eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Niższe opłaty za księgi wieczyste

Niższe opłaty za księgi wieczyste

2006-03-08 00:45

Niższe opłaty za księgi wieczyste

Porównanie opłat za ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki © fot. mat. prasowe

Na rynku mieszkaniowym kolejne zmiany - tym razem korzystne dla właścicieli nieruchomości oraz tych, którzy przymierzają się do zakupu mieszkania. Z początkiem marca zmniejszyły się opłaty za wpisy do ksiąg wieczystych. Oznacza to, że na formalnościach sądowych można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Hipoteka: ile tak naprawdę kosztuje?

Przy tej okazji warto przyjrzeć się prowizjom kredytowym, pobieranym przez banki do momentu uprawomocnienia się wpisu w księdze wieczystej. Mimo że nie są one wysokie, zwiększają koszt kredytu.

Od 2 marca br. zmieniły się opłaty za czynności wieczystoksięgowe. Za założenie księgi wieczystej zapłacimy co prawda o 20 PLN więcej (60 PLN), ale za to ustanowienie wpisu w księdze będzie nas kosztować znacznie mniej niż do tej pory, bo tylko 200 PLN. To niewiele, zważywszy na fakt, że wcześniej opłata uzależniona była m.in. od rodzaju nieruchomości oraz od jej ceny.

Ustanowienie wpisu trwa najczęściej kilka miesięcy. Najdłużej na załatwienie formalności trzeba poczekać w dużych miastach, gdzie panuje ożywiony ruch na rynku mieszkaniowym.

Kwestia oczekiwania na wpisanie praw do księgi jest szczególnie istotna dla osób, które zakup nieruchomości finansują z kredytu, bowiem do momentu uprawomocnienia się wpisu, płacą bankowi dodatkową prowizję.

Tzw. ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki (ubezpieczenie pomostowe) pobierane jest najczęściej za 3 lub 6 miesięcy z góry w formie składki ubezpieczeniowej lub podwyższonego oprocentowania. Jeśli wpis uda się zdobyć wcześniej, bank zwraca pieniądze za z góry opłacone (niewykorzystane) miesiące.

Mimo że opłaty sądowe staniały, nie zmieniła się wysokość stawek za ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki. W zależności od banku, kształtują się one w wysokości od 0,60 proc. (Bank Zachodni WBK) do 0,96 proc. w skali roku od kwoty kredytu (Fortis Bank, Bank Pocztowy). Część banków zamiennie podwyższa oprocentowanie do momentu ustanowienia wpisu (np. Bank BPH, Dom/Getin) - średnio o ok. 1,00 p.p. Dodatkowo, mBank i MultiBank - poza zwiększeniem oprocentowania o 1,00 p.p. - podwyższają prowizję kredytową o 0,20 p.p.

fot. mat. prasowe

Porównanie opłat za ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki

Porównanie opłat za ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki


* podwyższenie oprocentowania
** podwyższenie prowizji

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: