eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › BIK pomaga walczyć z oszustwami finansowymi

BIK pomaga walczyć z oszustwami finansowymi

2016-08-29 14:10

BIK pomaga walczyć z oszustwami finansowymi

Kradzież portfela © animaflora - Fotolia.com.jpg

W dzisiejszych czasach kradzież tożsamości nie jest niestety rzadkością. Najczęściej łupem złodziei padają nasze dowody osobiste, a wraz z nimi podstawowe dane: imię i nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu i PESEL. Wejście w ich posiadanie to dla oszustów prawdziwa gratka i szansa np. na wyłudzenie kredytu. Na szczęście jednak nie jesteśmy zupełnie bezsilni. Nieocenioną pomocą w obronie przed nieuczciwością mogą być tzw. Alerty BIK.
Dróg, którymi nasze dane mogą dostać się w niepowołane ręce, jest co najmniej kilka. Najbardziej oczywiste to kradzież lub zagubienie dokumentów tożsamości. Zdarza się jednak, że oszuści pozyskują informacje z wyrzucanych na śmietnik dokumentów bądź nośników, lub też w następstwie włamania do komputera. Szczególnie niepokojące są również medialne doniesienia o podejrzeniach wycieku danych osobowych z baz danych. Wiele jest także form oszustw dokonywanych z wykorzystaniem skradzionej tożsamości. Ich konsekwencje przeważnie są nieprzyjemne - bo co innego można powiedzieć o wezwaniu do zapłaty zadłużenia, z którego zaciągnięciem nie mamy właściwie nic wspólnego.

Trzeba działać prewencyjnie


Wiele codziennych aktywności może potencjalnie dawać możliwość pozyskania naszych danych osobowych i wykorzystania ich w celu wyłudzenia kredytu. Są to choćby zakupy w sieci, załatwianie spraw urzędowych, szukanie pracy, czy pobyt na wakacjach. Nasz dowód, a przede wszystkim dane na nim zawarte, mogą stać się łupem przestępcy. Warto wiedzieć, że jeśli dane takie jak: imię i nazwisko, data i miejsca urodzenia, adres, seria i numer dowodu osobistego - znajdą się w niepowołanych rękach, mogą stać się furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek. Niestety, jeszcze niewiele osób jest na tyle przezornych, by zabezpieczyć swój dokument tożsamości. Aby zmniejszyć ryzyko utraty danych i nigdy nie doświadczyć problemów związanych z koniecznością spłaty cudzego długu, warto:
  • założyć bezpłatne konto na www.bik.pl,
  • aktywować Alerty BIK,
  • w przypadku utraty dowodu osobistego – bezpłatnie zastrzec dokument tożsamości.

Dodać należy, że Alerty BIK to narzędzie, które zabezpiecza przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane oraz tych pożyczek, które udzielane są przez firmy pożyczkowe korzystające z zasobów BIK w celu ochrony swoich klientów przed nadmiernym zapożyczaniem się czy właśnie przed wyłudzeniem pożyczki.

fot. animaflora - Fotolia.com.jpg

Kradzież portfela

Dzięki bezpłatnej usłudze zastrzegania dowodu osobistego można bardzo szybko, jednym kliknięciem, wyłączyć z obiegu utracony dokument.


Alerty BIK otrzymamy SMS em lub mailem


Działają one jak sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane. Alert przesłany za pomocą maila i SMS-a powiadamia nas za każdym razem, gdy w BIK pojawi się pytanie o naszą historię kredytową. Jeśli sami nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko. Dzięki informacji z BIK i podjęciu właściwych działań mamy szansę szybko i skutecznie zareagować na niepokojące sygnały.

Pełna ochrona dzięki informacji


Dzięki bezpłatnej usłudze zastrzegania dowodu osobistego można bardzo szybko, jednym kliknięciem, wyłączyć z obiegu utracony dokument. Wystarczy wcześniej założyć bezpłatne konto w portalu bik.pl. Informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Zostaje ona przekazana do ogólnokrajowego Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W trybie on-line wszystkie polskie banki oraz pozostałe podmioty np. operatorzy telefonii komórkowej, Poczta Polska, zostają powiadomieni o wyłączeniu dokumentu z obiegu. Dzięki temu osoba niepowołana nie będzie mogła posłużyć się naszym dowodem w celu wyłudzenia kredytu, czy zaciągnięcia innych zobowiązań.

Świadomi zagrożeń - lepiej się ochronimy


Mając na uwadze rosnącą skalę zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, Biuro Informacji Kredytowej wraz Komendą Główną Policji prowadzi od grudnia 2015 r. ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. To jednocześnie adres strony internetowej wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty na bezpieczeństwo swoich danych na co dzień.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: