eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Budżet domowy nie sprawia nam kłopotów, ale o finansach wiemy mało

Budżet domowy nie sprawia nam kłopotów, ale o finansach wiemy mało

2016-09-06 10:52

Budżet domowy nie sprawia nam kłopotów, ale o finansach wiemy mało

Budżet domowy nie sprawia nam kłopotów © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zaledwie co szósty Polak posiada wiedzę, która pozwala mu swobodnie poruszać się w świecie finansów - wynika z badania zrealizowanego przez TNS Polska dla Krajowego Rejestru Długów. Najlepiej nie jest również ze znajomością przepisów prawnych, którą deklaruje jedynie 15 proc. ankietowanych. Znacznie więcej osób, bo niemal 40 proc. uważa, że umie zaplanować budżet domowy. Okazuje się również, że pokolenia współpracują ze sobą - seniorzy dzielą się z dziećmi i wnukami doświadczeniem, a młodzi pomagają rodzicom i dziadkom obsługiwać nowe technologie.

Domowy budżet kobiecą ręką


Jak dowodzą rezultaty przygotowanego na zlecenie Grupy KRUK raportu TNS Polska „Międzypokoleniowe rozmowy o długach”, 39 proc. Polaków twierdzi, że jest w stanie dobrze zaplanować budżet domowy. Okazuje się również, że grupa ta chętnie podzieli się tą wiedzą z osobami, które popadły w finansowe tarapaty. Interesujący może wydawać się fakt, że zdolnością "ogarniania" budżetu częściej chwalą się kobiety niż uchodzący za twardo stąpających po ziemi mężczyźni (45 proc. wobec 32 proc.).

Seniorzy służą radą


Jeśli liczymy, że ktoś podzieli się nami wiedzą i doświadczeniami w zakresie finansów, to raczej możemy tu liczyć na starsze pokolenia. Do takich zachowań bardziej skłonni są bowiem pięćdziesięciolatkowie, niż osoby trzydziesto- i czterdziestoletnie (43 proc. wobec 36 proc. badanych). Najmłodsi pomagają najrzadziej - deklarację pomocy sformułował jedynie co piąty dwudziestolatek. Jednak co trzecia osoba, która wzięła udział w badaniu, zadeklarowała, że może wesprzeć osobę zadłużoną swoją wiedzą i doświadczeniem. Co ciekawe, 28 proc. Polaków jest też gotowych do motywowania swoich bliskich do spłaty zadłużenia, a 21 proc. może pomóc im w przeprowadzeniu rozmów negocjacyjnych z wierzycielami.
– Dobre planowanie domowego budżetu, wiedza i doświadczenie życiowe czy motywowanie do działania to najczęściej wskazywane umiejętności, którymi Polacy mogą podzielić się z osobami zadłużonymi. Mimo że niewielu badanych posiada wiedzę na temat finansów czy przepisów prawa, to aż 95% z nich byłoby gotowych udzielić niefinansowego wsparcia osobom mającym problem ze spłatą zadłużenia – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Młodzi pomogą w internecie


Blisko co piąty badany (19 proc.) może pomóc w spłacie zadłużenia dzięki znajomości nowych technologii. Tymi umiejętnościami najczęściej mogą się pochwalić młodzi ludzie. Osoby w wieku 18-29 lat częściej niż pozostałe grupy wiekowe (35 proc. wobec 26 proc. osób w wieku 30-39 lat i 15 proc. z grupy wiekowej 40-49 lat) mogłyby wesprzeć osobę zadłużoną w obsłudze internetu czy bankowości mobilnej. Z kolei największą wiedzę finansową posiadają osoby w wieku 30-39 lat (26 proc.) i to one chętnie udzielają fachowej porady tym, którzy mają kłopot ze spłatą zadłużenia.
– W poszukiwaniu rozwiązań ważna jest wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie osób w różnym wieku. Jeśli trudność sprawia nam kontakt z wierzycielem, poprośmy o pomoc kogoś z naszych bliskich, bardziej doświadczonego w obsłudze internetu lub kontakcie z różnymi firmami. Pomoże nam zadzwonić pod odpowiedni numer, albo skontaktować się
z wierzycielem poprzez formularz online. Z kolei przed podjęciem ważnych decyzji warto pamiętać o starszych członkach rodziny. Ich wiedza i doświadczenie życiowe mogą okazać się bezcenne i pozwolą uniknąć kosztownych błędów – dodaje Agnieszka Salach.

fot. mat. prasowe

Jakiego wsparcia w spłacie długu Polacy udzielają osobom zadłużonym

W poszukiwaniu rozwiązań ważna jest wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie osób w różnym wieku.


Mieszkańcy wschodniej Polski najbardziej pomocni


Badanie „Międzypokoleniowe rozmowy o długach” pokazało również, że mieszkańcy różnych regionów Polski mają inne umiejętności przydatne w radzeniu sobie z zadłużeniem. I tak na przykład dobrym planowaniem domowych finansów mogą pochwalić się mieszkańcy wschodniej Polski (48 proc. wobec 40 proc. z zachodniej i po 38 proc. z centralnej i południowej części kraju). Oni również, częściej niż przedstawiciele pozostałych regionów, są gotowi pomóc zadłużonym poprzez motywowanie ich do działania (34 proc. ze wschodu kraju w stosunku do 29 proc. z centralnej, 28 proc. z zachodniej i 26 proc. z południowej Polski).

Informacje o badaniu
Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Grupy KRUK przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków. Regiony z podziałem na województwa: Północny – zachodniopomorskie i pomorskie, Wschodni – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, Zachodni – kujawsko-pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, Centralny – mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, Południowy – dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: