eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2016

2016-09-13 13:18

TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2016 © piter2121 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Drugi miesiąc wakacji nie przyniósł rekordów, ale też nie okazał się najgorszy. W funduszach inwestycyjnych zapanowała bowiem pozytywna stabilizacja. Wprawdzie do funduszy napłynęło o połowę mniej środków niż w lipcu, ale i tak te wakacje okazały się jednymi z najlepszych w całej historii polskiego rynku TFI. Klienci nadal chętnie kupowali jednostki funduszy inwestycyjnych, inwestując przede wszystkim w fundusze dłużne i absolutnej stopy zwrotu.
Można byłoby powiedzieć, że sierpień powielił sytuację z lipca, z tym jednak, że osiągnięte wyniki należałoby podzielić przez dwa. W ósmym miesiącu zamiast ponad +2 mld zł napływu, którem rynek cieszył się w lipcu, do funduszy trafił niespełna +1 mld zł.
- Prawie 3 mld zł nowych środków w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy to najlepszy wynik od 2007 roku, czyli od czasu, gdy IZFiA agreguje dane TFI. To pokazuje, że na inwestycje w fundusze zawsze może być dobry czas – mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Podobnie jak w lipcu, również w ubiegłym miesiącu, największą popularnością cieszyły się fundusze dłużne (prawie +0,6 mld zł). Niewykluczone, że klientom z wysoką awersją do ryzyka, bardzo niskie stopy depozytów w bankach zaczynają się nudzić, tym bardziej, że perspektyw na wzrost stóp procentowych na razie nie widać. Za taką tezą może świadczyć struktura wpłat: duża część środków została wpłacona tradycyjnie do funduszy obligacji korporacyjnych (niecałe +0,3 mld zł), ale równie dużo pozyskały fundusze dłużne uniwersalne (także prawie +0,3 mld zł).

Drugim podobieństwem do lipca, była kontynuacja wysokiego napływu środków do funduszy absolutnej stopy zwrotu. Klienci dołożyli do tej kategorii kolejne +0,3 mld zł i umocnili jej pozycję, jako najmocniejszą grupę rozwiązań inwestycyjnych w tym roku, poza funduszami rynku niepublicznego. To również może być efekt poszukiwania przez klientów złotego środka, optymalnej relacji między ryzykiem a potencjalnym zyskiem w obecnej rzeczywistości.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

W sierpniu do funduszy trafiło o połowę mniej środków niż miesiąc wcześniej.


Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do innej „stałej”, czyli odpływów środków z funduszy akcji. W sierpniu per saldo, wypłacono z nich -0,1 mld zł, a odpływ zaliczyły wszystkie podkategorie tej grupy. Nie trzeba przy tym chyba powtarzać, że taka sytuacja nie powinna dziwić. Rodzimy rynek kapitałowy wciąż nie daje stabilnych, dobrych perspektyw (indeks WIG wzrósł od początku roku o niecały +1%), a rynek w USA w wakacje raczej odpoczywał, po dosyć długim etapie wzrostu, trwającym od lutego tego roku.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Jedną z najbardziej popularnych kategorii inwestycyjnych w sierpniu były fundusze dłużne.


W przeciwieństwie do lipca, w sierpniu dodatni napływ zanotowały fundusze gotówkowe i pieniężne (prawie +0,2 mld zł). Ten rachityczny wzrost oraz wysoka fluktuacja poprzednich okresów, nie pozwalają jednak wyciągnąć szerszych wniosków dla tej grupy. Warto jednak pamiętać, że fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, mają swoich stałych zwolenników wśród inwestorów i mogą pochwalić się saldem +0,9 mld zł, licząc od początku roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.