eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zadłużenie Polaków w 2016. Zakupy na raty, pożyczka czy karta kredytowa?

Zadłużenie Polaków w 2016. Zakupy na raty, pożyczka czy karta kredytowa?

2017-03-30 11:13

Zadłużenie Polaków w 2016. Zakupy na raty, pożyczka czy karta kredytowa?

Karty płatnicze © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W minionym roku, nie inaczej niż w latach poprzednich, polscy konsumenci ponownie postawili na zakupy na raty. Ze zrealizowanego na zlecenie Lindorff SA raportu "Sytuacja materialna Polaków" wynika, że właśnie w ten sposób zadłużaliśmy się najczęściej. Nie oznacza to jednak, że karta kredytowa i pożyczka powędrowały do lamusa - nimi też zdarzało się nam finansować wydatki. Ile pozostało nam do spłacenia?

Zakupy na raty


Respondentów badania Lindorff SA zapytano m.in. o wysokość kredytu, którym sfinansowali zakupy na raty. Udzielone odpowiedzi wskazują, że najczęściej zadłużaliśmy się na 1501-3000 zł. (38%). Co piąty respondent wskazał przedział 501-1500 zł, a 17% ankietowanych zadeklarowało, że nie było to więcej niż 500 złotych. 22% badanych zaciągnęło wyższe kredyty: 13% do 5 tys. zł, 6% do 8 tys. zł, a 3% badanych powyżej tej sumy.

Pożyczka wyższa niż raty?


Ankietowanych zapytano również o kwotę zaciąganych pożyczek gotówkowych. Okazuje się, że w tym przypadku byliśmy znacznie mniej powściągliwi. Co czwarty badany wskazał tu przedział 8000-25000 zł, 19% pożyczyło pomiędzy 1501 a 3000 zł, a 18% - kwotę od 3001-5000 zł. Poza podium znalazły się zarówno drobne pożyczki do 1500 (12%) i 500 zł (5%), jak również zobowiązania na ponad 25000 zł, na które pozwoliła sobie zaledwie garstka Polaków.

Z powyższego wynika zatem, że na wyższe kwoty zadłużamy się w formie pożyczki gotówkowej. Przy mniejszych wydatkach, jak np. sprzęt AGD stawiamy na zakupy na raty. I korzystamy z nich dość często - aż 24% nadanych wskazało, że w minionym roku wybrało właśnie tę formę zadłużenia.

fot. mat. prasowe

Jakiej wysokości były zakupy na raty i kredyty gotówkowe?

Polacy zadłużają się na dużo wyższe kwoty w formie pożyczki gotówkowej niż przy zakupie ratalnym.


Można także domniemywać, iż zobowiązania na wyższe kwoty są u Polaków bardziej przemyślane i ankietowani poświęcali im dużo więcej uwagi. Wskazuje na to procent odpowiedzi na pytanie: „Czy powstrzymujesz się przed wydawaniem pieniędzy »na siebie« w przypadku kredytu gotówkowego?”. 36% ankietowanych stwierdziło, iż raczej tak, a 30% udzieliło zdecydowanego potwierdzenia (łącznie 66% odpowiedzi twierdzących). 21% respondentów stwierdziło, iż „raczej nie”, a jedynie 5% badanych zdecydowanie zaprzeczyło (łącznie 26% odpowiedzi zaprzeczających).

fot. mat. prasowe

Jakiej wysokości zobowiązania mieli Polacy w 2016 na karcie kredytowej/debetowej?

Karty kredytowe to przede wszystkim zadłużenia z przedziału 1501-3000 zł.


Złote karty?


Ankietowani zostali również poproszeni o wskazanie, jak wysokie zadłużenia znajdowały się na ich kartach kredytowych oraz debetowych. Karty kredytowe to przede wszystkim zadłużenia z przedziału 1501-3000 zł z 21% wskazań, jednak niewielu Polaków mniej (20%) było w stanie zadłużyć się na wyższe kwoty – 3001-5000 zł. Popularne były również zadłużenia z przedziału 501-1500 zł (18%) i na niewielkie sumy – do 500 zł – 16%.

Zadłużenia na rachunku bankowym spowodowane płatnością kartą debetową okazały się delikatnie niższe, gdyż najwyżej typowaną odpowiedzią był przedział 501-1500 zł i to aż z 30% wskazań. Zaraz za nim uplasowała się odpowiedź 1501-3000 zł (23%), trzecie miejsce to najniższy pułap do 500 zł. Taką odpowiedź wskazało 21% ankietowanych.

