eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Życie na kredyt? Polacy są na tak

Życie na kredyt? Polacy są na tak

2016-12-02 10:56

Życie na kredyt? Polacy są na tak

Polacy nie widzą nic złego w pożyczaniu pieniędzy © wojost11 - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Kredyt konsumpcyjny? Dlaczego nie! Okazuje się, że Polacy są dość pozytywnie nastawieni do tego produktu finansowego. Z najświeższego "Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2016" wynika, że 52% z nas nie widzi nic zdrożnego w pożyczeniu pieniędzy na cele konsumpcyjne, a 35% - w skorzystaniu ze wsparcia banku w czasie wakacji. Poznajcie finansowe zachowania konsumentów.
Intrum Justitia przedstawia kolejny już raport biorący pod lupę finansowe zachowania konsumentów. „Europejski Raport Płatności Konsumenckich 2016” pokazuje, że zaledwie 1/3 Polaków miała w swoim życiu czas, w którym borykała się z trudnościami w spłacie kredytu. To bardzo zadowalający wynik, zważywszy chociażby to, że z podobnym problemem borykało się 3/4 Węgrów i 73 proc. Estończyków.

Raport dowodzi że najchętniej pożyczamy pieniądze od rodziny. Przyznaje się do tego aż 47 proc. ankietowanych. Sporą popularnością cieszy się również tradycyjny kredyt bankowy, do posiadania którego przyznaje się 4 na 10 badanych (39 proc.). Mimo że zaciąganie kredytów jest w naszym kraju wysoce akceptowalne, to aż 65% uważa, że łatwo dostępne pożyczki na telefon mogą stanowić problem, ponieważ często zaciągają je osoby, które nie powinny tego robić.

Jak oceniamy sytuację?


„Europejski Raport Płatności Konsumenckich” dowiódł, że w podejściu do własnej sytuacji finansowej Polaków cechuje większy optymizm niż badanych z pozostałych 20 państw europejskich, których również przepytano na potrzeby tego badania. I tak np. o stopniowej poprawie własnej kondycji ekonomicznej mówi aż 34 proc. Polaków, podczas gdy średnia europejska wynosi tu 30 proc.

Połowa osób biorących udział w badaniu uważa, że w przyszłości nie będzie musiała wspierać swoich dzieci finansowo, a tylko 12 proc. ankietowanych uważa, że ich dzieci będą miały gorszą sytuację finansową niż oni. Co ważne, aż 82 proc. respondentów uczy swoje dzieci jak obchodzić się z pieniędzmi.
– Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci były edukowane w jaki sposób należycie zarządzać finansami. W przyszłości pomoże im to na odpowiednie zaplanowanie domowego budżetu. Poza tym aż 79 proc. respondentów biorących udział w naszym badaniu przyznało, że w szkołach powinno odbywać się więcej zajęć z zakresu domowej ekonomii – zauważa Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia.

fot. mat. prasowe

Co dają oszczędności?

Niemal połowa Polaków nie musi pożyczać pieniędzy na wydatek równy połowie swojej pensji.


Oszczędny jak Polak?


Ponad połowa (51 proc.) respondentów przyznaje, że co miesiąc odkłada pewną sumę „do skarbonki”. Statystycznie nasze miesięczne oszczędności wynoszą około 759 zł. Zdecydowana większość (70 proc.) odkłada pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Na dalszych miejscach znalazły się takie powody jak podróże i utrata pracy. A w co inwestujemy nasze oszczędności? Najczęściej lokujemy je na rachunkach oszczędnościowych, tak twierdzi 51 proc. ankietowanych.
– Takie podejście do gromadzenia dodatkowych funduszy jest zasadne. Dzięki niemu prawie połowa Polaków (49 proc.) przyznała, że jest w stanie bez pożyczania pieniędzy sfinansować wydatek w wysokości połowy miesięcznej pensji netto. W ubiegłym roku na taki wydatek stać było tylko 37 proc. ankietowanych – dodaje prezes Intrum Justitia.

fot. mat. prasowe

Polacy terminowo opłacają zobowiązania

8 na 10 z nas nie zwleka z opłatami za comiesięczne rachunki.


Polacy płacą na czas


Dane przedstawione w „Europejskim Raporcie Płatności Konsumenckich 2016” pokazują, że terminowe opłacanie rachunków jest dla Polaków bardzo ważne. Ponad 80 proc. ankietowanych w wyznaczonym terminie uiszcza opłaty za czynsz, prąd, wodę i gaz, jak również spłaca raty kredytów. Na końcu listy z priorytetowymi opłatami znajdują się mandaty, chociaż ich uiszczanie w wyznaczonym terminie deklaruje aż 66 proc. respondentów.
– Z naszego badania wynika, że Polacy coraz lepiej radzą sobie z zaplanowaniem własnego budżetu. Jedynie 12 proc. ankietowanych przyznało, że nie panuje nad swoją sytuacją finansową. W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło 25 proc. respondentów – komentuje Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia.

fot. mat. prasowe

Życie na kredyt

Ponad połowa ankietowanych nie widzi nic zdrożnego w życiu na kredyt.

fot. mat. prasowe

Edukacja finansowa

79% ankietowanych chciałoby, aby gospodarowania budżetem uczyły szkoły.

fot. mat. prasowe

Oszczędny jak Polak?

51% ankietowanych odkłada pieniądze.


O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2016 r. na reprezentatywnej próbie, czyli co najmniej n=1000 respondentów w każdym kraju, co daje ogółem n=21 317 wywiadów przeprowadzonych we wszystkich 21 krajach. Grupa docelowa tego badania została zdefiniowana jako osoby w wieku 18 lat i więcej, które są głównie lub częściowo odpowiedzialne za sprawy finansowe i płatności ich rodziny. Udział w badaniu polegał na samodzielnym wypełnieniu internetowej ankiety.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: