eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wierzyciel - antidotum na kłopoty finansowe?

Wierzyciel - antidotum na kłopoty finansowe?

2016-09-28 08:28

Wierzyciel - antidotum na kłopoty finansowe?

Co piąty Polak z problemem zadłużenia zwróciłby się do wierzyciela © smutnypan - Fotolia.com

Zlecony przez Grupę KRUK raport „Międzypokoleniowe rozmowy o długach” dowodzi, że Polacy coraz chętniej biorą kredyty i kupują na raty. Niestety okazuje się również, że niemal co czwarty kredytobiorca (23 proc.) ma problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jak radzimy sobie w tych kłopotach?

Przeczytaj także: Rodzina w pętli długów

6 na 10 Polaków, którzy borykają się z przeterminowanymi płatnościami, poprosiłoby o pomoc najbliższych - rodziców, rodzeństwo bądź krewnych. O wiele bardziej interesująca jest jednak odpowiedź 19 proc. respondentów, którzy deklarują, że w razie problemów ze spłatą zobowiązań zgłosiliby się wprost do firmy zarządzającej wierzytelnościami. Jest to o tyle zaskakujące, że do tej pory mieliśmy raczej zwyczaj unikać wierzyciela niż rozmawiać z nim o naszych kłopotach.

Badanie, które Grupa KRUK zleciła TNS Polska, dowiodło również, że do kontaktu z wierzycielem bardziej skłonne są panie niż panowie (22 wobec 16 proc.). Decyzję o kontakcie z firmą obsługującą zadłużenie podjęłyby najczęściej osoby zarabiające do 3 i powyżej 5 tys. zł (20 i 27 proc. badanych). Najbardziej otwarci na taką rozmowę o zadłużeniu z wierzycielem są mieszkańcy zachodniej i południowej Polski (odpowiednio 22 i 20 proc. respondentów).

Aż 62 proc. dorosłych Polaków stawiających na kontakt z wierzycielem, w przypadku problemów ze spłatą długu, oczekiwałoby od niego porady, jak można by było rozwiązać tak kłopotliwą sytuację. Prawie co dziesiąty respondent (9 proc.) za cenne wsparcie uznałby rozłożenie spóźnionej płatności na raty.

fot. smutnypan - Fotolia.com

Co piąty Polak z problemem zadłużenia zwróciłby się do wierzyciela

Aż 62 proc. dorosłych Polaków stawiających na kontakt z wierzycielem, w przypadku problemów ze spłatą długu, oczekiwałoby od niego porady, jak można by było rozwiązać tak kłopotliwą sytuację.


- W wielu przypadkach sprawy niezapłaconych na czas rachunków, rat kredytów i innych zobowiązań trafiają do firm obsługujących zadłużenie. Wyniki naszego badania pokazały, że zapoczątkowane kilka lat temu przez Grupę KRUK, prougodowe podejście do wyjścia z zadłużenia, zostało pozytywnie przyjęte przez klientów. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymują oni możliwość porozumienia z wierzycielem i mogą uniknąć postępowania sądowego. Każdą osobę, która ma kłopoty finansowe, zachęcam do podjęcia otwartej i uczciwej rozmowy z wierzycielem. Pozwoli to na znalezienie odpowiedniej drogi na wyjście z zadłużenia – przekonuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Gdzie szukamy wsparcia w zadłużeniu?


Aż 62 proc. Polaków mających problem z niezapłaconymi zobowiązaniami zwróciłoby się po pomoc do swoich bliskich – rodziców, rodzeństwa, krewnych. Niemal co czwarty badany (24 proc.) poprosiłby o wsparcie swoich rodziców. Do partnera/partnerki prośbę o pomoc skierowałoby 15 proc. ankietowanych. Z kolei 13 proc. porozmawiałoby o takim problemie ze swoimi dorosłymi dziećmi, a prawie co dziesiąty (9 proc.) - z rodzeństwem. Śmielsze i bardziej otwarte na szczerą rozmowę są kobiety. Aż 68 proc. z nich szukałaby pomocy u rodziny wobec 58 proc. mężczyzn. Im młodsi jesteśmy, tym chętniej szukamy wsparcia rodziny. W grupie wiekowej 18 – 29 lat to aż 74 proc. badanych wobec 67 proc. trzydziestolatków, 64 proc. czterdziestolatków i jedynie 58 proc. badanych w wieku 50 – 59 lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: