eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszustwa z wykorzystaniem pożyczek internetowych - sprawdź jak nie paść ich ofiarą!

Oszustwa z wykorzystaniem pożyczek internetowych - sprawdź jak nie paść ich ofiarą!

2016-10-10 12:58

Oszustwa z wykorzystaniem pożyczek internetowych - sprawdź jak nie paść ich ofiarą!

Jak nie paść ofiarą oszustwa z wykorzystaniem pożyczek internetowych © LUCKAS Kommunikation - Fotolia.com

Przez internet można dzisiaj załatwić niemal wszystko, także skorzystać z usług finansowych takich jak pożyczki gotówkowe, które udzielane są całkowicie online. Taka forma pożyczenia pieniędzy jest bardzo wygodna i szybka, dlatego korzysta z niej coraz więcej osób. Niestety popularność pożyczek internetowych dostrzegli także przestępcy, którzy znaleźli sposoby na rozmaite oszustwa z ich użyciem. Ofiarą oszustów może paść tak naprawdę każdy, także osoby, które nigdy nie korzystały z pożyczek online.

Przeczytaj także: Potrzeby tu i teraz a brak gotówki

Wyłudzanie pożyczek na skradziony dowód osobisty


Najbardziej dochodowym dla przestępców sposobem na oszustwa z wykorzystaniem pożyczek internetowych jest ich wyłudzanie na nazwisko ofiary. Cały proceder jest dość skomplikowany, jednak pozwala oszustom jednorazowo zarobić nawet kilka tysięcy złotych. By lepiej zrozumieć mechanizm działania oszustów, warto najpierw przypomnieć sobie, jak działają popularne pożyczki przez internet.

W większości przypadków internetowe pożyczki są udzielane przez firmy spoza sektora bankowego. Najczęściej pożyczane są kwoty do 5000 zł na okres do 30-60 dni, choć zdarzają się również pożyczki ratalne z okresem spłaty do kilkunastu miesięcy. Aby otrzymać taką pożyczkę, należy zarejestrować się na stronie internetowej pożyczkodawcy, podając dane z dowodu osobistego oraz informacje na temat swojej sytuacji finansowej. Kolejnym krokiem jest weryfikacja danych wnioskodawcy, która najczęściej polega na wykonaniu przez niego przelewu symbolicznej kwoty na konto bankowe pożyczkodawcy. Przelew taki musi być wykonany wyłącznie z rachunku bankowego wnioskodawcy. Dopiero po zweryfikowaniu danych, firma pożyczkowa przelewa kwotę pożyczki klientowi na konto, z którego wykonany był przelew weryfikacyjny.

Przestępcy w celu wyłudzenia pożyczki na cudzą tożsamość potrzebują więc danych z dowodu osobistego ofiary oraz rachunku bankowego na jego nazwisko. Dane osobowe najczęściej pozyskiwane są przez oszustów ze skradzionych dokumentów. Z kolei fałszywe konta internetowe zakładane są przez nich online, ponieważ coraz więcej banków oferuje taką możliwość.

Jeśli oszustowi uda się wyłudzić pożyczkę na cudze nazwisko, osoba oszukana dość szybko się o tym dowiaduje. Przede wszystkim dlatego, że firmy pożyczkowe błyskawicznie reagują w przypadku opóźnienia w spłacie pożyczki lub jej raty. Wezwanie do uregulowania zaległości wysyłane jest do osoby widniejącej jako pożyczkobiorca, czyli do osoby, której tożsamość została skradziona.

Jak uniknąć kradzieży tożsamości?


Najważniejszą zasadą jest pilnowanie swoich dokumentów. Jeśli jednak dowód osobisty zostanie skradziony lub zgubiony, niezwłocznie należy go zastrzec w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych, do którego należą wszystkie banki działające na terenie Polski. Zgłoszenie o utracie dokumentu tożsamości będzie widoczne przez wszystkie instytucje, dzięki czemu przestępcy nie będą mogli go użyć do założenia „lewego” rachunku bankowego. Aby zastrzec dowód osobisty, wystarczy udać się do placówki swojego banku lub każdego innego banku, jednak wcześniej załatwiając zaświadczenie o utracie dokumentu w urzędzie gminy. Zgłoszenia można także dokonać za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej. Należy także pamiętać o pilnowaniu dokumentów nieważnych np. po wymianie dowodu osobistego na nowy, ponieważ zdarzają się przypadki ich wykorzystywania przez przestępców. Nieważny dokument najlepiej od razu dokładnie zniszczyć lub schować go w bezpiecznym miejscu.

Kolejną ważną rzeczą w zabezpieczeniu się przed oszustami pożyczkowymi jest zachowanie ostrożności przy wysyłaniu kserokopii lub skanu swoich dokumentów. Przestępcy często bowiem podszywają się pod różne firmy i instytucje (np. agencje pracy) właśnie po to, by pozyskać dane osobowe.

Fałszywe firmy pożyczkowe


Ten sposób oszustwa polega na tym, że przestępcy oferują w internecie pożyczki gotówkowe, których nigdy nie udzielają, a zarabiają na opłatach pobieranych z tytułu rozpatrzenia wniosku kredytowego. Zazwyczaj ich oferta jest łudząco podobna do ofert prawdziwych firm pożyczkowych, a nierzadko wydaje się wręcz od nich korzystniejsza np. proponowane są wyższe kwoty lub „gwarantowana” jest pożyczka dla osób zadłużonych. Zachęceni taką ofertą klienci rejestrują się na stronie, podając swoje dane i przelewają opłaty za rozpatrzenie wniosku, po czym otrzymują odpowiedź, że jednak nie spełnili wymagań do otrzymania pożyczki, zaś uiszczona przez nich opłata jest bezzwrotna. Oszuści zyskują więc nie tylko pieniądze, ale przy okazji także dane osobowe! Żeby nie dać się nabić w taki sposób w butelkę, należy przed skorzystaniem z oferty pożyczki dokładnie sprawdzić firmę, która jej udziela. Informacji na jej temat można szukać choćby na stronach specjalizujących się w porównywaniu ofert pożyczek. Znajdują się tam obszerne informacje na temat firm pożyczkowych, w tym także opinie na ich temat umieszczane przez klientów. Warto także wybierać takie firmy pożyczkowe, które na swojej stronie umieszczają dokładne dane o sobie, czyli nazwę, adres siedziby, NIP, REGON oraz dane kontaktowe. Posiadając takie dane, w łatwy sposób można sprawdzić prawdziwość danych w ogólnopolskich rejestrach przedsiębiorstw. Uczciwe firmy udostępniają również na swoich witrynach regulaminy udzielania pożyczek wraz ze szczegółowym cennikiem- trzeba je zawsze dokładnie przeczytać!

Na koniec warto podkreślić, że solidne firmy pożyczkowe nie tylko nie stosują nieuczciwych praktyk, ale także przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa danych swoich klientów, stosując specjalne procedury weryfikacyjne oraz szyfrowane połączenia internetowe. Dlatego korzystanie z ich usług nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Aby nie stać się ofiarą oszustów, należy więc przede wszystkim chronić swoje dokumenty oraz korzystać wyłącznie ze sprawdzonych firm pożyczkowych.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: