eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze inwestycje 2016: Bovespa, rubel i co jeszcze?

Najlepsze inwestycje 2016: Bovespa, rubel i co jeszcze?

2017-01-19 11:46

Najlepsze inwestycje 2016: Bovespa, rubel i co jeszcze?

Bovespa najbardziej zyskowny © Pavel Ignatov - Fotolia.com.jpg

Brazylijska Bovespa i real, rosyjski rubel i KASA z Kazachstanu to najlepsze inwestycje minionego roku. Po drugiej stronie mamy giełdę w Nigerii i egipskiego funta. Brytyjski funt to również nie była dobra lokata w 2016 r.

Przeczytaj także: Inwestowanie pieniędzy w pandemii. Jak to robią Polacy?

Ciężki rok dla funtów


Od czerwca 2016 r. świat z uwagą śledził zachowanie funta brytyjskiego, którego kurs po przegranym referendum unijnym runął w dół. Skala przeceny była niższa niż prognozowali pesymiści, wieszcząc 25-procentowy spadek GBP, ale też niewiele się pomylili. Funt stracił w 2016 r. aż 17,08 proc. i należał do najsłabszych walut na świecie. Jeszcze gorzej radził sobie jego egipski imiennik. Po tym jak władze w Kairze zdecydowały się uwolnić kurs krajowej waluty funt egipski zanurkował, tracąc na wartości 58,8 proc. Generalnie afrykańskie waluty mają za sobą ciężki rok. Przykładowo w Surinamie dolar stracił na wartości 46,6 proc., nigeryjska naira 36,6 proc., a new metical w Mozambiku 33,2 proc.

Ale nie jest to wcale zasada, bo kilka afrykańskich rynków skończyło 2016 r. na zielono. Dolar namibiański, loti z Lesotho, rand z RPA i zambijska kwacha zyskały w ubiegłym roku 11 proc. Najsilniejszą walutą 2016 r. dość niespodziewanie okazał się rubel. Po słabym 2015 r. rosyjska waluta zakończyła 2016 r. wzrostem kursu o 21,1 proc. Nieznacznie mniej, bo 20 proc. zyskał brazylijski real.

Inwestycyjny karnawał


Brazylia okazała się krajem, który zapewnił ponadprzeciętne zyski w 2016 r. I to pomimo ciągnącego się miesiącami kryzysu politycznego, zakończonego usunięciem urzędującej pani prezydent. Inwestorzy najwyraźniej uwierzyli, że nowy szef państwa Mechel Temer, przeprowadzi liberalne reformy kraju. Na fali optymizmu indeks Bovespa zyskał w ubiegłym roku 63,3 proc. zajmując pierwsze miejsce na liście najbardziej zyskownych giełd. Na drugim miejscu jest kazachski KASE, który o włos wyprzedził peruwiański S&P/BVL (odpowiednio 59,9 proc. i 59,1 proc.).

Sporo zarobili inwestorzy obecni na moskiewskiej giełdzie. RTS zyskał w ubiegłym roku 50 proc. Dalej mamy parkiet pakistański. Kilka miesięcy temu analitycy BGŻOptima przeglądając egzotyczne rynki w poszukiwaniu interesujących okazji inwestycyjnych, wskazywali właśnie na duży potencjał indeksu KARACHI. W 2016 r. zyskał on 43 proc.

Wysoko uplasował się Budapeszt, którego główny wskaźnik znalazł się o 29,8 proc. na plusie. Na drugim biegunie, w strefie ostrej czerwieni mamy głównie egzotyczne rynki. Ale nie tylko. Głęboko w strefie spadków jest włoski FTSE MIB (-13,2 proc.). OMX w Kopenhadze zanurkował jeszcze bardziej – do -16,4 proc. Najgorszą giełdą AD 2016 r. był parkiet w Nigerii, który odnotował 41,4 proc. straty rok do roku. Na drugim miejscu jest egipski EGX 30 ze stratą 27,6 proc.

fot. Pavel Ignatov - Fotolia.com.jpg

Bovespa najbardziej zyskowny

Indeks Bovespa zyskał w ubiegłym roku 63,3 proc. zajmując pierwsze miejsce na liście najbardziej zyskownych giełd.


Srebro lepsze od złota


Na rynku metali 2016 r. należał do... palladu. Chociaż bohaterem ubiegłego roku było złoto, o którym bardzo dużo pisano i mówiono, to żółty kruszec, choć dał zarobić, znalazł się w ogonie szlachetnych surowców. Najwięcej w ubiegłym roku na wartości zyskał pallad – 20,2 proc. Na drugim miejscu znalazło się srebro. Kto na początku 2016 r. kupił uncję szarego metalu, 12 miesięcy później mógł ją spieniężyć z 14-procentowym zyskiem. Cena złota na koniec ubiegłego roku była natomiast o 7,1 proc. wyższa niż na początku 2016 r. Spośród metali szlachetnych najmniej w ciągu roku zyskała na wartości platyna.
- Może wyniki GPW w Warszawie na tle najbardziej zyskownych giełd na świecie prezentują się skromnie, niemniej miniony rok był dla inwestorów zdecydowanie lepszy niż 2014 i 2015. Kto zdecydował się ulokować środki w segmencie małych spółek skupionych w indeksie mWIG40 zarobił 19 proc. Indeks szerokiego rynku WIG przyniósł 14,5 proc. natomiast WIG20 zyskał 8 proc. Jak widać, 2016 rok dał zarobić również na krajowym rynku – mówi Konrad Grzelec, ekspert BGŻOptima. - Zróżnicowane wyniki poszczególnych indeksów wskazują, że należy dywersyfikować swój portfel. W poszukiwaniu wyższych zysków warto zainteresować się egzotycznymi rynkami, w których wzrostach można partycypować dzięki zagranicznym funduszom inwestycyjnym, dostępnym również w Polsce - dodaje.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: