eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoty znów słabnie

Złoty znów słabnie

2006-03-25 00:02

Złoty znów słabnie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Początek tygodnia przyniósł osłabienie złotego, które było pochodną wzrostu ryzyka politycznego po zapowiedzi lidera PiS-u, Jarosława Kaczyńskiego, że jego partia złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu. Jeżeli wniosek ten nie zyska aprobaty możliwe jest stworzenie koalicji rządowej, w skład której wchodziłaby Samoobrona. Kurs EUR/PLN w ciągu kilku minut dotarł do poziomu 3,90, a USD/PLN zwyżkował od poziomu 3,20.

Przeczytaj także: Niegrzeczny złoty

Mimo że ze sceny politycznej napływały kolejne nieciekawe informacje, złoty pozostawał stabilny. Dopiero wzrost rentowność amerykańskich obligacji, wywołany danymi o inflacji, spowodował kolejny odpływ kapitału z rynków wschodzących. W efekcie na wartości traciły wszystkie waluty naszego regionu. Czynnikiem pobocznym i znacznie mniej istotnym, była sytuacja polityczna na Węgrzech czy Słowacji, gdzie trwa kampania wyborcza przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Osłabienie złotego było również wspierane przez umocnienie dolara na rynku międzynarodowym, wywołane nadziejami na podwyżki stóp procentowych w USA. Kurs EUR/PLN ponownie wybił się z kanału spadkowego i testował opór na poziomie 3,92. Jeszcze większe wzrosty były udziałem kursu USD/PLN, który po wzroście ponad poziom 3,20 testował w środę opór na poziomie 3,2450. Rynek praktycznie nie reagował na obecne zamieszanie polityczne. Inwestorzy traktowali zapowiedzi kolejnych liderów, jako niegroźny folklor, który wyróżnia polską scenę polityczną wśród krajów europejskich.
Odreagowanie, jakie miało miejsce w czwartek i znaczny spadek kursów, nie przeszkodziły jednak w dalszym osłabianiu naszej waluty. Dewaluacja złotego w ostatnim czasie jest również pochodną oczekiwań rynku, co do kształtowania się stóp procentowych w Polsce. Zdaniem większości graczy RPP nie zdecyduje się na dalsze łagodzenie polityki monetarnej. Pogląd ten potwierdziły czwartkowe dane o sprzedaży detalicznej w lutym, które pokazały wzrost o 10,2 proc.

Rekomendacje
W nadchodzącym tygodniu złoty powinien pozostawać pod wpływem sytuacji światowej, a w szczególności wtorkowej decyzji FED-u, odnośnie stóp procentowych w USA. Jeżeli stopy wzrosną, powinno to doprowadzić do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji i umocnienia dolara, a co za tym idzie osłabienia złotego. Kurs USD/PLN może, zatem testować tegoroczne szczyty na poziomie 3,30, a EUR/PLN 3,94.

oprac. : Maciej Chojnacki / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, rynak walutowy
Fala spadkowa kursu EUR/USD

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: