eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2016

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2016

2016-08-02 10:00

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2016

Dokumenty © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ciągu drugiego kwartału bieżącego roku oszuści próbowali wyłudzić ponad 1,5 tys. kredytów na łączną kwotę 81,8 miliona złotych – wynika z 26. już edycji raportu o dokumentach InfoDok, opublikowanego przez Związek Banków Polskich. Optymizmem napawać może jednak fakt, że Polacy coraz częściej pamiętają o zastrzeżeniu utraconych dokumentów.
Jak wynika z danych zamieszczonych w raporcie, wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które służą do potwierdzaniu tożsamości podskoczyła o 35 098 rekordów. To świetny rezultat (drugi najwyższy wynik II kwartału oraz czwarty spośród wszystkich kwartałów analizowanych od 2008 roku, a więc od początku historii raportu infoDOK). Obecnie baza liczy sobie już 1 616 546 sztuk zastrzeżonych dokumentów.


Pod względem łącznej kwoty prób wyłudzeń wynik II kwartału uplasował się w okolicach „środka stawki”. Kwota 81,8 mln zł jest co prawda wyższy o ponad 26 mln zł od minimalnej do tej pory kwoty 55,3 mln zł z ubiegłego roku, jednak to i tak o 96 mln zł mniej od rekordowego IV kwartału 2010 r., gdy
odnotowano kwotę na poziomie 178 mln zł.

Odnotowano 13 prób wyłudzeń kredytów na kwotę powyżej 1 mln zł wobec tylko jednej w II kwartale ubiegłego roku. Najwyższa zablokowana kwota osiągnęła poziom 5,5 mln zł (woj. wielkopolskie).

W II kwartale 2016 r. odnotowano 1 529 prób wyłudzeń. To liczba, która oznacza stabilizację tego wskaźnika obserwowaną od początku 2015 r. Statystycznie (włącznie z weekendami) w analizowanym kwartale odnotowywano niemal 17 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie niemal 900 tys. zł.

Łącznie od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 64,3 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,47 mld złotych.

fot. mat. prasowe

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE w liczbach

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wzrosła w pierwszym kwartale br. o 35 098 sztuk

fot. mat. prasowe

Wyłudzenia 2008-2016

Od 2008 r. dokonano prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,47 miliarda złotych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.