eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wysokość emerytury? Maksymalnie 30% ostatniej pensji

Wysokość emerytury? Maksymalnie 30% ostatniej pensji

2016-07-18 11:34

Wysokość emerytury? Maksymalnie 30% ostatniej pensji

Jak podwyższyć swoją emeryturę? © cn0ra - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według ZUS średnia wysokość emerytury przyznanej w 2015 r. według tzw. starych zasad wyniosła 3 666 zł. Natomiast świadczenia wyliczane choćby częściowo w oparciu o nowy system obowiązujący od 1999 r. były równe 2 037 zł, czyli o 44% mniej. Z roku na rok tych drugich jest jednak coraz więcej. To m.in. dlatego w przyszłości, przechodząc na emeryturę, otrzymamy 20% – 30% ostatniej pensji, podczas gdy w 2015 r. było to 61,5%. Expander podpowiada, co zrobić, aby podwyższyć swoje przyszłe świadczenie.
W ubiegłym roku emeryturę przyznano 224 tys. osób. Zdecydowana większość (208 tys.) otrzymała już świadczenie wyliczone według nowych zasad, czyli choćby częściowo na podstawie stanu konta w ZUS. Ten sposób wyliczania jest zdecydowanie mniej korzystny. Średnia wysokość takich emerytur przyznanych w ubiegłym roku była aż o 44% niższa niż osób, które otrzymały świadczenie w oparciu o dawne zasady. Co prawda, ZUS precyzuje, że tak duża dysproporcja wynika ze znacznego wpływu emerytur górniczych, które zawyżają średnią. Jednak nawet po wyeliminowaniu ich z wyliczeń, różnica i tak jest bardzo wysoka. Wynosi aż 28%.

W przyszłości wszyscy przechodzący na emeryturę będą otrzymywali świadczenia w całości wyliczane według nowego systemu. Między innymi dlatego, udając się na emeryturę, otrzymamy 20% – 30% ostatniej pensji. Tymczasem w ubiegłym roku było to 61,5%.To, że w przyszłości będzie gorzej, nie oznacza, że teraz jest dobrze. Nie brakuje Polaków pobierających bardzo niskie emerytury. W ubiegłym roku 22% emerytów, czyli 1,11 mln osób, otrzymywało świadczenie niższe niż 1 400 zł. W tym było 281 tys. osób, których emerytura była niższa niż 1 000 zł.

Wyższa emerytura dzięki oszczędzaniu


Aby w przyszłości nie być zmuszonym do przeżycia za ułamek pensji, najlepiej zacząć jak najszybciej samodzielnie oszczędzać z myślą o jesieni życia. Nie warto zwlekać, gdyż im później zaczniemy, tym trudniej będzie nam zgromadzić odpowiednią kwotę. Dla przykładu, kobieta, która rozpocznie oszczędzanie w wieku 30 lat, musi odkładać po 238 zł miesięcznie, aby od 67 roku życia mogła wypłacać sobie 1 000 zł dodatkowej emerytury. Jeśli jednak będzie zwlekała i dopiero mając 50 lat zacznie oszczędzać na emeryturę, to będzie musiała odkładać miesięcznie aż 640 zł. Istotne jest również to, aby odkładane pieniądze pracowały i przynosiły odsetki. Jeśli wspomniana już kobieta pieniądze będzie trzymała na nieoprocentowanym rachunku, to nawet zaczynając w wieku 30 lat, musiałaby odkładać po 615 zł miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Ile trzeba odkładać, żeby zapewnić sobie dodatkowy 1000 zł emerytury

Kobieta, która rozpocznie oszczędzanie w wieku 30 lat, musi odkładać po 238 zł miesięcznie, aby od 67 roku życia mogła wypłacać sobie 1 000 zł dodatkowej emerytury.


Wyższa emerytura w zamian za mieszkanie


Niestety Polacy niechętnie oszczędzają długoterminowo. Wiele więc wskazuje na to, że w przyszłości niskie emerytury zmuszą wielu z nas do korzystania z niezbyt popularnego obecnie rozwiązania – renty hipotecznej. W zamian za przekazanie własności mieszkania firma, oferująca takie rozwiązanie, pozwoli nam do śmierci w nim mieszkać i będzie wypłacała kilkaset złotych renty. Spowoduje to, że rodzina zmarłego nie odziedziczy nieruchomości, nawet jeśli emeryt przed śmiercią zdążył otrzymać zaledwie kilka wypłat, na kwotę stanowiącą niewielki ułamek łącznej wartości mieszkania.

oprac. : expander

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Paragon / 2016-07-18 15:09:28

    Czy mężczyźni - przyszli emeryci zdają sobie sprawę ,że są oszukiwani ? - wystarczy popatrzeć na tabele, które stosuje ZUS przy obliczaniu emerytur - wynika z nich ,że mężczyźni i kobiety będą statystycznie żyć tak samo długo i odpowiednio do tego ZUS oblicza mężczyznom niższą o ponad 100% emeryturę.Niech przykładowy kapitał uzbierany przez całe zawodowe życie emeryta wyniesie ca 400 tys zł co wg tabeli oznacza dziś w wieku 67 lata emeryturę 2 tys miesiecznie ponieważ dziś w wieku 67 lat ma on wg ZUS do przeżycia jeszcze średnio 200 miesiecy !!!. Ponieważ w rzeczywistości żyje średnio 74 lata a to oznacza 84 miesiące do przeżycia a nie 200 miesięcy!. Przy uzbieranym przykładowym kapitale 400 tys zł daje to grubo ponad 4,5 tys miesięcznie a nie 2 tys ponieważ trzeba podzielić ten kapitał nie przez 200 tylko przez 84 !!! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: