eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt dla firm w pigułce

Kredyt dla firm w pigułce

2017-03-01 11:39

Kredyt dla firm w pigułce

Jaki kredyt dla firmy? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w bieżącym roku polskie firmy mają zamiar inwestować. Posiadanie planów w tym zakresie deklaruje przeszło połowa firm przemysłowych i niemal 1/3 reprezentantów branży budowlanej. Część inwestycji będzie finansowana z środków własnych, ale na rynku dostępnych jest również wiele innych produktów, które pomagają utrzymywać płynność finansową i umożliwiają rozwój biznesu. Podstawowym narzędziem jest tu kredyt dla firm w rachunku bieżącym.

Przeczytaj także: Kredyty inwestycyjne w II 2024 z ujemną dynamiką

O złagodzeniu warunków finansowania działalności gospodarczej banki mówiły już w III kwartale minionego roku. To bez wątpienia dobra wiadomość dla tych przedsiębiorstw, które mają w planach inwestycje, a nie posiadają środków własnych, którymi mogłyby sfinansować bieżące działania i inwestycje umożliwiające rozwinięcie skrzydeł w biznesie.

Wprawdzie sektor MŚP chętnie korzysta z kredytów inwestycyjnych i obrotowych, to jednak nie są to jedyne produkty, z których mogą skorzystać. Podstawowym rozwiązaniem, o które wnioskować mogą nawet początkujący przedsiębiorcy, jest kredyt dla firm w rachunku bieżącym.
– Kredyt dla firm w rachunku bieżącym to w praktyce konto z przydzielonym debetem, którego limit ustalany jest indywidualnie w oparciu o obroty firmy i jej zdolność kredytową – wyjaśnia Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego, mFinanse. – Na starcie działalności gospodarczej liczyć można przeważnie na niewielką sumę, która raczej przysłuży się podtrzymaniu płynności aniżeli inwestycjom. Jednak wraz ze wzrostem zdolności kredytowej, można starać się o zwiększenie dopuszczalnego debetu. Najlepiej więc, aby wszystkie transakcje wpływały na rachunek firmowy, bo najczęściej to jego historia determinuje wysokość późniejszej pożyczki – tłumaczy ekspert ZFDF.

Elastycznie i wygodnie


Podstawową zaletą rozwiązania, jakim jest kredyt dla firm w rachunku bieżącym, jest szybkość pozyskania środków (już po 3 miesiącach od otwarcia konta) oraz możliwość spożytkowania ich na dowolny cel. Odsetki zostają naliczone od momentu korzystania z limitu i są liczone od faktycznego zadłużenia. Okres rozliczeniowy wynosi najczęściej 30 dni, odsetki pobierane są automatycznie z rachunku i są wliczone w ciężar limitu kredytowego. Debet zostaje automatycznie spłacany po każdym wpływie środków na rachunek.
– Wielkość zadłużenia można regulować w każdym miesiącu, w zależności od kondycji finansowej przedsiębiorstwa, co jest znacznym ułatwieniem, szczególnie na starcie. Nie ma też ryzyka obciążenia stałymi ratami, bo z limitu korzystamy wtedy, gdy jest on potrzebny. Jego koszt wylicza się w oparciu o zmienną stopę procentową, stawkę WIBOR i marżę banku. Warto więc porównywać oferty, bo różnice w opłatach mogą być znaczne – radzi Leszek Zięba, ekspert ZFDF.

Szansa na utrzymanie płynności


Kredyt dla firm w rachunku bieżącym nie jest jedynym finansowaniem, jakie można uzyskać w formie odnawialnej. Tak może zostać również udzielony kredyt obrotowy, który swoją formą przypomina popularną pożyczkę gotówkową, zaciąganą przez klientów indywidualnych. W przypadku firmy jego wartość może wynieść nawet milion złotych, ale potrzebną kwotę maksymalną zwykle można negocjować. Możliwe jest również udzielenie pożyczki w obcej walucie. Okres spłaty najczęściej rozkładany jest na 90, 180 lub 360 dni.
– Najczęściej z tej formy finansowania korzystają zakłady handlowe, które przy jego pomocy pokrywają bieżące należności, wynagrodzenia dla pracowników czy kupują towar – tłumaczy Monika Mojzesowicz, ekspert ZFDF, Expander Advisors. – Najważniejszą różnicą w porównaniu do kredytu na rachunku bieżącym, jest stałe oprocentowanie, wchodzące w skład rat, które należy spłacać niezależnie od tego czy w danym momencie środki są wykorzystywane, czy też nie. Istnieje także możliwość uzyskania odnawialnej pożyczki, która umożliwia wielokrotną spłatę i odnowienie limitu. Co ważne, o taką formę finansowania mogą starać się też nowe przedsiębiorstwa, ale muszą liczyć się z wyższymi kosztami, bo z punktu widzenia banku, jest to bardziej ryzykowna transakcja – mówi ekspert ZFDF.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Jaki kredyt dla firmy?

