eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 9 sposobów na letnie bezpieczeństwo finansowe

9 sposobów na letnie bezpieczeństwo finansowe

2016-07-20 11:31

9 sposobów na letnie bezpieczeństwo finansowe

Jak zadbać o finanse na wakacjach? © zwolafasola - Fotolia.com

Wakacje to czas, na który czekamy z utęsknieniem cały rok. Tygodnie lub nawet miesiące planowania, wybierania kierunku podróży, sprawdzanie lokalnych atrakcji i wreszcie jest – upragniony dzień wyjazdu! Niezależnie od tego, czy celem naszego wyjazdu są zagraniczne czy polskie kurorty, warto odpowiednio wcześniej się przygotować, aby nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka, jaką z pewnością są nieprzewidziane wydatki bądź straty finansowe. Wonga.com, firma oferująca pożyczki online, wspólnie z ekspertem finansowym Tomaszem Jaroszkiem przygotowała 9 najważniejszych wskazówek, które pozwolą nam w pełni cieszyć się zasłużonym urlopem.
O odpowiednie bezpieczeństwo należy zadbać już w momencie planowania wyjazdu. W ostatnich latach bankructwa biur podróży lub problemy z tour operatorami dotknęły wielu polskich turystów, którym skrócono pobyty i sprowadzano ich do kraju lub którym całkowicie przepadły wycieczki. Składanie skarg lub odwołań nie zawsze skutkowało oddaniem pieniędzy, co w rzeczywistości oznaczało dla wielu rodaków konieczność zrezygnowania z urlopu całkowicie, m.in. z braku środków na wykupienie kolejnego wyjazdu. Czasami proste czynności zapobiegawcze mogą jednak wiele pomóc w momencie, gdy stanie się najgorsze. Poniżej kilka wskazówek.

1) Szukaj wakacji online


Wciąż uważasz, że tradycyjne biuro podróży jest najbezpieczniejszym wyborem? Nic bardziej mylnego! W internecie znajdziesz wiele bardzo korzystnych ofert, których nie musisz się obawiać. Jeżeli jednak wciąż czujesz się niepewnie – zapłać za wakacje karta płatniczą. W ten sposób będzie Cię chronić chargeback, czyli usługa którą oferują wybrani wystawcy kart płatniczych. Jeśli biuro podróży upadnie lub nasza wycieczka nie będzie zgodna z zakupioną ofertą, to dzięki usłudze chargeback mamy możliwość odzyskać całą kwotę.

2) Wymień pieniądze wcześniej


Kolejnym nieplanowanym wydatkiem mogą być wahania kursowe. Na pewno warto odpowiednio się przygotować i nie zostawiać wymiany pieniędzy na ostatnią chwilę. Kantory w obcym kraju często nie honorują naszej waluty, a kursy wymiany z popularnych walut jak dolary czy euro mogą być niekorzystne.

3) Pamiętaj o gotówce


Najlepiej wcześniej wyposażyć się w kartę płatniczą w danej walucie i przelać na nią pieniądze przez internetowy kantor walutowy – tylko tak unikniemy kosztów przewalutowania na miejscu. Z kolei gotówka jest niezbędna, gdyż w wielu miejscach nie ma po prostu możliwości płatności kartą.

fot. zwolafasola - Fotolia.com

Jak zadbać o finanse na wakacjach?

Założenie limitów transakcji i wypłat z bankomatów przed wyjazdem ustrzeże nas przed całkowitym wyczyszczeniem konta, a dzięki ubezpieczeniu karty będziemy mogli nawet odzyskać wszystkie pieniądze.


4) Wyrób kartę EKUZ


Przed wyjazdem, warto wybrać się do oddziału NFZ i wyrobić sobie kartę EKUZ, która daje prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej. Niewielki wysiłek, a spokój ducha zapewniony.

5) Nie bój się dodatkowych kosztów


Zazwyczaj za wszelką cenę unikamy dodatkowych kosztów. Większy bagaż? Nowy strój do nurkowania? Ubezpieczenie wyjazdu? Czasami może się okazać, że kolejna inwestycja, której tak się baliśmy, bardzo szybko się zwróci! Szczególnie, gdy chcemy na wakacjach spróbować sportów ekstremalnych. Koszty leczenia w obcym kraju, w razie wypadku, mogą nas przecież zrujnować finansowo! Dobre ubezpieczenie na wyjazd może kosztować kilkaset złotych, ale ewentualny pobyt w szpitalu to dziesiątki tysięcy.

6) Bezpieczny portfel


Nawet jeśli stracimy portfel z kartami płatniczymi, to możemy ograniczyć potencjalne straty. Założenie limitów transakcji i wypłat z bankomatów przed wyjazdem ustrzeże nas przed całkowitym wyczyszczeniem konta, a dzięki ubezpieczeniu karty będziemy mogli nawet odzyskać wszystkie pieniądze! Warto mieć zapisany w telefonie numer, pod którym można zastrzec kartę.

7) Wszystkie ważne numery pod ręką


Przed wyjazdem upewnij się, że masz zapisane w telefonie wszystkie ważne telefony alarmowe – to nie tylko numer na pogotowie czy na policję, ale także numer do banku, który przyda się w razie kradzieży kart oraz do polskiej ambasady – niezbędny w przypadku jakichkolwiek problemów. Wcześniej warto tez sprawdzić adresy i numery szpitali i komisariatów w pobliżu miejsca wypoczynku. Wszystkie numery dobrze mieć spisane również na kartce, tak aby w razie kradzieży telefonu, nie utracić całkowicie możliwości szybkiej reakcji.

8) Nie trzymaj wszystkiego w jednej kieszeni


To podstawowy błąd turystów, którzy trzymają w tym samym miejscu pieniądze, karty i dokumenty. Schowanie ich w kilku różnych miejscach powoli zmniejszyć potencjalną stratę. Jak głosi stara mądrość ludowa – nie powinno się wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka.

9) Nie loguj się do instytucji finansowych w obcych miejscach


Częstym błędem jest zapisywanie ważnych haseł w komputerze i logowanie się na stronach instytucji finansowych w obcych miejscach za pomocą ogólnodostępnego wifi. Można w ten sposób trafić na wirusy lub aplikacje, które przechwycą Twoje hasło lub inne wrażliwe dane. Pamiętaj, aby korzystać wyłącznie z bezpiecznego połączenia z kłódką i programu antywirusowego na komputerze i telefonie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: