eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt hipoteczny: zobacz, w których bankach będzie trudniej

Kredyt hipoteczny: zobacz, w których bankach będzie trudniej

2016-09-26 10:47

Kredyt hipoteczny: zobacz, w których bankach będzie trudniej

W sześciu bankach może być trudniej o kredyt hipoteczny © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od stycznia 2017 r. po raz kolejny wzrośnie wymagany wkład własny. Co prawda, te banki, które teraz udzielają kredytów na 90% wartości nieruchomości, zapewne będą robiły to dalej. Expander zwraca jednak uwagę, że sześć instytucji, w których potrzebujemy 15% wkładu, będą zmuszone podwyższyć ten próg do 20%. Żeby z ich wsparciem finansowym kupić mieszkanie za 300 000 zł, trzeba będzie posiadać aż 60 000 zł własnych środków.
Rekomendacja S wydana przez KNF wymusza na bankach, aby nie udzielały kredytów hipotecznych osobom, które nie posiadają odpowiednio wysokiego wkładu. Obecnie przynajmniej 10% wartości nieruchomości trzeba sfinansować ze środków własnych. Jednak ponad połowa instytucji wymaga więcej, czyli 15% lub nawet 20%. Dzieje się tak dlatego, że aby móc udzielać kredytów z 10% wkładem, bank musi wykupić specjalne ubezpieczenie. Te, które go nie posiadają, mogą udzielać kredytów najwyżej na 85% wartości nieruchomości, a od przyszłego roku na nie więcej niż 80%.

W praktyce oznacza to, że w tych bankach, które teraz udzielają kredytów na 90% wartości nieruchomości nadal będzie to możliwe. W pozostałych wymagania wzrosną i, aby uzyskać u nich finansowanie, trzeba będzie posiadać aż 20% wkładu własnego. Dla przykładu, jeśli planujemy kupić mieszkanie za 300 000 zł, korzystając z oferty tych instytucji, będziemy musieli aż 60 000 zł wyłożyć z własnej kieszeni. To o 15 000 zł więcej niż obecnie.

Sposoby obejścia problemu


Jeśli nie mamy tak dużych oszczędności, najłatwiej złożyć wniosek tylko w tych bankach, które wykupiły ubezpieczenie i wymagają 10% wkładu własnego. Jest też inny sposób. Od opisanej wcześniej reguły istnieje wyjątek, pozwalający każdemu bankowi udzielić kredytu na 90% wartości nieruchomości. Dotyczy to sytuacji, gdy klient oprócz 10% wkładu własnego przedstawi dodatkowe zabezpieczenie. Może nim być jednak tylko blokada środków na rachunku bankowym lub zastaw na obligacjach Skarbu Państwa lub NBP. Jego wartość musi wynosić przynajmniej 10% ceny nieruchomości. Dotyczy to więc sytuacji, gdy ktoś posiada oszczędności, ale takie, których nie chce lub nie może wydawać na zakup mieszkania.

Przydatne linki:
Kredyty hipoteczne


Warto też dodać, że niektórzy mogą uzyskać kredyt mieszkaniowy nawet jeśli nie posiadają żadnych oszczędności. Pieniądze na wkład własny można otrzymać w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” (MdM). Na początku przyszłego roku udostępniona zostanie pula 373 mln zł na dopłaty. Obecnie można się natomiast starać o środki na wsparcie wypłacane w 2018 r. Aby liczyć na tego typu pomoc, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

fot. mat. prasowe

Jak może się zmienić wysokość wymaganego wkładu własnego?

Prawdopodobne, że 6 rodzimych banków będzie wymagać 20-procentowego wkładu własnego.


Dopłatę w ramach MdM mogą uzyskać osoby w wieku do 35 lat, na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej trójkę dzieci. Oni mogą skorzystać z dopłaty, nawet jeśli są starsi i nawet gdy mają już mieszkanie i np. chcą je zamienić na większe. Dodatkowo kupowany lokal nie powinien być zbyt duży i zbyt drogi. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci, metraż wzrasta do 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może być większy niż odpowiednio 100 mkw. lub 110 mkw. Cena nie może natomiast przekraczać limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Wysokość limitów jest do sprawdzenia na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.