eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zasiłek pielęgnacyjny czy dodatek?

Zasiłek pielęgnacyjny czy dodatek?

2016-10-16 00:05

Zasiłek pielęgnacyjny czy dodatek?

Dla kogo zasiłek pielęgnacyjny? © Firma V - Fotolia.com

Czym jest zasiłek pielęgnacyjny a czym dodatek pielęgnacyjny? Bardzo często te dwa podobne pojęcia są mylone przez klientów ZUS. Na czym polegają różnice? Komu należą się te świadczenia i kto je wypłaca?

Przeczytaj także: Dodatek i zasiłek pielęgnacyjny to nie to samo. Jakie różnice?

Dodatek pielęgnacyjny wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast zasiłek – Gmina. Skąd to zamieszanie? Przez długi czas tylko ZUS wypłacał zarówno zasiłki jak i dodatki pielęgnacyjne. Później wypłatę zasiłków przejęły urzędy właściwe dla miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy – wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a dodatki w dalszym ciągu wypłaca ZUS.
- Gdy nastąpiła zmiana w przepisach - ZUS powiadomił o tym listownie wszystkich pobierających zasiłek pielęgnacyjny, poinformował także o konieczności złożenia w określonym terminie wniosku o zasiłek do właściwej instytucji, czyli np. do ośrodków pomocy społecznej – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jednak, choć minęło już sporo czasu od wprowadzenia zmian nawet jeszcze dziś nie wszyscy odróżniają zasiłek pielęgnacyjny od dodatku – dodaje Kowalska.

Dla kogo dodatek?


Wypłacany przez ZUS dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, gdy osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidztwa), drugi - gdy skończyła 75 lat. Wyjątek stanowią renty socjalne, do których nie przysługują dodatki pielęgnacyjne, gdyż pobierającym takie renty, zasiłki pielęgnacyjne przyznają i wypłacają przeważnie ośrodki pomocy społecznej, wiec nie robi tego ZUS.
– Należy pamiętać, że prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS nie jest uwarunkowane nieposiadaniem prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Natomiast prawo do zasiłku pielęgnacyjnego z instytucji miejskiej, przysługuje jedynie osobie, która nie jest uprawniona do dodatku z ZUS – wyjaśnia rzeczniczka. - Osoba, której ZUS przyznał dodatek pielęgnacyjny zostaje o tym fakcie powiadomiona pisemną decyzją ZUS i jeżeli pobiera zasiłek pielęgnacyjny, powinna ten fakt jak najszybciej zgłosić do instytucji, która jej to świadczenie wypłaca – ostrzega Iwona Kowalska.

Osoby, które ukończyły 75 lat, dostają dodatek pielęgnacyjny z ZUS „z urzędu”. Nie muszą składać żadnych wniosków gdyż po osiągnięciu odpowiedniego wieku ZUS sam rozpocznie wypłatę dodatku.

fot. Firma V - Fotolia.com

Dla kogo zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek w kwocie 153 złotych jest wypłacany dziecku niepełnosprawnemu.


Natomiast dodatek pielęgnacyjny przyznawany na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, jeżeli stwierdzi on całkowitą niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji jest przyznawany „na wniosek” - żeby go dostać trzeba wystąpić z wnioskiem o jego wypłatę. Wniosek można złożyć w ZUS osobiście lub przesłać pocztą. Może to także zrobić opiekun lub osoba upoważniona przez pacjenta. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie (druk N-9), dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia. Dodatek pielęgnacyjny wynosi aktualnie 208,67 zł. (stan na 2016 r.) i jest każdego roku waloryzowany.

Dla kogo zasiłek?


Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niezależnie od wysokości osiąganego dochodu i jest przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zasiłek wypłacany jest, co miesiąc w kwocie 153,00 zł i przysługuje:
  1. Niepełnosprawnemu dziecku (w wieku do ukończenia 16 roku życia na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności);
  2. Niepełnosprawnej osobie w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej;
  3. Niepełnosprawnej osobie w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem ZUS o całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczeniem o zaliczeniu do II grupy inwalidzkiej, jeżeli niepełnosprawności powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
  4. Osobie, która ukończyła 75 rok życia.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie, która pobiera już dodatek pielęgnacyjny z ZUS lub przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. Dom Opieki Społecznej).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: