eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyjazd na narty: kto i ile płaci za wypadek na stoku?

Wyjazd na narty: kto i ile płaci za wypadek na stoku?

2017-01-17 13:47

Wyjazd na narty: kto i ile płaci za wypadek na stoku?

Kto i ile płaci za wypadek na stoku? © frantic01010 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na wyjazd na narty czekamy cały rok. Tym bardziej warto dołożyć starań, aby długo wyczekiwane szaleństwo na białym puchu nie zamieniło się w koszmar. Wypadek na stoku to nie tylko dolegliwości natury zdrowotnej, ale często również i finansowej - transport poszkodowanego narciarza może kosztować nawet 40 tys. złotych. Jeżeli nie będzie on posiadał ubezpieczenia turystycznego, to najprawdopodobniej zapłaci za tę usługę z własnej kieszeni. Gdzie i kiedy najczęściej dochodzi do wypadków? Zobacz wyniki analizy Rankomat.pl.
Długo wyczekiwany przez miłośników sportów zimowych wyjazd na narty to niestety również okres wytężonej pracy służb medycznych. Zimą odnotowuje się prawdziwe zatrzęsienie wypadków. 36% wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń na zagranicznych stokach ma miejsce we Włoszech. Drugie miejsce przypada Austrii, gdzie dochodzi do co piątego wypadku. Na kolejnych miejscach plasują się Francja (8%), Czechy (5%) oraz Słowacja (4%). Skąd taki właśnie rozkład procentowy, skoro warunki szusowania we Włoszech są z pewnością jednymi z najlepszych w Europie? To proste – właśnie po włoskich stokach szusuje największa liczba narciarzy.

Kiedy dochodzi do wypadków?


Statystyki dowodzą, że wypadki na nartach to scenariusz, który najczęściej ma miejsce w drugim dniu wyjazdu. Na ten dzień przypada 12,24% wszystkich nieszczęśliwych wypadków za granicą. W trzecim i czwartym dniu wydarza się 11% wypadków, a najbardziej bezpieczny okazuje się pierwszy dzień szusowania, kiedy to dochodzi do 7,84% wypadków.

fot. mat. prasowe

Kraje, w których narciarze najczęściej ulegają wypadkom

36% wszystkich wypadków na stokach poza granicami Polski odnotowuje się we Włoszech.

fot. mat. prasowe

W którym dniu wyjazdu najczęściej dochodzi do wypadków na stokach

Narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu.


Koszty leczenia za granicą – tanio nie będzie


Warto pamiętać, że Polska to jeden z niewielu europejskich krajów, gdzie ratownictwo medyczne jest bezpłatne. Za granicą trzeba przeważnie liczyć się z wysokimi kosztami nie tylko akcji ratowniczej na stoku, ale również pomocy udzielanej w stacjonarnej placówce medycznej.

Przykład:


Miejsce wypadku: Austria.
Diagnoza: złamanie trzonu kości udowej
Koszty:
  • pierwsza pomoc na stoku ok. 400 zł.
  • transport helikopterem do szpitala ok. 11 000 zł
  • hospitalizacja ok. 5 500 zł
  • transport do Polski w pozycji leżącej ok. 18 000 zł

Suma: prawie 35 000 zł
Kto płaci: narciarz

Spowodowałeś wypadek? Sprawdź, ile zapłacisz poszkodowanemu


Jeśli z własnej winy ulegniesz wypadkowi, będziesz musiał ponieść koszty własnego leczenia i rehabilitacji. Jednak jeśli spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Przykład:


17-latek pod opieką rodziców spowodował wypadek, w którym poszkodowaną była obywatelka Austrii. Kobieta doznała licznych urazów, stłuczeń oraz złamań. Wniosła pozew do sądu o wypłatę następujących kwot:
  • odszkodowanie za leczenie, leki, przejazdy oraz cierpienie: 5186,21 EUR
  • zwrot kosztów za zakupione pomoce medyczne i rehabilitację: 830,49 EUR
  • odszkodowanie za niezdolność: 9820,77 EUR.

Nawet 40 tys. zł. za powrót do kraju


Narciarze, dla których zagraniczny wyjazd na narty zakończył się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, mogą nie być zdolni, by na własną rękę wrócić do kraju. Lekarze ze wskazań medycznych mogą także nie wyrazić zgody na transport pacjenta bez specjalistycznego sprzętu. Konieczne może okazać się przewiezienie rannego karetką, a w szczególnych przypadkach nawet śmigłowcem. Jak kształtują się koszty transportu medycznego z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Europie do Polski? Powrót z asystą medyczną z Francji może kosztować 22 000 zł., z Austrii 25 000 zł., a z Włoch nawet 40 000 zł.

Nie ryzykuj, kup ubezpieczenie


Ze względu na powyższe wyjazd na narty warto poprzedzić zakupem właściwego ubezpieczenia. Jedną z możliwości jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pokrywa ona jednak wyłącznie podstawowe koszty związane z wypadkiem. Dodatkowo w wielu kurortach lekarze przyjmują jedynie prywatnie, a tym samym nie honorują karty EKUZ. Pacjent ponosi również koszty międzynarodowego transportu sanitarnego. W wielu państwach członkowskich UE/EFTA, np. w Austrii, Francji, na Słowacji, w pełni odpłatne jest także ratownictwo górskie. Zaleca się więc zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Powinno ono zawierać NNW (odszkodowanie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz OC (odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, odszkodowanie dla poszkodowanej osoby trzeciej). Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu bagażu oraz sprzętu sportowego.

fot. mat. prasowe

Koszty transportu medycznego do Polski

Powrót z asystą medyczną z Francji może kosztować 22 000 zł


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.