eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Młodzi, piękni, z problemami. Rejestr dłużników pełen osób poniżej 34 lat

Młodzi, piękni, z problemami. Rejestr dłużników pełen osób poniżej 34 lat

2016-11-07 13:04

Młodzi, piękni, z problemami. Rejestr dłużników pełen osób poniżej 34 lat

Młodzi zadłużeni na 3,7 mld zł © Spectral-Design - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jak młodzi Polacy radzą sobie z finansami? Trudno tu o uogólnienie. Jedni z pewnością nie mają z tym większych problemów, inni wręcz przeciwnie. Tych ostatnich, jak podaje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, wcale nie jest mało. Od sierpnia minionego roku zadłużenie osób w wieku 18-34 lata podskoczyło o niemal 1,5 mld złotych, sięgając tym samym niebagatelnej wcale kwoty 3,7 mld zł. Średnie zadłużenie młodego Polaka przewyższa 7 tys. zł. Kto i za co nie płaci? Odpowiedzi na to pytanie szukajcie poniżej.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w naszym kraju żyje obecnie niemal 9,3 mln osób w wieku 18-34 lata. Ponad pół miliona z tej rzeszy (523 804) boryka się z problemami finansowymi. Co więcej, okazuje się, że liczba młodych zadłużonych dość dynamicznie rośnie - od sierpnia 2015 do września bieżącego roku podskoczyła o blisko 110 tys. Kwotą, którą muszą spłacić z tytułu nieuiszczonych w terminie rachunków, alimentów, rat itp. wzrosła w tym samym czasie o prawie 1,5 mld złotych.

Jak pokazuje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, do młodych Polaków przypisanych jest przeszło 941 tys. informacji świadczących o zaległościach w zobowiązaniach.
Przypomnijmy, wierzyciel może wpisać dłużnika do rejestru, jeżeli dług tego ostatniego wynosi minimum 200 złotych, a zaległość istnieje od co najmniej 60 dni.

Za co nie płacą młodzi


Niemal jedną trzecią długów osób, które nie ukończyły 35 roku życia, stanowią nieopłacone w terminie alimenty (ponad 1,17 mld zł). Na drugiej pozycji plasują się zaciągane poza bankami pożyczki (828 mln zł). Problem stanowią też kredyty bankowe, o których złej obsłudze informowany jest nie tylko BIK, ale i właśnie biura informacji gospodarczej. Młodzi Polacy sporo też zalegają z tytułu opłat za internet i telefon (360 mln zł). 13 mln zł muszą oddać wierzycielom gapowicze.

Zaległości młodych mają najniższą wartość…


Osoby, które nie ukończyły 35 lat zalegają przeciętnie 7 067 zł, przy czym wśród 18-24 latków jest to jeszcze 2 840 zł, a wśród 25-34 latków już 8 264 zł. W pozostałych grupach wiekowych przeciętny niespłacony dług wynosi - od 10 421 zł wśród osób, które mają ponad 65 lat do 17 548 tys. zł u 45-54 latków. Co działa na korzyść młodych dłużników? M.in. niższa od przeciętnej, wartość zaległości alimentacyjnej, wynosząca - 9 784 zł wśród osób do 24 roku życia i 22 817 zł u osób między 25 a 34 lata, podczas gdy średnia dla wszystkich to 33 159 zł.

fot. mat. prasowe

Długi młodych

Średnia zaległość młodej osoby przekracza 7 tys. zł.


Zdecydowanie niższe w tej grupie wiekowej są również zaległości, których wierzyciele dochodzili przed wymiarem sprawiedliwości - średnio jest to prawie 6 tys. zł podczas gdy u młodych długi wpisane na podstawie wyroku sadowego nie przekraczają 4,6 tys. zł. Ale już średni dług młodych wobec firmy telekomunikacyjnej – 2 498 zł - przekracza średnią dla wszystkich dłużników – 2 362 zł. U operatorów telewizji kablowej młodzi również wyróżniają się negatywnie. Przypadający tu na osobę dług z tytułu nieopłaconych rachunków za usługi operatorów telewizji kablowych wynosi 1485 zł wobec przeciętnej 1361 zł.

fot. mat. prasowe

Liczba wpisów informujących o długu - przypadająca na osobę

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor przeciętnie na osobę przypada 1,84 wpisu o długu.


… mimo że na jedną osobę przypada ich najwięcej


Choć średnia zaległość osób młodych jest znacznie niższa niż niespłacone długi pozostałych Polaków, zwraca uwagę fakt, że to właśnie niesolidny dłużnik między 25 a 34 rokiem życia ma statystycznie najwięcej zgłoszonych informacji gospodarczych czyli zaległości. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor przeciętnie na osobę przypada 1,84 wpisu o długu.

Skąd tak znaczące liczby? Do młodych osób należy np. połowa informacji gospodarczych wprowadzonych do BIG InfoMonitor przez sądy. Konto młodych obciąża również 40 proc. z całej puli wpisów dokonanych przez pozabankowe firmy pożyczkowe oraz blisko 40 proc. nieuregulowanych rachunków w firmach telekomunikacyjnych. Na młodych przypada także m.in. co trzecia z nieuregulowanych opłat karnych za korzystanie z komunikacji bez ważnego biletu. Stosunkowo niski udział młodzi dłużnicy mają natomiast w długach alimentacyjnych. Jest to co piaty dług z tego tytułu.
Generalnie wśród wszystkich niesolidnych płatników zgłoszonych do BIG InfoMonitor osoby w wieku od 18 do 34 lat stanowią 31,5 proc., a ich udział w sumie zaległych zobowiązań notowanych w BIG InfoMonitor wynosi 18 proc. Mimo sporego przyrostu liczby młodych dłużników oraz wartości ich zaległości, udziały te nie zmieniły się istotnie w ciągu minionych 13 miesięcy.

fot. mat. prasowe

Rejestr dłużników - liczba dłużników

Najwięcej niesolidnych młodych dłużników zamieszkuje województwa: śląskie, mazowieckie, dolnośląskie oraz kujawsko-pomorskie.


Pochodzą głównie ze Śląska i Mazowsza


Najwięcej niesolidnych młodych dłużników zamieszkuje województwa: śląskie, mazowieckie, dolnośląskie oraz kujawsko-pomorskie, z kolei najmniej takich osób można spotkać w Świętokrzyskiem i na Podlasiu.

W grupie młodych, problem zaległego zadłużenia zdecydowanie częściej dotyka osób, które mają co najmniej 25 lat, niż tych które wchodzą dopiero w dorosłość po ukończeniu 18-tego roku życia.

fot. mat. prasowe

Rejestr dłużników - kwota zaległości (zł)

Najniższa kwota zadłużenia charakteryzuje województwo świętokrzyskie.


Rekordziści


Najwięcej osób z najwyższymi kwotami zadłużenia zamieszkuje województwo opolskie. W pierwszej 10. są aż trzy osoby z tego regionu m.in. najmłodszy rekordzista - 21-latek, który ma już do spłacenia prawie 300 tys. zł. Na Opolszczyźnie mieszka również 34-latek, którego długi narosły do ponad 10 mln zł i jest to najwyższa kwota zaległości w Polsce osoby z przedziału wiekowego 18-34.

fot. mat. prasowe

Rejestr dłużników - rekordziści TOP 10

Najwięcej osób z najwyższymi kwotami zadłużenia zamieszkuje województwo opolskie.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: