eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › W oczekiwaniu na RPP

W oczekiwaniu na RPP

2006-02-24 17:26

W oczekiwaniu na RPP

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Piątkowa sesja na krajowym rynku walutowym miała bardzo spokojny przebieg. Po porannych, wywołanych przez spadek eurodolara, nieco większych zmianach na kursie EUR/PLN i USD/PLN na rynku panowała stabilizacja. Inwestorzy wyraźnie czekają na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które rozpoczyna się w poniedziałek.

Przeczytaj także: Gorsze nastroje dla złotego

Rynek jest dość mocno podzielony, jeżeli chodzi o perspektywę obniżki, stąd też wtorkowa decyzja Rady może wywołać spore emocje.

Z jednej strony niska inflacja daje możliwość obniżki stóp bez obawy o wzrost cen, z drugiej strony natomiast dobre dane o sprzedaży detalicznej pokazują, że gospodarka dobrze radzi sobie przy obecnym poziomie stóp procentowych, a popyt wewnętrzny rośnie. Dodatkowo cały czas utrzymuje się duże ryzyko polityczne, a w ostatnim okresie wzrosło również ryzyko zwiększenia się deficytu budżetowego z uwagi na mniejsze niż zakładano w budżecie przychody.

Na koniec tygodnia za euro płacono 3,78 złotego a za dolara 3,18 złotego.

Krótkoterminowa prognoza
Poniedziałkowa sesja nie powinna przynieść większych zmian kursów walut. Dopiero wtorkowa decyzja Rady może wyrwać rynek z trendu bocznego. Jeżeli RPP podtrzyma nadzieje na dalsze obniżki stóp procentowych w przyszłości, możemy zobaczyć wzrost cen obligacji i umocnienie złotego.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Piątek na rynku eurodolara znakomicie wpisuje się w zachowanie rynku w ostatnich dwóch tygodniach. Zmiany były niewielkie, a rynku z letargu nie wydobyły nawet dane makro z USA. Rano w Europie wspólna waluta kosztowała 1,1920 - 1,1930 dolara, po południu 1,19.

Wydarzeniem dnia miały być dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za styczeń. Prognozy rynkowe wahały się od -2 do 0,5 proc. Okazało się jednak, że zamówienia spadły aż o 10,2 proc. (miesiąc do miesiąca). Oczywiście dolar szybko potaniał, kurs EUR/USD wzrósł o ok. 20 pipsów, po czym powrócił do wcześniejszych wartości, gdy okazało się, że za taki odczyt odpowiedzialny jest spadek zamówień na samoloty cywilne o 68,2 proc.

Krótkoterminowa prognoza
Przyszły tydzień powinien wyjaśnić, w którą stronę zmierza kurs EUR/USD. Na razie obowiązuje przedział wahań 1,1850 - 1,1970. W poniedziałek poznamy pierwsze informacje gospodarcze - sprzedaż nowych domów w USA w styczniu.

oprac. : M. Chojnacki, M. Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Przeczytaj także

Spokojne, ale w górę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: