eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie na życie dla seniora. Czy to się opłaca?

Ubezpieczenie na życie dla seniora. Czy to się opłaca?

2017-03-29 11:19

Ubezpieczenie na życie dla seniora. Czy to się opłaca?

Polisa na życie dla seniora opłacalna? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Jeśli chcesz mieć polisę na życie i jednocześnie płacić niewygórowaną składkę oraz być ubezpieczonym na wysoką kwotę, to nie pozostaje ci nic innego niż pomyśleć o ubezpieczeniu za młodu. Co jednak z tymi, którzy nie pomyśleli o tym zawczasu? Czy tak często obecnie reklamowane ubezpieczenie na życie dla seniora ma w ogóle sens?
Częstotliwość emisji reklam promujących polisy "za złotówkę dziennie i bez badań lekarskich" może imponować. Starsi ludzie niemal każdego dnia bombardowani są spotami, z których wynika, że mogą ulżyć najbliższym i sprawić, aby wydatki związane z ich pogrzebem minimalnie obciążały najbliższych. A potem, uwiedzeni obietnicami z telewizora podpisują, często bez zastanowienia, pierwszą lepszą umowę ubezpieczenia na życie. Czy taki krok ma jakikolwiek sens?

Ubezpieczenie na życie dla seniora: jaką ochronę zapewni?


Ubezpieczenie na życie dla seniora ma spełniać przede wszystkim funkcję parasola rozpiętego nad jego rodziną. W przypadku śmierci ubezpieczonego jego najbliżsi otrzymują świadczenie, którego wysokość uzależniona jest od sumy ubezpieczenia. Niekiedy też ubezpieczyciele proponują polisy gwarantujące wypłatę np. w razie ciężkiej choroby lub leczenia szpitalnego.
Takie produkty ubezpieczeniowe nie są pozbawione sensu, jednak trzeba zachować czujność w trakcie podpisywania umowy. Zbyt niska składka polisy powinna wzbudzić nasze podejrzenia – zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Seniorzy prawie na pewno będą płacić składki krócej niż osoby zawierające umowę ubezpieczenia w wieku np. 30 lat. Ubezpieczyciele rekompensują sobie więc ten fakt wzrostem miesięcznej składki. Dla przykładu spójrzmy na ubezpieczenie "Dla Najbliższych" Avivy. Jeśli ktoś kupuje ubezpieczenie, mając 40 lat, to za polisę na sumę 10 000 zł zapłaci 57 zł miesięcznie. Osoba zawierająca umowę w wieku 63 lat musi się już liczyć z wydatkiem 85 zł na miesiąc za taką samą sumę ubezpieczenia.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Polisa na życie dla seniora opłacalna?

Ubezpieczenia dla osób starszych spełniają przede wszystkim funkcję ochronną.


Diabeł tkwi w wyłączeniach odpowiedzialności


Co zrobić, jeżeli ubezpieczyciel proponuje zadziwiająco niską miesięczną składkę?
Przeczytajmy uważnie wyłączenia odpowiedzialności – radzi Paweł Kuczyński.
Może się bowiem okazać, że wykluczeń jest tyle, że wypłata świadczenia jest w praktyce bardzo mało prawdopodobna.

Podobnie postąpmy, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje zawarcie polisy bez przeprowadzania badań lekarskich. Fakt, że towarzystwo pozwala na zakup ubezpieczenia na życie dla seniora bez pytania o jego stan zdrowia, nie oznacza wcale, że finalnie nie odmówi wypłaty pieniędzy ze względu na to, że śmierć była wynikiem jakiejś przewlekłej choroby. Wszystko, jak zawsze, zależy od dokładnych zapisów w warunkach polisy.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.