eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zaczynamy ferie zimowe 2017. Oby były bezpieczne

Zaczynamy ferie zimowe 2017. Oby były bezpieczne

2017-01-13 13:05

Zaczynamy ferie zimowe 2017. Oby były bezpieczne

Snowboardzistka © fot. mat. prasowe

16 stycznia dzieciaki z województwa łódzkiego, lubelskiego, a także z Pomorza, Śląska i Podkarpacia jako pierwsze w tym roku rozpoczynają dwutygodniową zimową labę. Wiele z nich ferie zimowe spędzi na nartach i snowboardzie. To dobry moment, aby przypomnieć o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Bez względu na to, czy w planach mamy wspólny wypoczynek, czy też wysłanie dziecka na obóz, warto pomyśleć o odpowiednio dobranym ekwipunku. Nie zaszkodzi też wykupić ubezpieczenie.

Ferie zimowe koniecznie z dobranym ekwipunkiem


Warto pamiętać, że źle dobrany sprzęt narciarski to pierwszy krok w stronę wypadku. Dołóżmy więc wszelkich starań, aby ferie zimowe 2017 okazały się bezpieczne, a młody narciarz - należycie wyposażony. Przede wszystkim warto pamiętać, że sprzęt powinien być dopasowany do umiejętności narciarskich. Początkujący i średniozaawansowani miłośnicy białego szaleństwa powinni korzystać z ekwipunku, który ułatwi im zabawę na stoku i nie będzie wymagał profesjonalnego przygotowania. Kluczową rolę odgrywa tu długość nart. Jaka powinna być? Przyjęło się, że w przypadku osób stawiających pierwsze szusy jest to o 5-15 cm mniej niż wynosi wzrost.

Kolejny punkt to buty narciarskie. Te również powinny być dobrze dopasowane, wygodne, ale przede wszystkim dobrze trzymające stopę, co pozwoli na zminimalizowanie wystąpienia ryzyka kontuzji. Nie mogą być ani zbyt ciasne, ani też za luźne. Praktyka pokazuje, że rodzice często kupują dziecku nieco większe buty tak, aby mogło z nich korzystać przez parę sezonów Jest to błąd, który w skuteczny sposób może popsuć nam ferie zimowe.

Następna sprawa - ubranie. Narciarz powinien posiadać dobrze dobrany i wygodny kombinezon oraz bieliznę termoaktywną, która poprawia komfort cieplny oraz zapewnia odpowiednią wentylację. Koniecznością są również, niestety często pomijane, gogle. Warto pamiętać, że w wyższych partiach gór narażamy się na bardzo silne promieniowanie UV, które odbijając się od śnieżnej bieli działa ze zdwojoną mocą. Wszystko to może negatywnie wpłynąć na wzrok, dlatego zaleca się, aby jeździć w okularach z dobrym filtrem UV.

Jeśli spędzamy ferie zimowe na stoku, nie możemy w żadnym wypadku zapomnieć o kasku. Zgodnie z prawem, narciarze poniżej 16 roku życia obowiązkowo powinni używać kasku na stoku. Głowa jest najdelikatniejszą częścią ciała, a podczas uprawiania sportów narażona jest na urazy. Kask zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo narciarzy dlatego powinni go używać wszyscy, niezależnie od wieku i umiejętności. Przed zakupem kasku warto sprawdzić, czy posiada on symbol CE, który oznacza unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania.

Polisa na stoku


Przygotowując dziecko się do zimowych aktywności warto również rozważyć zakup odpowiedniej polisy ubezpieczenia polisy ubezpieczenia gwarantującej pomoc i odszkodowanie w nieprzewidzianych sytuacjach.

Wybierając ferie zimowe w Polsce, warto wyposażyć pociechę w ubezpieczenie NNW z bogatym assistance medycznym i świadczeniami rehabilitacji. Takie ubezpieczenie zapewnia nie tylko odszkodowanie na wypadek uszczerbku na zdrowiu, ale także niezbędną pomoc tuż po zdarzeniu: wizytę lekarza, opiekę pielęgniarską, dostarczenie leków czy korepetycje z lekcji opuszczonych w związku z dłuższą hospitalizacją. Bardzo ważna jest również pomoc w organizacji i prowadzeniu rehabilitacji – często wypłata świadczenia pieniężnego nie do końca jest pomocna, ponieważ i tak nie wiemy, do którego ośrodka rehabilitacyjnego się udać lub czy ułożony plan rehabilitacji jest dla dziecka na pewno odpowiedni. Opieka i pomoc dedykowanego opiekuna rehabilitacji zdejmuje z nas ciężar samodzielnych poszukiwań ośrodka, umawiania się na wizyty, a w pełnej wersji również pokryje koszty rehabilitacji.

fot. mat. prasowe

Snowboardzistka

Udane ferie zimowe 2017 to w dużej mierze zasługa dobrze dobranego ekwipunku.


Za granicą natomiast przyda się dziecku ubezpieczenie turystyczne. W zależności od tego, jaki charakter ma wyjazd, należy taką polisę rozszerzyć, np. o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów bądź uprawiania sportów ekstremalnych. Spokój rodzicom może również zapewnić rozszerzenie polisy o ubezpieczenie OC, gwarantujące pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych przez dzieci na mieniu bądź osobach trzecich.

Jeśli dziecko choruje przewlekle, warto rozszerzyć również polisę o taką odpowiedzialność ubezpieczyciela. Rozszerzenie to zapewni pomoc w razie pogorszenia się stanu zdrowia ubezpieczonego. Polisy ubezpieczenia turystycznego zapewniają kontakt z polskim koordynatorem pomocy, zdejmując z ubezpieczonych ciężar samodzielnej organizacji pomocy w obcym kraju. Co więcej, dobre polisy ubezpieczenia turystycznego zapewniają organizację i pokrycie kosztów transportu opiekuna (np. rodzica) do poszkodowanego.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.