eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2016

Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2016

2016-10-28 13:27

Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2016

Kradzież dokumentów © Picture-Factory - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Związek Banków Polskich opublikował 27. już edycję raportu o dokumentach InfoDok za III kwartał 2016 r. Wynika z niego, że w badanym okresie zablokowano 1552 próby wyłudzenia kredytów na łączną kwotę ponad 64,8 mln złotych. Cieszyć może fakt, że Polacy coraz częściej decydują się na zastrzeżenie utraconych dokumentów, co w znaczący sposób obniża ilość skutecznych prób nieuczciwego wykorzystania czyichś danych. Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ wrosła w analizowanym okresie o 39 119 szt. To historycznie wysoki wynik.
Jak czytamy w raporcie, dziennie baza powiększała się średnio o 425 nowych dokumentów dziennie. Ten wynik pozwala sądzić, że w bieżącym roku padnie kolejny rekord liczby zastrzeganych dokumentów - taka dobra passa trwa nieprzerwanie od 2008 r. Jeśli przyjrzeć się szczegółowo liczbie zastrzeżeń, do których doszło w III kwartale, to wiele wskazuje na to, że kilka tysięcy dodatkowych wpisów miało związek z informacją o rzekomym wycieku danych z bazy PESEL. W czasie 2-3 tygodni od pojawienia się tej informacji poziom zastrzeżeń był znacznie wyższy niż standardowo o tej porze roku.

Od roku utrzymuje się stosunkowo niewielka liczba prób wyłudzeń - w III kwartale było ich 1 552. Podobnie jest pod względem łącznych kwot, jakie próbowano ukraść - tym razem było to około 64,8 mln zł. Wpływ na to miała stosunkowo niewielka liczba przypadków przekraczających 1 mln zł - było ich tylko 5, z czego najwyższa kwota opiewała na 6,4 mln zł (woj. pomorskie).

Statystycznie (włącznie z weekendami) w analizowanym kwartale odnotowywano niemal 17 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść nieco ponad 700 tys. zł. Łącznie od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 65,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,54 mld złotych.

Warto pamiętać, że zastrzegać należy nie tylko dokumenty, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich około 35 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: wiele banków - jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

fot. mat. prasowe

Raport w liczbach

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ (dokumenty tożsamości) na 30 września 2016 r. sięgnęła 1 655 665 sztuk.

fot. mat. prasowe

Liczba udaremnionych prób wyłudzeń wg województw

Na Śląsku udaremniono 250 prób wyłudzeń.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.