eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ile kosztuje ubezpieczenie na życie i co wpływa na jego cenę?

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie i co wpływa na jego cenę?

2016-11-30 10:38

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie i co wpływa na jego cenę?

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? © thodonal - Fotolia.com

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? To zależy. Czynnikiem warunkującym koszt polisy jest przede wszystkim suma świadczenia, ale nie tylko. Na wysokość składki wpływa także wiek ubezpieczonego, stan jego zdrowia, a nawet wykonywany zawód. I chociaż wśród Polaków znajdziemy wiele osób w tym samym wieku, z podobną listą przebytych chorób i wykonujących tę samą profesję, to najprawdopodobniej oferta ubezpieczyciela w każdym przypadku będzie inna.

Przeczytaj także: Czy ubezpieczenie na życie jest w ogóle potrzebne?

Bądź fit także u ubezpieczyciela


Obliczając składkę, jaką przyjdzie nam płacić za ubezpieczenie na życie, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się wiek, styl życia, stan zdrowia, a także wykonywany zawód. Przed zawarciem umowy klient proszony jest o wypełnienie ankiety medycznej lub przeprowadzenie dodatkowych badań, których koszt pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe.
– Dopiero na podstawie kompletu informacji ubezpieczyciel ocenia ryzyko i określa wysokość składki. W związku z tym osoba, która np. pali papierosy, powinna się spodziewać, że wyliczona dla niej składka będzie wyższa niż w przypadku osoby niepalącej. Warto więc prowadzić zdrowy styl życia i pozbyć się nałogów.

Klient zobowiązany jest do podania pełnych oraz prawdziwych informacji, natomiast obowiązkiem ubezpieczyciela jest rzetelna ocena ryzyka oaz obliczenie adekwatnej stawki.

Znajdź złoty środek


Zasadniczy wpływ wysokość opłacanej składki ma suma ubezpieczenia - im ta ostatnia jest wyższa, tym więcej trzeba będzie zapłacić za polisę. Dlatego też wybór produktu ubezpieczeniowego warto solidnie przemyśleć. Z jednej strony należy dostosować składkę do możliwości budżetu domowego, z drugiej zaś - wybrać to, co zapewni nam optymalną ochronę.
– Przy ustalaniu sumy ubezpieczenia powinniśmy zastanowić się, ile pieniędzy będą potrzebować bliscy, gdyby domowe finanse zostały uszczuplone o nasz dochód – mówi Paweł Lizak, ekspert Avivy. – Zastanówmy się, przez jaki okres rodzina powinna mieć zapewnione środki na utrzymanie na dotychczasowym poziomie, aby mogła przystosować się do nowej, trudniejszej sytuacji. Ten okres nie może być zbyt krótki, bo wówczas polisa nie spełni swojej roli i nie zapewni bezpieczeństwa finansowego. Rozsądnym poziomem sumy ubezpieczenia na życie będzie taka, która pozwoli rodzinie sfinansować bieżące wydatki co najmniej przez 3 lata.

fot. thodonal - Fotolia.com

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Obliczając składkę towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę takie czynniki jak: wiek, styl życia, stan zdrowia, a także wykonywany zawód.


Lepiej skroić ubezpieczenie na miarę


Na wysokość składki wpływają także dodatkowe ubezpieczenia – zwłaszcza zdrowotne i wypadkowe – o które można poszerzyć ubezpieczenie na życie. Polisę można też powiązać z planem inwestycyjnym i w ten sposób stworzyć fundusz, który na przykład pomoże dziecku w starcie w dorosłe życie. Im większy zakres ochrony w naszej polisie i bardziej rozbudowana część inwestycyjna, tym zaproponowana składka będzie zwykle wyższa.
– Klientom coraz częściej nie wystarcza samo ubezpieczenie na życie. Chcą pełniejszej ochrony najbliższych, więc rozszerzają polisę o umowy ubezpieczenia szpitalnego, ciężkie zachorowania i niezdolność do pracy. Doceniają też szeroki pakiet świadczeń assistance. Przy ograniczonym budżecie trzeba zastanowić się, które umowy dodatkowe są dla nas najistotniejsze, aby polisa odpowiadała realnym potrzebom, a składka – możliwościom finansowym. Zwróćmy też uwagę, czy polisa pozwala na zmianę zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia w przyszłości, co ułatwi nam dopasowanie ubezpieczenia do zmieniających się okoliczności życia i sytuacji finansowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: