eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jakie emocje budzi w nas pożyczanie pieniędzy?

Jakie emocje budzi w nas pożyczanie pieniędzy?

2017-02-24 00:25

Jakie emocje budzi w nas pożyczanie pieniędzy?

Jakie emocje budzi w nas pożyczanie pieniędzy? © Bartlomiej Zyczynski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Pożyczanie pieniędzy nie należy do spraw najprzyjemniejszych. Potwierdza to najnowsze badanie BIG InfoMonitor i BIK, z którego wynika, że na myśl o konieczności zaciągnięcia zobowiązania finansowego większość Polaków odczuwa pewien stres. Paradoksalnie jednak nie jest to wiadomość, którą należałoby się przejmować. Okazuje się bowiem, że to właśnie ci, którzy boją się zadłużać, o wiele lepiej radzą sobie ze spłatą zadłużenia. Kłopoty imają się przede wszystkich tych kredytobiorców, którzy do swych zobowiązań podchodzą bezrefleksyjnie.

Przeczytaj także: Odpowiedzialne pożyczanie pieniędzy, czyli jakie?

Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika, że dla przeszło 3/4 osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki w minionym roku, było to kolejne już zobowiązanie finansowe "do kolekcji". Pomysłodawcy badania postanowili przyjrzeć się, jakie emocje budzi w Polakach ponowne pożyczanie pieniędzy.

Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia nie pozostawia właściwie żadnych złudzeń: pożyczanie pieniędzy zdecydowanie nie należy do ulubionych aktywności Kowalskiego, a decyzji o zaciągnięciu kredytu konsumpcyjnego lub pożyczki w przeważającej liczbie przypadków towarzyszą dalekie od pozytywnych emocje.

fot. mat. prasowe

Udział klientów zaciągających w 2016 r. dany rodzaj kredytu

77,5 proc. osób zaciągających w 2016 r. kredyt gotówkowy w poprzednich 12 miesiącach posiadało już taki kredyt.


Obawy cztery razy większe niż radość


Pożyczanie pieniędzy to dla 60 proc. badanych wyłącznie stres i obawy. 14 proc. respondentów przyznaje się do mieszanych odczuć: z jednej strony są zadowoleni, że uda im się zrealizować plany, z drugiej martwią się zobowiązaniem

fot. mat. prasowe

Odczucia towarzyszące zaciąganiu pożyczki/kredytu

Wyłącznie pozytywne odczucia ma jedynie 17 proc. respondentów.


Wyłącznie pozytywne odczucia ma jedynie 17 proc. respondentów, czyli co szósty ankietowany. Co dziesiątej ankietowanej osobie trudno jest określić emocje. W badaniu wzięły udział wyłącznie osoby, które są w trakcie spłaty pożyczki zaciągniętej w firmie pożyczkowej lub kredytu konsumpcyjnego w banku.

fot. mat. prasowe

Co czujesz i o czym myślisz biorąc pożyczkę lub kredyt?

Biorący kredyty i pożyczki martwią się najbardziej o to, że będą musieli spłacić pożyczone pieniądze (42 proc.)


Stracę pracę


Biorący kredyty i pożyczki martwią się najbardziej o to, że będą musieli spłacić pożyczone pieniądze (42 proc.), zastanawiają się również jak wpasować ratę w domowy budżet (39 proc.) oraz jak sobie poradzić w momencie utraty pracy (38 proc.). Dopiero na kolejnych pozycjach znalazło się poczucie ulgi związane z przypływem gotówki (28 proc.) oraz refleksja nad planowanymi zakupami za pożyczone pieniądze.

Komu pożyczanie pieniędzy wychodzi na lepsze?


Badanie potwierdza, znacznie większe szanse na zwrot pieniędzy dają pesymiści zamartwiający się czy uda im się podołać spłacie niż pełni wiary w siebie optymiści, którzy od razu oddają się rozmyślaniom o wydawaniu gotówki często na niepotrzebne przyjemności. Radośnie podchodzący do kredytów i pożyczek wyróżniają się w opóźnieniami w spłacie. Niemal połowie z nich zdarzyło się opóźniać ratę co najmniej kilka razy lub wielokrotnie. Dystansują tym samym pozostałych pożyczko i kredytobiorców.

W grupie zastanawiających się jak dodać ratę do domowego budżetu, problemy ze spłatą ma co trzecia osoba. – Co może świadczyć, że dla znaczącej grupy zadłużających się na konsumpcję obsługa zadłużenia jest wyzwaniem, z którym często już na wstępie jest problem – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak.

fot. mat. prasowe

Opóźniłem ratę kredytu/pożyczki kilka razy lub wielokrotnie

Ci, którzy mają kłopoty z terminową spłatą, najczęściej zastanawiają się co kupią za pożyczone pieniądze.


Niewiele mniejszy odsetek ma kłopoty w grupie osób, którym w trakcie pożyczania towarzyszy poczucie ulgi, ponieważ będą mogli zaspokoić potrzeby i rozwiązać problemy wynikające z braku pieniędzy. Najrzadziej problemy ze spłatą towarzyszą stresującym się zadłużaniem – pod czym kryje się najwyraźniej rozpatrywanie różnych niekorzystnych scenariuszy na wypadek utraty zdolności do terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań. Lepiej niż reszcie spłata zadłużenia idzie też osobom znacząco wybiegającym w przyszłość, nie tylko martwiącym się jak dołożyć ratę do bieżących wydatków, ale co zrobić w momencie utraty pracy czy też innych wypadków losowych.
– Może akurat w tym przypadku warto brać przykład z pesymistów – pointuje Sławomir Grzelczak.

fot. mat. prasowe

Nigdy nie opóźniłem raty kredytu/pożyczki

Rzetelni kredytobiorcy zwykli zamartwiać się o to, czy będą w stanie wywiązywać się ze zobowiązania.



W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest 450 tys. osób, które mają problem z obsługą pożyczek. Ich zaległości sięgają 1,5 mld zł. W Biurze Informacji Kredytowej liczba osób, które z co najmniej 60 dniowym opóźnieniem obsługują raty kredytów konsumpcyjnych wynosi 783 tys. Mają oni do spłaty w bankach 18,8 mld zł.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: