eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty kredytowe tanieją

Karty kredytowe tanieją

2006-02-23 00:45

Ustawa antylichwiarska i rosnąca konkurencja przynoszą nad wyraz dobre efekty dla posiadaczy kart kredytowych. Nowe przepisy zmusiły do korekty oprocentowania aż sześciu największych ich wystawców.

Przeczytaj także: Kredyty: decyzje RPP a reakcja banków

Jeszcze parę miesięcy temu klienci banków za zaciągnięty na karcie kredyt musieli płacić nawet ponad 30 procent. Od 20 lutego średnie ważone oprocentowanie kart spadło do 21,90 procent. To wciąż znacznie więcej niż na przykład w USA czy Wielkiej Brytanii - mimo zbliżonych stóp procentowych.

W portfelach Polaków znajduje się już blisko trzy miliony kart kredytowych z logiem Visa lub MasterCard i jak wynika z danych NBP, co dziesiąta transakcja dokonywana jest właśnie tego rodzaju kartą. Systematycznie rośnie też ich udział w wartości wszystkich rozliczanych transakcji. Jeszcze w 1998 roku było to trochę ponad 3 proc. by pod koniec ubiegłego roku zbliżyć się do 7 proc. Z całą pewnością można spodziewać się tutaj coraz szybszego wzrostu, wraz z rosnącą popularnością tego rodzaju kart - zarówno wśród klientów, jak i wydających je instytucji. Poza planującymi wprowadzić je wkrótce do oferty Eurobankiem i DB PBC, karty kredytowe wydają już praktycznie wszystkie większe banki detaliczne.

Z nieoficjalnych informacji wynika też, że polskim rynkiem zainteresowany jest również Provident. Na brytyjskim rynku karty kredytowe są jedną z podstawowych linii biznesowych tej firmy. Ciekawostką jest fakt, że jej rzeczywista stopa procentowa wydawanej przez nią Vanquis Bank Credit Card, liczona według tamtejszych standardów może sięgać nawet 70 procent! Dla porównania - po ostatnich zmianach podobne oprocentowanie dla polskich kart oscyluje wokół 30 procent. I jak się okazuje nikt nie postulował tam o wprowadzenie specjalnej ustawy antylichwiarskiej.

Faktem jest jednak, że nowe polskie prawo, które od 20 lutego narzuca maksymalne stawki oprocentowania do 4-krotności kredytu lombardowego NBP, przyspieszyło proces obniżania kosztów zaciąganego na kartach kredytu. Jeszcze nie tak dawno jego oprocentowanie powyżej 30 proc. było całkiem normalne. Szybko rosnąca konkurencja wymusiła jednak zmiany, które widać szczególnie na przykładzie oferty Citibanku. Do 20 czerwca 2005 roku karty tego banku miały oprocentowanie dochodzące nawet do 38 proc., a ponadto dołączone było do niej obowiązkowe ubezpieczenie. Siedem miesięcy później Bank nie tylko zrezygnował z tej dodatkowej 6,5 złotowej miesięcznej opłaty, ale również obniżył oprocentowanie najpierw do poziomu 25,80 proc., a obecnie do 22,92 proc.

Jak obliczyła firma doradcza zeb/, dzięki tej zmianie średnie ważone oprocentowanie kart kredytowych dla największych wystawców w Polsce spadło o 2,25 p.p. - z 24,15 proc. do 21,90 proc. Jak mówi Robert Rajewski, Partner w firmie zeb/rolfes.schierenbeck.associates, średnie oprocentowanie kart kredytowych w USA nie przekracza 14 proc., a w Wielkiej Brytanii 16 proc. Jego zdaniem niższe oprocentowanie na tamtejszych rynkach to efekt panującej konkurencji, ale także częstszego użycia kart przy płatnościach bezgotówkowych. Zapewnia to bankom wysokie przychody z opłat interchange, co pozwala zrekompensować niższą marżę odsetkową.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: