eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto II 2017

TFI: wartość aktywów netto II 2017

2017-03-10 13:37

TFI: wartość aktywów netto II 2017

TFI: wartość aktywów netto II 2017 © rsooll - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W lutym bieżącego roku wartość aktywów zgromadzonych przez krajowe Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych po raz kolejny wzrosła, osiągając poziom 265,5 mld zł. Za taki obrót spraw odpowiedzialny jest w głównej mierze powrót dobrej koniunktury na warszawską giełdę. Największą popularnością, podobnie jak przed miesiącem, cieszyły się fundusze akcyjne. Nieźle poradziły sobie również fundusze akcji polskich - podaje najnowszy wspólny raport Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Jak już wspomniano we wstępie, tym, co obecnie w największym stopniu sprzyja TFI, jest powrót dobrej koniunktury na GPW. W zaledwie 3 miesiące, od końca listopada 2016 roku, indeks WIG zdołał podskoczyć o 20%, co sprawiło, że fundusze posiadające w portfelach akcje polskich spółek poradziły sobie naprawdę nieźle. Tylko w lutym, wynik z zarządzania podwyższył wartość aktywów o 2,3 mld złotych. Nad kreską pozostawało również saldo wpłat i wypłat, które osiągnęło poziom +1,5 mld zł.

Analogicznie jak miało to miejsce w styczniu, największe wzrosty dotyczyły funduszy akcyjnych, które dzięki dobrym wynikom i pokaźnemu zastrzykowi nowych środków urosły o
+4,8%, a więc o 1,4 mld zł. U schyłku minionego miesiąca ich wartość osiągnęła 31,4 mld zł, a udział w rynku - najwyższy od listopada 2015 poziom (11,8%).

Jeszcze wyższa dynamika (+5,0%) stała się udziałem funduszy akcji polskich, które na koniec lutego zarządzały aktywami wartymi 23 mld zł. W przypadku funduszy akcji zagranicznych dynamika wyniosła +4,0%, a wartość środków sięgnęła 8,4 mld zł. Dobra koniunktura na rynkach akcji sprzyjała także funduszom mieszanym, których aktywa powiększyły się o ponad +0,7 mld zł do 28,7 mld zł na koniec lutego.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Wartość aktywów netto zarządzanych przez fundusze inwestycyjne wzrosła w lutym do poziomu 265,5 mld zł.


Luty był bardzo udany także dla funduszy absolutnej stopy zwrotu. Dzięki dobrym wynikom oraz udanym emisjom certyfikatów kilkunastu funduszy, wartość ulokowanych w nich środków powiększyła się o +0,7 mld zł. Na koniec lutego wartość aktywów przekroczyła 15,9 mld zł (najwięcej w historii).

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Podobnie jak w styczniu, w największym stopniu wzrosły aktywa funduszy akcyjnych


W minionym miesiącu dobrze radziły sobie także fundusze dłużne. Luty był najlepszym miesiącem na rynku długu krajowego od sierpnia 2015 roku. Indeks IROS mierzący zmianę cen polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu wzrósł o +0,38%, dzięki czemu
większość funduszy polskich papierów dłużnych wypracowała zysk. I choć klienci wycofywali z nich swoje oszczędności, to jednocześnie wpłacali je do funduszy obligacji korporacyjnych, czy inwestujących na rynkach zagranicznych. W efekcie aktywa całego segmentu wzrosły o +1,1% do blisko 44 mld zł.
W drugim miesiącu roku dodatnią dynamikę aktywów odnotowały wszystkie segmenty rynku.

Niezagrożoną pozycję lidera utrzymały fundusze aktywów niepublicznych, których majątek na koniec lutego warty był blisko 104 mld zł. W pierwszej trójce pozostały także fundusze
dłużne oraz gotówkowe i pieniężne.

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto funduszy (mln PLN)

W tym roku rynkowi funduszy sprzyja powrót dobrej koniunktury na warszawski parkiet.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.