Z jakich form zadłużeń najlepiej korzystać?


Każdy z powyższych produktów finansowych wiąże się ze zobowiązaniem finansowym, jednak przyznawanym na innych zasadach. Zatem, z której formy finansowania swoich potrzeb najlepiej korzystać?
  1. Zakupy na raty – są dla nas najwygodniejszą opcją, jeśli potrzebujemy kupić konkretną rzecz, za którą nie możemy zapłacić gotówką w danym momencie, a chcemy jednocześnie zaoszczędzić na czasie. Kupując na raty godzimy się na pożyczkę, która pokrywa koszt zakupu i od razy wpływa na konto sprzedawcy, a my w systemie ratalnym zwracamy instytucji udzielającej kredytu całą kwotę. Oszczędność czasu polega na tym, iż zazwyczaj punkt zawierania umowy znajduje się w miejscu zakupu sprzętu. Ponadto przy takiej formule banki często oferują raty o zerowym oprocentowaniu. Jednak zanim się na nie zdecydujemy, dokładnie przeczytajmy umowę, aby nie paść ofiarą tzw. „zapisów małym druczkiem”!
  2. Pożyczka gotówkowa – daje nam dużo więcej swobody, gdyż najpierw możemy się na nią zdecydować, a dopiero później przeznaczyć wybraną przez nas część pieniędzy na określone cele. Ponadto, jeśli poświęcimy czas na research, możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę pożyczkową na rynku. Jednak takie rozwiązanie zawsze wiąże się z oprocentowaniem pożyczki i w efekcie będziemy musieli oddać instytucji udzielającej nam kredytu wyższą kwotę niż ta przez nas pożyczana.
  3. Karta kredytowa – jest świetnym zabezpieczeniem na „czarną godzinę”. Jeśli pod koniec miesiąca znajdziemy interesującą nas okazję cenową, a nie dysponujemy już gotówką, warto skorzystać z karty kredytowej z określonym przez nas limitem. Dzięki niej nie musimy przejmować się brakującymi kwotami, a wraz z przyjściem kolejnego wynagrodzenia od pracodawcy możemy spłacić nasze zadłużenie na karcie. Z tego rozwiązania warto korzystać tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni przypływu gotówki w niedługim czasie od skorzystanie z karty kredytowej, gdyż nieopłacenie zadłużenia w terminie zazwyczaj wiąże się z naliczeniem odsetek.
  4. Limit na karcie debetowej – to idealne rozwiązanie, jeśli zdarza nam się, iż pod koniec miesiąca brakuje nam drobnych kwot na bieżące potrzeby. Indywidualnie ustalony limit pozwoli nieznacznie przekroczyć saldo naszego konta, które wyrównuje się wraz z ponownym wpłynięciem na nie pieniędzy.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • rusak84 / 2017-04-01 15:31:54

    Potrzebowałem niedawno na naprawę samochodu 400zł i złożyłem wniosek o pożyczkę w wonga. W poniedziałek spłacę, zaraz po pensji. Fajnie, że przy pierwszej pożyczce jej koszt to zaledwie 10zł. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • oewonga / 2017-04-20 18:38:11

    Witam! Rusak84 dziękuję za skorzystanie z naszej oferty pożyczki. Cieszy mnie fakt, że nasza oferta pomogła Ci zapłacić za naprawę auta. Na rynku polskim wonga.com udziela pożyczek krótkoterminowych od 50 zł do 1500 zł dla nowych Klientów (koszt pierwszej to 10 zł), ratalnych do 5000 zł dla nowych Klientów oraz 8000 zł dla stałych Klientów. Okres spłaty w przypadku pożyczki krótkoterminowej wynosi od 1 do 60 dni, natomiast w przypadku ratalnej do 18 miesięcy. Koszt pożyczki ratalnej można poznać na stronie wonga.pl, pod suwakami, którymi ustawia się kwotę pożyczki i liczbę rat. Aby wnioskować o pożyczkę należy przygotować: numer konta bankowego, dowód osobisty, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego (który będzie niezbędny do weryfikacji) i złożyć wniosek online na naszej stronie internetowej wonga.pl. Decyzja o udzieleniu pożyczki podejmowana jest m.in. po sprawdzeniu wiarygodności kredytowej potencjalnych Klientów w BIK S.A. i biurach informacji gospodarczej oraz ocenie zdolności kredytowej Klientów. Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* lub skorzystania z chata na wonga.pl/live_chat?utm_source=egospodarka. W razie pytań jestem do dyspozycji Tomasz | Ekspert wonga.com * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.