Rozwiązaniem, o które wnioskować mogą nawet początkujący przedsiębiorcy, jest kredyt dla firm w rachunku bieżącym.


Kapitał na rozwój


Ostatnim z często zaciąganych przez przedsiębiorstwa zobowiązań finansowych, jest kredyt inwestycyjny. Mogą starać się o niego właściciele działalności gospodarczych, które mają już pewien staż i potrzebują większych środków, aby realizować swoje cele biznesowe. W tym wypadku często wymagane jest zabezpieczenie, np. w postaci nieruchomości.

Wiele instytucji oferuje finansowanie na korzystnych warunkach, co jest związane ze wsparciem rządowym, które ma podnieść innowacyjność i zwiększyć liczbę inwestycji. Warto jednak pamiętać, że środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć tylko na ściśle określony cel, który potencjalnie zwiększy obroty.
– Do takich należy np.
o wybudowanie, modernizację lub zakup nieruchomości, np. hal produkcyjnych lub maszyn. Bank będzie bowiem badał nie tylko zdolność kredytową firmy, ale też potencjał, który uzyska dzięki nowej inwestycji. Jeśli przedsiębiorca nie wywiązałby się z umowy i środki przeznaczył na coś innego, np. wynagrodzenia dla pracowników, to wtedy nie zwiększyłby swoich zysków i mógłby nie być wstanie spłacać rat. Dlatego też pieniądze rzadko wypłacane są bezpośrednio na konto, a częściej na rachunek sprzedawcy, od którego firma kupuje np. nowy sprzęt – tłumaczy Monika Mojzesowicz, ZFDF.

Uwaga na duże koszty


Kredyty inwestycyjne zwykle mają też długi okres spłaty, który może wynieść nawet 20 lat, a możliwe do pozyskania kwoty sięgają nawet kilku milionów złotych. Oferty banków różnią się od siebie pod względem parametrów, takich jak: oprocentowanie nominalne czy prowizja, a o pozyskaniu środków często decyduje ocena scoringowa. Nierzadko razem z kredytem trzeba zakupić także dodatkowy produkt, np. ubezpieczenie. Zanim przedsiębiorca wybierze konkretną propozycję, powinien dokładnie przeanalizować koszty. W tym pomóc również może doradca finansowy, który porówna ze sobą wszystkie dostępne oferty na rynku i pomoże przebrnąć przez proces zebrania potrzebnej dokumentacji i udzielenia pożyczki.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kredyt dla firm

    Doradca KredytMarket / 2017-09-12 12:12:00

    Dzień dobry,
    procedura ubiegania się o kredyt dla firm nie musi być czasochłonna i skomplikowana. Co więcej, nie musi kosztować dużo. Wiemy, że do tego przyzwyczaiły przedsiębiorców banki i różne instytucje pozabankowe, ale jako byli bankowcy chcemy to podejście zmienić! Wychodząc na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców Kredyt Market przygotował ofertę, dzięki której środki na rozwój firmy można pozyskać nie wychodząc z domu. Przedsiębiorców prowadzących swój biznes od 2 lat zapraszamy do skorzystania z pożyczki na rozwój firmy w Kredytmarket.com. Kwota, jaka oferujemy to od 10 do 50 tysięcy na okres od 3 do 6 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 9,5% w skali roku, a prowizja jedynie 2,5%. Nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych opłat ani ubezpieczeń. Cały proces jest elektroniczny, szybki i, co najważniejsze, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. W oparciu o dane podane w trakcie wypełniania wniosku, nasz algorytm wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu finalną decyzję z propozycją kwoty pożyczki dostajesz w ciągu 15 minut na maila. Po 2 dniach od zatwierdzenia warunków umowy otrzymasz środki na wskazane konto bankowe. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do zakładki kalkulator na naszej stronie https:/kredytmarket.com/
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: