eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne II kw. 2016

EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne II kw. 2016

2016-10-13 12:59

EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne II kw. 2016

Wzrosty na europejskim rynku kredytów konsumenckich © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W II kwartale bieżącego roku instytucje finansowe zrzeszone w Eurofinas nie miały powodów do niezadowolenia. Wypracowany przez 12 miesięcy wzrost sprzedaży kredytów okazał się dwucyfrowy (11,4%). Zwyżki odnotowano na niemal wszystkich rynkach kredytów konsumenckich - podaje najnowszy Eurofinas Quarterly Survey.

Przeczytaj także: EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne 2015

Badanie dowodzi nieustającego wzrostu ilości kredytów udzielonych na zakup aut nowych i używanych - w drugim kwartale 2016 r. udzielono ich o 13,2% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Zainteresowaniem cieszyły się również kredyty konsumpcyjne, których wartość w badanym okresie również odnotowała dwucyfrowy wzrost (10,5%).
– Europejski rynek kredytów konsumpcyjnych przekroczył oczekiwania branży już drugi kwartał z rzędu. To świadczy o silniejszej niż w pierwszym kwartale odporności rynku na sytuację politycznej i gospodarczej niepewności. Wzrost, obserwowany na rynkach państw, z których wywodzą się instytucje członkowskie Eurofinas, znacznie przewyższa wskaźnik konsumpcji dla całej UE, który w II kwartale 2016 r. wyniósł około 2% – komentuje Jurgita Bucyte, Starszy Doradca ds. Statystyki i Spraw Gospodarczych w Eurofinas – I, choć utrzymanie w pierwszej połowie 2016 r. tendencji wzrostowej jest powodem do zadowolenia przedstawicieli branży, istnieją przesłanki do tego, by wypatrywać przyszłych zmian jeśli chodzi o wydatki na dobra trwałego użytkowania, poziom zaufania konsumentów oraz niskie stopy procentowe, czyli wszystkie te czynniki, które pozytywnie wpływały na dotychczasowy popyt na kredyty konsumenckie.

Eurofinas przeprowadza analizę kredytów i pożyczek konsumenckich, dzieląc je na pożyczki i kredyty udzielone na cele konsumpcyjne oraz kredyty samochodowe. Jeżeli weźmiemy pod uwagę te pierwsze, to najwyższymi wzrostami mogą pochwalić się instytucje z takich krajów jak: Dania, Polska i Rumunia. Największe spadki obserwujemy zaś w przypadku instytucji ze Szwecji oraz Litwy. Z kolei przyglądając się wolumenowi nowo udzielonych pożyczek i kredytów przeznaczonych na finansowanie zakupu samochodu (zarówno nowego jak i używanego) – obserwujemy dominację Czech i Portugalii. Największe spadki, podobnie jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych, notuje Szwecja.
– Bardzo dobre wyniki na rynku finansowania samochodów w UE nie dziwią, ponieważ – jak podaje ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów) – sprzedaż nowych samochodów wzrosła o 10% w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Również wskaźniki dynamiki sprzedaży detalicznej w całej Unii są dodatnie, przy czym lideruje Rumunia ze wskaźnikiem 13%. Fenomen sytuacji w Rumunii wyjaśnia wprowadzona tam obniżka stawki VAT z 24 do 9%. W Polsce konsumpcja nadal jest głównym czynnikiem napędzającym wzrost PKB, a wspomaga ją – obok Programu Rodzina 500+ – kredyt konsumencki – podsumowuje dr Mirosław Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF.

fot. mat. prasowe

Dynamika zmian łącznej wartości nowo udzielonych kredytów i pożyczek

Łączna wartość nowych kredytów konsumenckich wzrosła o 11,4%


Zestawienie obejmuje dane dostarczone przez instytucje udzielające kredytów i pożyczek konsumenckich, z krajów, w których działają stowarzyszenia należące do Eurofinas: Belgia, Czechy, Niemcy, Dania, Hiszpania, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia i Szwecja.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: