eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt samochodowy: tak bardzo nie zadłużaliśmy się jeszcze nigdy

Kredyt samochodowy: tak bardzo nie zadłużaliśmy się jeszcze nigdy

2017-03-20 11:35

Kredyt samochodowy: tak bardzo nie zadłużaliśmy się jeszcze nigdy

Samochód na kredyt, a nie z zaoszczędzonych środków © photobuay - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatnia edycja cyklicznego badania KPF i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH dowiodła znacznego ożywienia na rynku consumer finance. Dostrzegalna była nie tylko rosnąca sprzedaż dóbr trwałych, ale również większa skłonność do finansowania ich środkami z zewnątrz. Kołem zamachowym tej sytuacji był bez wątpienia notowany w ostatnich miesiącach wzrost popytu na kredyt samochodowy. Co więcej, dane płynące z rynku dowodzą, że tym ostatnim finansujemy coraz to droższe auta.
Odsetek osób planujących kupno samochodu utrzymuje się na względnie stałym poziomie. W bieżącym okresie na pytanie o prawdopodobieństwo takiego zakupu respondenci odpowiadali podobnie jak w poprzednim kwartale. Wizja kupna auta jest realna lub bardzo realna w przypadku 5,5% respondentów, co oznacza, że kredyt samochodowy może potencjalnie interesować około 700 tys. gospodarstw domowych.

Auto? Tak! Kredyt samochodowy? Jak najbardziej!


Pozytywnym bodźcem dla rynku jest - większa od notowanej ostatnio - gotowość do finansowania zakupu auta środkami pożyczonymi od banku. W obecnym kwartale wśród konsumentów, którzy noszą się z zamiarem kupna czterech kółek, aż 47,5% planuje sięgnąć w tym celu po kredyt samochodowy. Warto nadmienić, że średnia historyczna kształtuje się na poziomie 43%. 36,2% respondentów chce sfinansować kredytem część zakupu samochodu, a 11,3% – całość.
– Obecna skłonność do zakupu auta na kredyty o tyle zasługuje na uwagę, że w poprzednich trzech kwartałach utrzymywała się ona na zdecydowanie niższym poziomie. Dobrym przykładem jest tu szczególnie kwiecień 2016, kiedy to na kredyt samochodowy zdecydowanych było zaledwie 25% osób rozważających kupno samochodu – stwierdza Agnieszka Kozioł, Menedżer ds. Projektów i Analiz KPF. – Obecny wzrost może być następstwem programu 500+, który podniósł zdolność kredytową gospodarstw domowych, sprawiając, że poszukują one teraz możliwości kredytowania zakupu samochodu o wyższej wartości.

Przydatne linki:
Kredyty samochodowe


Aby jednak mówić o powrocie do wyższej skłonności do sięgania po kredyt samochodowy w perspektywie długoterminowej musielibyśmy zaobserwować podobne wskazania konsumentów w kolejnych edycjach badania koniunktury na rynku consumer finance KPF – IRG SGH.

Oszczędzamy, ale nie na samochód


W bieżącym kwartale znaczenie oszczędności w celu dokonania poważniejszego zakupu, takiego jak samochód, utrzymuje się na niskim poziomie. Odsetek gospodarstw domowych deklarujących ten cel przy oszczędzaniu spadł i wyniósł 5,9%.
Obserwowana tendencja może świadczyć o tym, że gospodarstwa domowe nie chcą odkładać zakupu samochodu w czasie i oszczędzać na ten cel, a wolą sfinansować go od razu, nawet zaciągając zobowiązanie. Odsetek gospodarstw domowych, które deklarują finansowanie zakupu samochodu, jako cel zaciągnięcia kredytu, wzrósł i wynosi obecnie 8%, co może oznaczać ponad milion gospodarstw domowych, które są klientami na tym rynku kredytowym – dodaje Agnieszka Kozioł.

fot. mat. prasowe

Zakup samochodu - sposoby finansowania

Aż 47,5% respondentów planuje sfinansowanie zakupu samochodu kredytem.


Potwierdzeniem wyników badań i ogólnej poprawy koniunktury w tym sektorze są zjawiska obserwowane przez wiodących graczy działających w tej branży.
– Stabilny trend wzrostowy w zakresie kredytowania samochodów obserwujemy już od końca 2015 roku. Naszym zdaniem na efekt rosnącej zdolności kredytowej gospodarstw domowych nakłada się również konieczność wymiany zakupionego wcześniej samochodu. Najwyższy poziom sprzedaży kredytów samochodowych miał miejsce w latach 2008-2009, więc kupiony wówczas najczęściej kilkuletni samochód ma obecnie już kilkanaście lat – twierdzi Radosław Jodzis, Dyrektor Banco Cofidis S.A. Oddział w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.