eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto I 2017

TFI: wartość aktywów netto I 2017

2017-02-13 13:54

TFI: wartość aktywów netto I 2017

TFI: wartość aktywów netto I 2017 © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ostatnich miesiącach wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym pikowała. Styczeń przyniósł odwrócenie tego trendu. Pod koniec pierwszego miesiąca bieżącego roku aktywa łącznie osiągnęły poziom 261,8 mld zł, co oznacza wzrost na poziomie +1,2% (+2,9 mld zł). Do szczytu, który stał się udziałem minionego września brakuje zatem "zaledwie" 4,5 mld zł - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Tym, co w ostatnich tygodniach wywierało szczególnie dobry wpływ na rynek funduszy, był powrót dobrej passy na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Dobra koniunktura utrzymuje się tam już od połowy listopada, w efekcie czego fundusze z ekspozycją na polskie akcje notują atrakcyjne wyniki. W styczniu wynik z zarządzania zdołał podwyższyć wartość aktywów o ponad +2,0 mld zł. Nie można narzekać również na klientów, którzy według wyliczeń Analiz Online wpłacili do funduszy o ponad +0,8 mld zł więcej niż z nich wypłacili.

Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się fundusze akcyjne, które za sprawą dobrych wyników i napływu nowych środków powiększyły swoje aktywa o przeszło +6,1%, co pod koniec miesiąca dało im rezultat bliski 30 mld zł. Tak dobrze nie było od listopada 2015 roku. Pozytywne sygnały z rynku akcji pomogły również funduszom mieszanym (+2,9%, 25,4 mld zł) oraz funduszom absolutnej stopy zwrotu. Głównie za sprawą dobrych wyników wartość zgromadzonych w nich środków przewyższyła 15 mld zł.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Wartość aktywów netto zarządzanych przez fundusze inwestycyjne wzrosła do poziomu 261,8 mld zł.


Wyższą dynamikę aktywów odnotowały jednak dwa mniejsze segmenty rynku. W przypadku funduszy surowcowych sięgnęła ona +9,0%, m.in. dzięki rosnącym cenom złotego kruszcu.

Z kolei w przypadku funduszy ochrony kapitału o wysokiej dynamice (+7,8%) zdecydował praktycznie jeden fundusz, który cieszył się ogromnym zaufaniem klientów.

Na 10 wyodrębnionych segmentów, w dwóch odnotowaliśmy spadek aktywów. W przypadku funduszy nieruchomości sięgnął on -5,3%, a funduszy gotówkowych i pieniężnych -0,4%, który był pochodną ujemnego bilansu wpłat i wypłat.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Patrząc przez pryzmat poszczególnych grup produktów, w styczniu spadek aktywów dotyczył tylko dwóch z nich.


Pozycję lidera rynku utrzymały fundusze aktywów niepublicznych, których majątek na koniec stycznia warty był blisko 104 mld zł, choć ich udział w rynku nieznacznie spadł poniżej 40%.

Drugie miejsce utrzymały fundusze dłużne, które w ostatnich miesiącach przeżywają trudniejsze chwile (słabsze wyniki, mniejsze zainteresowanie klientów). Na trzecim miejscu od miesięcy znajdują się fundusze gotówkowe i pieniężne z ponad 12% udziałem w rynku.

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto funduszy (mln PLN)

W ostatnich tygodniach rynkowi funduszy sprzyjał głównie powrót dobrej koniunktury na warszawski parkiet.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.