eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Oszczędzanie. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

2017-02-28 14:30

Oszczędzanie. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Czy realizujemy już finansowe postanowienia noworoczne? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Nadejście nowego roku to tylko jeden z doskonałych momentów na podjęcie kroków, które mają zmienić nasze życie na lepsze. Bardzo wielu Polaków przygotowuje listy z noworocznymi zamierzeniami, jednak tylko niewielu spośród nich wciela je w życie. Tym gorzej, ponieważ postanowienia noworoczne często mają związek z oszczędzaniem pieniędzy czy efektywniejszym zarządzaniem budżetem domowym, a ich wcielanie w życie to zdecydowanie dobry pomysł. Jak się nie poddać? Oto porady eksperta eurobanku.

Oszczędzanie bez kłopotów


Postanowienia noworoczne Polaków bardzo często mają związek z finansami. Popularnym celem jest oszczędzanie pieniędzy. Nie jest to zadanie karkołomne, ale bez wątpienia wymaga wytrwałości i przestrzegania kilku zasad. Jak skutecznie zabrać się za odkładanie środków? Oto kilka podpowiedzi, które mogą poprawić nasze bezpieczeństwo finansowe:
 • Wyznacz sobie cel oszczędzania: określenie konkretnego celu, dla którego zrealizowania odkładać będziemy pieniądze to krok, który pozwoli utrzymać postanowienia noworoczne w mocy. Może to być zarówno cel krótkoterminowy jak np. wyjazd na wakacje, remont kuchni czy zakup sprzętu elektronicznego, ale również długoterminowy jak oszczędzanie na emeryturę.
 • Systematyczność to konieczność:
  - Kluczową kwestią dla efektywnego oszczędzania jest wyrobienie sobie nawyku comiesięcznego odkładania środków. Najlepiej robić to zaraz po otrzymaniu wypłaty i opłaceniu comiesięcznych rachunków. Na początek warto spróbować odkładać około 10-15% tego, c pozostaje nam w budżecie domowym. Jeżeli planujemy w danym miesiącu większe wydatki, to wówczas odłóżmy cokolwiek, choćby miało to być 50 złotych. Ważne, aby przyzwyczaić się do regularnego, comiesięcznego gromadzenia funduszy – sugeruje Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.
 • Zmniejsz wydatki na rachunki: niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy, zawsze możemy poszukać dodatkowych finansów w naszym domowym budżecie poprzez ograniczenie wydatków na rachunki. Czy naprawdę potrzebujemy telefonu stacjonarnego, jeśli korzystamy z komórki? Czy dojazd do pracy samochodem jest dla nas bardziej korzystny finansowo niż komunikacją miejską? Także zakup żarówek energooszczędnych oraz wyłączanie nieużywanego sprzętu elektronicznego może dobrze wpłynąć na stan naszego domowego budżetu. To tylko przykładowe wydatki, które mogą wzbudzić uśmiech i być powodem do żartów, ale po wprowadzeniu tych zmian i po podsumowaniu wszystkich kosztów zazwyczaj okazuje się, że rocznie można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
 • Korzystaj z odpowiednich produktów finansowych: banki wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które postanawiają wraz z nowym rokiem gromadzić oszczędności i przygotowują produkty finansowe, zachęcające odbiorców do gromadzenia oszczędności.
  – Lokaty terminowe czy rachunki oszczędnościowe gwarantują bezpieczne pomnażanie oszczędności oraz pewny zysk. Z tym że lokaty terminowe dodatkowo mobilizują nas do wytrwania w postanowieniu oszczędzania, ponieważ bank wypłaca zgromadzony kapitał wraz z odsetkami zwykle na koniec okresu umowy. Aby zatem nieco zarobić, nie powinniśmy zrezygnować przed czasem. Lokaty to wciąż najatrakcyjniejsza dla większości klientów forma oszczędzania, skierowana do wszystkich szukających bezpiecznych rozwiązań finansowych. Żeby założyć lokatę wystarczy niewielka kwota - w zależności od banku, jaki wybierzemy – nawet 200 do 1000 zł. Warto przy tym korzystać z nowych technologii, bo banki obecnie często najwyższe oprocentowanie proponują dla lokat zakładanych przez Internet lub w aplikacji mobilnej. - podkreśla Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.


Uporządkowany budżet domowy


“Budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły” – ten cytat amerykańskiego autorytetu w zakresie finansów osobistych Dave’a Ramseya może być dla nas jednym z drogowskazów na 2017 rok. Przejmując kontrolę nad naszymi finansami sami decydujemy, na co zostaną przeznaczone nasze pieniądze. W stworzeniu uporządkowanego, domowego budżetu może nam pomóc kilka cennych wskazówek:
 • Przygotujmy prosty szablon – wystarczy, aby zawierał on nasze stałe i okazjonalne wydatki oraz przychody i plan oszczędzania. Raz przygotowany budżet możemy umieścić w widocznym miejscu i na bieżąco go kontrolować.
 • Przygotujmy „fundusz awaryjny” – odłóżmy zawczasu rezerwową kwotę (np. 1000 zł), umożliwiającą poradzenie sobie w sytuacji, kiedy nasza wola osłabnie lub będziemy musieli ponieść nieprzewidziane wydatki.
 • Zaangażujmy członków rodziny do pomocy – ich motywacja może okazać się kluczowa. W przygotowaniu budżetu domowego i walce o zmianę finansowych nawyków nie musimy pozostawać sami.

Wyjście z długów


Przygotowanie budżetu domowego i rozpoczęcie oszczędzania powinny na przyszłość wystarczająco zabezpieczyć nas finansowo. Co jednak, jeśli mamy postanowienia noworoczne, ale w nowy rok wkroczyliśmy z długami? Wówczas głównym celem powinno stać się wyjście z zadłużenia. Terminowo regulujmy swoje zobowiązania, stosując się do następujących zasad:
 • Regularnie kontaktujmy się z bankiem – dzięki temu nasz wierzyciel będzie wiedział, że nie uchylamy się od spłacenia pożyczki czy kredytu, ale mamy przejściowe kłopoty finansowe. Brak działań może skończyć się wpisaniem na listę dłużników przez wierzyciela, a obecność na niej może skutkować problemami np. z otrzymaniem kredytu czy dokonywaniem zakupów na raty.
 • Ograniczmy wydatki - zaciśnięcie finansowego pasa jest konieczne, jeśli chcemy na powrót zyskać budżetową stabilność. Róbmy zakupy z głową, bez emocji, najlepiej mając przy sobie wcześniej przygotowaną listę. Kierujmy się wyłącznie swoimi potrzebami, a nie impulsami zakupowymi.
 • Przestańmy oglądać się na innych – aby w przyszłości unikać długów, musimy również zmienić nasz sposób myślenia o finansach. Od pierwszego dnia nowego roku pamiętajmy o samodzielnym wyznaczaniu celów, które mają być dla nas ważne. Nie porównujmy się z innymi i unikajmy członkostwa w finansowym „wyścigu szczurów”.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: