eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Waloryzacja emerytur od 1 marca. Jakie podwyżki?

Waloryzacja emerytur od 1 marca. Jakie podwyżki?

2017-02-23 13:43

Waloryzacja emerytur od 1 marca. Jakie podwyżki?

Od marca emeryci dostaną więcej © ratmaner - Fotolia.com

Minimum 1000 złotych oraz waloryzacja emerytur o minimum 10 złotych. To nadchodzące zmiany w emeryturach. Zainteresowani nie muszą jednak podejmować żadnych kroków. ZUS sam obliczy, ile od 1 marca będzie należeć się świadczeniobiorcom i przekaże im podwyższone kwoty.
Marzec to tradycyjnie już waloryzacja emerytur. W tym roku na waloryzacji się jednak nie skończy. Podwyżki obejmą również świadczenia, które do tej pory opiewały na sumy poniżej 1 tysiąca złotych.
- Waloryzacja emerytur i rent ma na celu utrzymanie siły nabywczej tych świadczeń - tłumaczy Iwona Kowalska regionalny rzecznik rasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dlatego corocznie do wypłacanych emerytom i rencistom pieniędzy dodawana jest kwota uzyskana po przemnożeniu ich przez wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 100,44 proc.

To jak wysoki jest wskaźnik, a w efekcie i waloryzacja emerytur, zależy od ubiegłorocznych danych gospodarczych, a konkretnie od średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo, o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Aby sprawdzić, ile wyniesie świadczenie po podwyżce, należy jego obecną wysokość pomnożyć przez wskaźnik waloryzacji, a więc przez wspomniane 100,44 proc. Na tym jednak nie koniec.
- Niejednokrotnie zdarzało się, że kwota uzyskana po przemnożeniu emerytury przez wskaźnik była mniej niż symboliczna, dlatego został wprowadzony dodatkowy przepis, który gwarantuje tzw. minimalną kwotę waloryzacji – zapewnia rzeczniczka.

fot. ratmaner - Fotolia.com

Od marca emeryci dostaną więcej

W 2017 roku podwyżki są znaczące szczególnie dla tych, których emerytury do tej pory były znacznie niższe niż tysiąc złotych.


Jeżeli więc w wyniku pomnożenia emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przez wskaźnik waloryzacji otrzymamy kwotę niższą niż 10 złotych, to waloryzacja wyniesie wtedy równe 10 złotych. Podobnie jest z rentą związaną z częściową niezdolnością do pracy i emeryturą częściową, ale gwarantowana kwota wynosi wtedy nie 10 złotych a odpowiednio 7,50 zł i 5 zł. W przypadku emerytury ważne jest jednak także to, że minimalna kwota waloryzacji zostanie zastosowana tylko wtedy, jeżeli posiadamy prawo do emerytury minimalnej, czyli zgromadziliśmy odpowiedni staż pracy.

Przykład:
Emerytura, którą odebraliśmy w lutym, wyniosła 1300 zł. Po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymujemy 1305,72 zł. Wyliczona podwyżka jest niższa niż 10 złotych, dlatego też nasza emerytura wzrośnie nie o 5,72 zł a właśnie o 10 złotych gwarantowanej kwoty waloryzacji i wyniesie w marcu 1310 zł.


Oprócz samej waloryzacji zmienia się także minimalna wysokość części świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca minimalne emerytury, renty rodzinne oraz renty z tytułu niezdolności do pracy wzrosną z 882,56 zł do 1000 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 676,75 zł do 750 zł. Należy jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest posiadanie odpowiedniego stażu pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: