wysypem ofert. Debiuty były zaledwie dwa, oba na rynku NewConnect. Ich łączna wartość wyniosła niespełna 6 mln zł - za większość tej kwoty odpowiadał debiut producenta maszyn Kofama Koźle, który wyniósł 5,8 mln zł. Drugą ofertą było IPO Money Makers TFI. Liczba debiutujących spółek w pierwszym kwartale 2017 roku była niższa niż w porównywalnym okresie 2016 roku, w którym miało miejsce 5 IPO (4 na NewConnect, oraz 1 na GPW). Niska aktywność na rynku pierwotnym w Polsce w tym kwartale może wynikać z tego, że duża liczba przedsiębiorstw planuje debiuty w kolejnych kwartałach.
„Aktywność na rynku ofert pierwotnych w Warszawie była rekordowo niska, w pierwszym kwartale 2017 r. nie zaobserwowaliśmy żadnej oferty pierwotnej na rynku głównym, pomimo poprawiającej się koniunktury giełdowej. Wielu emitentów poświęciło pierwsze miesiące 2017 r. na przygotowanie prospektów emisyjnych oraz danych finansowych obejmujących rok 2016. Stąd też niezmiernie ważne dla warszawskiego rynku będą kolejne miesiące – przeprowadzone w ostatnich tygodniach oferty Griffin Premium RE oraz Dino stanowią dobry prognostyk dla kolejnych IPO w Warszawie. Popyt towarzyszący pierwszym tegorocznym ofertom na rynku głównym, a także zaobserwowany w I kwartale powrót na giełdę inwestorów indywidualnych świadczą o tym, że rynek niecierpliwie oczekuje kolejnych emitentów i dobrze przygotowanych IPO spółek z różnych sektorów" – mówi Bartosz Margol, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPOw I kw. od 2008 r.

Liczba IPO w Europie osiągnęła podobny poziom w porównaniu do I kw. 2016 r. jednak łączna wartość pozyskanych środków wzrosła dzięki dużym debiutom w Hiszpanii i Londynie.


Podsumowanie europejskiego rynku IPO w 2016 r.


Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość pozyskanych środków wzrosła w minionym kwartale (względem pierwszego kwartału 2016 r.) o 1 mld euro – osiągając wartość 4,5 mld euro, natomiast liczba debiutów wyniosła 53. Największymi ofertami w 2016 roku okazały się IPO Prosegur Cash w Hiszpanii (750 mln euro). Na drugim miejscu uplasowała się oferta spółki Neinor Homes SAU, również w Hiszpanii (709 mln euro). Trzecie miejsce pod względem wartości IPO zajęła spółka BioPharma Credit plc (705 mln euro, giełda w Londynie).

fot. mat. prasowe

Zmienność rynku a wartość IPO

Zmienność rynku pozostawała znacząco poniżej średniej dla trzech pierwszych miesięcy roku a wartości europejskich indeksów znajdują się w trendzie wzrostowym.


Podczas gdy pierwszemu kwartałowi 2016 r. towarzyszyła polityczna niepewność oraz niepokój związany z globalnym wzrostem ekonomicznym, warunki w tym roku były bardziej dogodne dla przeprowadzenia debiutu giełdowego. Mimo rozpoczęcia procedury Brexit przez Wielką Brytanię czy wyborów w Holandii, indeks zmienności rynkowej VSTOXX50 pozostawał na niskim poziomie przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. W połączeniu z niskimi stopami procentowymi, zachęciło to inwestorów do selekcji i udziału w ofertach spółek z dobrze przygotowanym equity story. W rezultacie, w Europie można zaobserwować zdrowy napływ giełdowych debiutantów” – podsumowuje Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

fot. mat. prasowe

Największe oferty w I kw.2017 r.

Duża aktywność na koniec kwartału – pięć największych debiutów przeprowadzono w marcu.

fot. mat. prasowe

Wartość IPO w podziale na sektory

Sektor usług finansowych odpowiadał za 45% wartości emisji w I kw. 2017 r.


Informacje o badaniu
Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 marca 2016 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: