eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zdolność kredytowa VIII 2016

Zdolność kredytowa VIII 2016

2016-09-23 11:22

Zdolność kredytowa VIII 2016

Już od roku o kredyt mieszkaniowy jest coraz trudniej © sasun Bughdaryan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z malejącą zdolnością kredytową mamy do czynienia już od 12 miesięcy. W tym czasie kwota, którą modelowej rodzinie chciały banki pożyczyć stopniała o ponad 83 tys. zł. Przy zarobkach na poziomie 5 tys. zł trudno też dziś liczyć na kredyt mieszkaniowy w kwocie 500 czy nawet 400 tys. zł, co jeszcze rok temu było normą – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.
Trzyosobowa rodzina dysponująca dochodem na poziomie 5 tys. zł netto może pożyczyć niecałe 373 tys. zł (mediana) w formie 30-letniego kredytu – wynika z najnowszych danych zebranych przez Lion’s Bank. Wynik ten jest nieznacznie niższy niż przed miesiącem (o 3 tys. zł), ale w ciągu roku zdolność kredytowa modelowej rodziny spadła o ponad 83 tys. zł.

Do kalkulacji przyjęto, że kredytobiorcy zobowiązują się do korzystania z bankowego rachunku i karty kredytowej, a w niektórych bankach – o ile jest to niezbędne - kupują także dodatkowe ubezpieczenie.

Boomu kredytowego nie ma


Malejąca zdolność kredytowa nie jest jedynym problemem, z którym spotykają się potencjalni nabywcy mieszkań. Możliwości skorzystania z programu dopłat do kredytów („Mieszkanie dla młodych”) są już bardzo ograniczone, a jest to ważne, bo większość banków wymaga dziś przynajmniej 15-proc. wkładu własnego przy zakupie mieszkania. Gdyby tego było mało już z początkiem przyszłego roku wymaganie to powinno wzrosnąć do 20% ceny zakupu mieszkania. To wszystko utrudnia osobom młodym wejście do grona właścicieli nieruchomości. Czemu więc deweloperzy ustanawiają co chwilę kolejne rekordy liczby budowanych lub sprzedawanych mieszkań? Powodów hossy na rynku mieszkań należy szukać po stronie inwestorów. Ci, których na to stać, nie chcą zanosić pieniędzy do banków na skromy procent. Wolą kupić mieszkanie na wynajem, na czym teoretycznie można zarobić 2-3 razy więcej niż na lokacie. Jest to oczywiście okupione dodatkowym ryzykiem i wysiłkiem organizacyjnym, ale i tak wiele osób na taki krok się decyduje.

Przydatne linki:
- Kredyty hipoteczne


Cieszyć powinien natomiast fakt, że obserwowana dziś hossa, w odróżnieniu od tej sprzed dekady, nie jest powodowana łatwym dostępem do kredytu. Także dzięki temu w ostatnich latach ceny nieruchomości pozostają w miarę stabilne. Dzięki temu niewielkie jest ryzyko dynamicznych spadków cen, gdy karuzela przestanie się tak szybko kręcić, czyli spadnie popyt na mieszkania.

fot. mat. prasowe

Zdolność kredytowa 3-os. rodziny z dochodem 5 tys. zł netto

Tylko cztery banki zezwolą modelowej rodzinie na zaciągnięcie kwoty bliskiej 400 tys. złotym.


Nikt nie da już 400 tysięcy


Co należy podkreślić, w sierpniu modelowa rodzina nie miała co liczyć na kredyt mieszkaniowy w kwocie pół miliona złotych czy nawet 400 tys. zł. Co warto podkreślić, takie oferty przed rokiem były jeszcze normą. Dziś takiej kwoty nie pożyczy już żaden z przebadanych banków. Z tak zachowawczymi deklaracjami nie mieliśmy do czynienia w historii prowadzonych badań.

fot. mat. prasowe

Mediana maksymalnej kwoty kredyty dla rodziny 3 os. o dochodach 5 tys. netto

Trzyosobowa rodzina dysponująca dochodem na poziomie 5 tys. zł netto może pożyczyć niecałe 373 tys. zł w formie 30-letniego kredytu.


Bartosz Turek,
Anna Olesiejuk,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.