eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Windykator to nie komornik. Obalamy mity nt. windykacji

Windykator to nie komornik. Obalamy mity nt. windykacji

2017-04-11 00:25

Windykator to nie komornik. Obalamy mity nt. windykacji

Windykator to nie komornik © vchalup - Fotolia.com

Windykacja należności to temat, który ciągle budzi kontrowersje. Do tego narosło wokół niego wiele mitów. Wiele z nich dotyczy samych pracowników. Co może windykator? Czy ma prawo dzwonić do dłużnika? Jak powinny wyglądać relacje z nim? Specjaliści z BEST S.A. wyjaśniają wątpliwości, obalając przy okazji najbardziej powszechne mity.

Windykator nie ma prawa zająć konta bankowego


PRAWDA. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że komornik i windykator to dwie różne profesje. To wyłącznie ten pierwszy zajmuje się przymusową egzekucją długów na podstawie decyzji sądu, w związku z czym posiada uprawnienia do przejęcia majątku dłużnika. I to właśnie on ma prawo zająć konto i wynagrodzenie osoby zadłużonej. Dlatego skierowanie sprawy do sądu i zaangażowanie w nią komornika powinno być krokiem ostatecznym, stosowanym wówczas, gdy dłużnik nie jest skłonny do współpracy z wierzycielem i ugodowego rozwiązania sytuacji.

Windykator - bezduszny i niechętny wobec dłużnika


FAŁSZ. Funkcjonujący w polskim społeczeństwie wizerunek windykatora jest nieco krzywdzący i - co najważniejsze - często nieprawdziwy. Niejednokrotnie wytyka mu się bezduszność, niechęć do rozmów, a nawet prześladowanie zadłużonych.
- Zapomina się, że wierzyciel stara się pomagać osobom zadłużonym i traktuje każdego dłużnika indywidualnie, biorąc pod uwagę jego sytuację finansową i możliwość oddania długów. Wielokrotnie nasi pracownicy pomagali w takich przypadkach, modyfikując ofertę spłaty i dostosowując ją do możliwości finansowych w konkretnym okresie – mówi Aneta Kamińska-Kocot, Dyrektor Pionu Windykacji Polubownej z BEST S.A.

fot. vchalup - Fotolia.com

Windykator to nie komornik

Wyłącznie komornik zajmuje się przymusową egzekucją długów na podstawie decyzji sądu, w związku z czym posiada uprawnienia do przejęcia majątku dłużnika.


Dlatego tak ważna jest rozmowa z wierzycielem – aby móc wypracować przychylne warunki spłaty, a nawet zawalczyć o rozłożenie długu na raty. Poważne, w szczególności notowane na giełdzie, firmy windykacyjne nie uznają w swoich działaniach grożenia czy nękania, ponieważ byłoby to niezgodne z prawem, a także etyką zawodową branży zarządzania wierzytelnościami.

Unikanie kontaktu = problem z głowy


FAŁSZ. Jednym z głównym błędów, które popełniają osoby zadłużone, jest unikanie kontaktu z firmą windykacyjną. Zaciągnięte zobowiązania same nie znikną, a uciekanie od problemów finansowych może tylko pogorszyć sytuację i powiększyć odsetki. Strach przed konsekwencjami wydaje się być czasem silniejszy niż trzeźwe myślenie. Często wynika to z nieświadomości. W rzeczywistości wierzyciel może pomóc w spłacie długu, dostosowując harmonogram jego spłaty do aktualnych możliwości. Świadome uciekanie przed rozmową z windykatorem może doprowadzić do przekazania sprawy do sądu i interwencji komorniczej.

Przedawnionego długu nie trzeba płacić


FAŁSZ. Wielu dłużników uważa, że jeśli będą unikać kontaktu z wierzycielem, ich zobowiązanie się przedawni i nie będą musieli go spłacać, co jest błędnym myśleniem.
- Nawet przedawniony dług nie znika tak po prostu. W dodatku zobowiązania przedawniają się rzadko i w bardzo specyficznych okolicznościach. Od 2017 r. w Polsce dług przedawniać się będzie po 6 latach, ale nie oznacza to, że po tym okresie przestanie on istnieć. Właściciel tytułu prawnego do zadłużenia ma prawo w dalszym ciągu prowadzić windykację i domagać się spłaty. Warunki, w jakich następuje przedawnienie długu, zostały określone w Kodeksie Cywilnym – przekonuje Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A.

Windykator nie ma prawa dzwonić i wysyłać listów


FAŁSZ. Zarejestrowane i działające legalnie firmy tego typu mają pełne prawo do wysyłania korespondencji z przypomnieniem o spłacie zadłużenia oraz telefonowania, co jest dokładnie określone w Kodeksie Cywilnym. Zarejestrowane firmy windykacyjne działają w Polsce legalnie, a historia takiej działalności sięga XX wieku. Mogą one prowadzić windykację w swoim imieniu lub innego wierzyciela (np. banku, operatora telekomunikacji itp.). Niezależnie od charakteru, w którym występuje, wierzyciel ma prawo domagać się spłaty zaciągniętego zobowiązania – zarówno w formie telefonu, jak i listu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 3

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.