eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia I 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia I 2017

2017-02-16 11:57

TFI: sprzedaż i umorzenia I 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia I 2017 © mkos83 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych była ostatnio trudna do przewidzenia. Od jesieni minionego roku można mówić właściwie o huśtawce. Wrzesień okazał się wprawdzie trzecim z rzędu miesiącem, w którym zanotowano dodatnie saldo wpłat i umorzeń, ale tendencja ta nie doczekała się kontynuacji w październiku. W listopadzie rynek TFI powrócił na ścieżkę wzrostu, ale nie trwało to długo - grudzień znowu przyniósł spadki. Bieżący rok zaczął się optymistycznie - do TFI znowu zaczęły napływać środki.
Początek roku przyniósł dobre wieści. Przede wszystkim wpłaty do TFI okazały się wyższe od wypłat. Podsumowanie miesiąca pokazało, że saldo zdołało osiągnąć niemal + 1 mld złotych.
- Styczeń może nastrajać optymistycznie. Za dobre otwarcie odpowiadają przede wszystkim zwiększone zaufanie do produktów z wysokim komponentem akcji, a także stałe zainteresowaniu innymi rozwiązaniami. Niech to będzie dobra prognoza na cały rok 2017 – komentuje prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Już dawno nie mieliśmy sytuacji, aby fundusze akcyjne wypracowały najlepszy rezultat spośród wszystkich swoich konkurentów. A to właśnie przyniósł styczeń, w którym trafiło do nich ponad +0,33 mld zł. Pozytywne zaskoczenie to również fundusze mieszane, które w ostatnim czasie bynajmniej nie były liderami wzrostów. Do nich trafiło wpłynęło mniej niż do rozwiązań akcyjnych, bo niemal +0,3 mld złotych. Widać zatem, że inwestorzy z coraz większą nadzieją i zaufaniem patrzą na notowane ostatnio wzrostowe tendencje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dobrze poradziły sobie także fundusze dłużne, czyli rozwiązania o wiele bardziej konserwatywne jeśli chodzi o profil ryzyka. Wpłynęło do nich +0,2 mld zł., prawie w całości z funduszy niededykowanych.

Jedyną grupą rozwiązań, która zanotowała w ubiegłym miesiącu odpływ kapitału były fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego. Choć trzeba przyznać, iż nie był to odpływ znaczący, bo wyniósł zaledwie -100 mln zł. Trudno się jednak dziwić, skoro rynek wyraźnie ukierunkował się obecnie ku zyskom, kosztem wysokiego bezpieczeństwa.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Dobry początek roku, prawie +1 mld złotych nowych środków.


Niezmiennie wysoki popyt panuje na fundusze absolutnej stopy zwrotu, które w styczniu pozyskały od inwestorów prawie +170 mln złotych.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Jedyną grupą rozwiązań, która zanotowała w ubiegłym miesiącu odpływ kapitału były fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego.


Trudno wróżyć o przyszłym popycie na fundusze na podstawie tylko jednego miesiąca, ale patrząc na giełdowe wzrosty i pewien optymizm na rynku kapitałowym, niewykluczone, że dobre nastroje pozostaną również na rynku TFI.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.