eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sprzedaż obligacji skarbowych X 2016

Sprzedaż obligacji skarbowych X 2016

2016-11-14 12:45

Sprzedaż obligacji skarbowych X 2016

Obligacje skarbowe sprzedawały się świetnie © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Resort finansów poinformował, że nominalna wartość październikowej sprzedaży obligacji skarbowych sięgnęła 870 mln zł. To rewelacyjny wynik, znacznie wyższy od tegorocznego rekordu (626 mln zł w lutym). Największy udział w strukturze sprzedaży miały tradycyjnie już obligacje 2-letnie, na drugim miejscu znalazły się czterolatki.
Październikowa oferta w zakresie obligacji skarbowych nie odbiegała od tego, do czego przyzwyczaił nas resort finansów. Polacy mogli wybierać spośród obligacji DOS1018 (2-letnich), TOZ1019 (3-letnich), COI1020 (4-letnich) oraz EDO1026 (10-letnich).

W badanym okresie sumy uzyskane sprzedaży poszczególnych papierów przestawiały się następująco:
  • 2-letnie (DOS1018) – 690,6 mln zł,
  • 3-letnie (TOZ1019) – 19,1 mln zł,
  • 4-letnie (COI1020) – 118,8 mln zł,
  • 10-letnie (EDO1026) – 41,0 mln zł.

Tradycyjnie już największym wzięciem wśród kupujących cieszyły się dwulatki - ich udział w sprzedaży sięgnął niemal 80%. Na drugim miejscu uplasowały się czterolatki (14%), na trzecim-dziesięciolatki (5%), a ostatnie miejsce przypadło trzylatkom wybieranym zaledwie w 2% przypadków.

Na podkreślenie zasługuje, że w ciągu 10 miesięcy br. Polacy wydali na obligacje skarbowe już przeszło 4 miliardy złotych. Tak dobry wynik po raz ostatni zanotowano w 2008 roku.

Z październikowych wyników wyraźnie zadowolony jest Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
W październiku osiągnęliśmy najlepszy miesięczny wynik sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych od ośmiu lat - 870 mln zł. Nasi klienci docenili promocyjną cenę zamiany - blisko 70% wszystkich posiadaczy obligacji oszczędnościowych zapadających w październiku zdecydowało się przedłużyć oszczędzanie. Znaczna część tego wyniku to rezultat zamiany zeszłorocznej emisji specjalnej. Łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych od początku roku przekroczyła już 4 mld złotych. To bardzo dobry wynik – najlepszy od 2008 roku. Atrakcyjne warunki oprocentowania i elastyczność zapewniająca możliwość wycofania pieniędzy w razie potrzeby – to główne cechy obligacji oszczędnościowych, które coraz bardziej doceniają nasi klienci - komentuje.

Od października beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą kupować również nowe obligacje rodzinne. badanym okresie przeznaczono na nie 783 tys. złotych otrzymanych w ramach programu Rodzina 500+. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.
Dostępna kwota, jaką beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą przeznaczyć na zakup obligacji rodzinnych, narasta z każdym miesiącem. Zakładamy, że popyt na te instrumenty będzie się ujawniał sukcesywnie – co obserwujemy już w pierwszej dekadzie listopada, w której kupiono wyraźnie więcej obligacji rodzinnych niż w tym samym okresie października. Preferencyjne warunki oprocentowania zostały utrzymane – co oznacza, że w pierwszym roku oszczędzania nabywcy mogą liczyć na zysk w wysokości 2,60% w przypadku obligacji 6-letnich oraz 3% w przypadku obligacji 12-letnich. Tak atrakcyjna oferta umożliwia regularne i bezpieczne gromadzenie środków otrzymanych z programu Rodzina 500+ na przyszłe potrzeby dzieci – komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w 2015 i 2016 roku (mln zł)

W październiku udało się osiągnąć najlepszy wynik w tym roku.


fot. mat. prasowe

Obligacje oferowane w sprzedaży detalicznej w październiku 2016 roku

Od października w ofercie resortu finansów obecne są obligacje stworzone z myślą o beneficjentach programu „Rodzina 500 plus”.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: