eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zakupy na raty: kupujemy, ale czy spłacamy?

Zakupy na raty: kupujemy, ale czy spłacamy?

2017-03-17 10:21

Zakupy na raty: kupujemy, ale czy spłacamy?

Zakupy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zakupy na raty cieszą się wśród Polaków dużą popularnością. I nie ma w tym właściwie nic dziwnego. Taki sposób finansowania pozwala cieszyć się np. wymarzonym sprzętem elektronicznym i nie wymaga jednorazowego nakładu dużej gotówki. Jak często decydujemy się na zakup ratalny? Kto najczęściej wybiera ten system? I wreszcie, czy regularnie spłacamy zobowiązania? Odpowiedzi na te pytania przynosi zrealizowany na zlecenie Lindorff SA raport "Sytuacja materialna Polaków".

Zakupy na raty i pożyczka gotówkowa


Respondentów badania zapytano m.in. o zobowiązania, które posiadali w minionym roku lub posiadają obecnie. Przeszło 4 na 10 z nich przyznało, że nie ma ani czynnych zobowiązań, ani też zaległości w płatnościach. Wśród tych, którzy zadeklarowali inaczej dominowały zakupy na raty, na które zdecydowano się w prawie 1/4 przypadków. Drugie pod względem popularności miejsce zajęła pożyczka gotówkowa (19%), a ostatnie miejsce na podium przypadło w udziale karcie kredytowej (13%). Tuż za liderami uplasowały się takie produkty jak kredyt hipoteczny (12%), nieopłacony rachunek (7%) oraz wykorzystany limit w koncie (6%).

Jeśli przyjrzeć się odpowiedziom, których udzielili przedstawiciele poszczególnych płci, to widoczne są dość spore dysproporcje. Największa, 9-procentowa rozbieżność dostrzegalna jest przy "zakupach na raty" - przyznało się do nich 28% mężczyzn i tylko 19% kobiet. Z kolei „niezapłacony rachunek” to w równej mierze domena męska, jak i damska (po 7% wskazań).

Bardzo istotna jest forma zadanego pytania oraz wykorzystany w nim termin. Powyższe pytanie, „Które z poniższych zobowiązań posiadałe(a)ś w 2016 roku bądź posiadasz obecnie?”, wykazało delikatnie różne wyniki w porównaniu z odpowiedziami na pytanie „Czy w minionym 2016 roku, skorzystałe(a)ś z któregoś z poniższych produktów finansowych?”. Większość różnic wynosiła około 2 p. p., jednak największą dysproporcję zauważamy przy deklaracji korzystania z karty kredytowej (6 p. p.) oraz limitu na koncie bankowym (9 p. p.), obie na korzyść drugiego pytania. Można zatem wnioskować, iż jednym z powodów różnic są konotacje związane ze słowem „zobowiązanie”. Nawet, jeśli korzystamy z produktów, których użytkowanie egzekwuje posiadanie zobowiązania, nie jesteśmy tego w pełni świadomi i nie myślimy np. o wykorzystaniu środków z karty kredytowej w kategoriach zobowiązania, a po prostu korzystania z produktu finansowego.

fot. mat. prasowe

Jakie zobowiązania posiadali Polacy w 2016 roku

Co 4 konsument dokonał zakupów na raty.


Spłacamy regularnie


W badaniu respondenci zostali zapytani również o to, jak spłacają swoje zobowiązania. Zdecydowana większość – 85% wszystkich respondentów przyznała, iż robi to regularnie. Cieszy fakt, iż tylko 13% badanych stwierdza, że spłaca zobowiązania nieregularnie, a zaledwie 2% ankietowanych czeka, aż ich zadłużenie przedawni się.

Kobiety mają delikatnie wyższą skłonność do nieterminowych spłat zobowiązań. 16% respondentek przyznało się do tej tendencji, w kontraście do 10% badanych mężczyzn. Męska część częściej jednak czeka na przedawnienie długu – 3% respondentów przy 1% kobiecych wskazań.

fot. mat. prasowe

Jak Polacy spłacają zobowiązania?

Zdecydowana większość respondentów to rzetelni płatnicy.


Bazując na wynikach zaprezentowanych powyżej, można wysnuć konkluzję, iż dla Polaków zakupy na raty są atrakcyjną formą nabywania dóbr, a z regulaminową spłatą zobowiązania Polacy nie mają większych problemów. Nieterminowe wpłaty to domena tylko niewielkiej części badanych. Świadome czekanie na przedawnienie długu stanowi na szczęście marginalny procent wszystkich badanych.

Zakupy na raty - czy warto?


Jak wykazują powyższe badania, zakupy na raty nie sprawia nam większych problemów. Jednakże zawsze warto analizować swoją sytuację, aby nie popaść w spiralę zadłużenia, jeśli w jednym momencie zdecydujemy się na zbyt dużą ilość zobowiązań jednocześnie. Co więcej, czasami kupienie czegoś na raty może być dla nas bardziej opłacalne, niż za gotówkę. Kupując na raty warto trzymać się poniższych zasad:
  1. Zdecyduj, czy rata się opłaci – przed decyzją o zobowiązaniu, policz dokładnie, ile wydajesz na codzienne wydatki. Po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z mieszkaniem czy domem, sumą potrzebną na codzienne potrzeby oraz ratami obecnych zobowiązań, zweryfikuj kwotę, która pozostała. To maksymalna wysokość raty, na którą możesz sobie pozwolić i która nie obciąży Twojego budżetu. Co ciekawe, jeśli odkładasz pieniądze na koncie oszczędnościowym objętym oprocentowaniem, skorzystanie z popularnych rat o zerowym oprocentowaniu może być dla Ciebie dużo korzystniejsze niż zapłacenie gotówką. Odejmując z takiego konta miesięczną kwotę raty, odsetki nadal będą naliczane i będą wyższe niż po odjęciu całej sumy na początku. W efekcie po ostatniej racie bank będzie zobligowany do wypłacenia większej sumy odsetek, niż gdybyśmy „zabrali” całą kwotę z konta za jednym razem.
  2. Dokładnie przeczytaj i trzymaj się terminów – przed złożeniem podpisu poświęć swój czas, aby dokładnie przeczytać umowę zawieraną przy kupnie na raty. Zwłaszcza przy tzw. „ratach 0%” możemy spotkać się z zapisami „małym druczkiem”, informujących o wysokich kosztach związanych z niezapłaceniem choćby jednej raty w terminie. Jeśli na takiej okazji nie chcemy stracić, nie możemy zapominać o ustaleniach z umowy!
  3. Zastanów się – przed kupnem czegokolwiek przemyśl, czy jest to faktycznie potrzebne i nie kierujesz się wyłącznie spontanicznymi emocjami. Co więcej, przemyśl czy kwoty, którą trzeba będzie przeznaczyć na raty, nie można odłożyć np. na konto oszczędnościowe i w dłuższym rozrachunku zyskać dzięki temu więcej profitów – zaoszczędzone pieniądze i to za nie w przyszłości kupić faktycznie potrzebny sprzęt.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: