eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › MdM: są nowe limity dla Gdańska i okolic

MdM: są nowe limity dla Gdańska i okolic

2016-07-01 12:50

MdM: są nowe limity dla Gdańska i okolic

Są nowe limity MdM dla Gdańska i okolic © Ilike - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przełom czerwca i lipca to czas, kiedy poznajemy nowe limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych dla Gdańska i reszty woj. pomorskiego, które obowiązywać będą przez najbliższe pół roku. Od 1 lipca 2016 r. maksymalna stawka, po jakiej będzie można kupować w Gdańsku mieszkanie wyniesie 5 094,65 zł dla rynku pierwotnego i 4 168,35 zł dla rynku wtórnego.
W stosunku do wskaźników, które obowiązywały od 1 stycznia br. zanotowaliśmy w Gdańsku wzrost limitu o 1,5 proc. Poza stolicą województwa trzeba będzie jednak znaleźć mieszkania tańsze niż dotąd. Nowy limit dla gmin sąsiadujących z Gdańskiem (Cedry Wielkie, Gdynia, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Sopot, Stegna i Żukowo) wyniesie 4 719,83 zł (rynek pierwotny) i 3 861,68 zł (rynek wtórny) za metr kwadratowy nieruchomości, co oznacza spadek o 1,5 proc. Na pozostałym obszarze województwa pomorskiego obniżka będzie jeszcze większa i wyniesie 4,8 proc. (nowe limity to 4 345,00 zł na rynku pierwotnym i 3 555,00 zł na rynku wtórnym).

Wysokość dopłat w ramach MdM


Małżeństwa bezdzietne kupujące przez najbliższe pół roku mieszkanie w Gdańsku będą mogły w tym czasie uzyskać maksymalnie 23,2 tys. zł dopłaty (dla mieszkania o powierzchni co najmniej 50 mkw.). Osoby z jednym dzieckiem dostaną nie więcej niż 34,7 tys. zł, a z dwójką dzieci 46,3 tys. zł. Zdecydowanie najwięcej środków uzyskać mogą rodziny wielodzietne (trójka dzieci lub więcej), maksymalna stawka w Gdańsku to aktualnie 90,3 tys. zł (mieszkanie o powierzchni 65 mkw. lub większej). Poza stolicą województwa dopłaty są oczywiście mniejsze, maksymalnie (dla rodzin wielodzietnych) będzie to 83,7 tys. zł w gminach sąsiadujących z Gdańskiem oraz 77 tys. zł na pozostałym obszarze województwa.
Wzrost limitu w Gdańsku o 60,75 zł dla rynku wtórnego i 74,25 zł dla rynku pierwotnego nie wpłynie znacząco na dostępność programu w tym mieście. Z danych Narodowego Banku Polskiego za pierwszy kwartał 2016 r. wynika, że przeciętne stawki cen w tym mieście przekraczają limity MdM o 27 i 29 proc. (rynek pierwotny i wtórny).

Gdzie szukać mieszkań z dopłatą?


Gdańsk jest jednym z miast, gdzie nie ma dużego problemu ze znalezieniem mieszkań mieszczących się w limitach MdM. Ciężko jest o takie lokale tylko w centrum oraz wzdłuż trasy Szybkiej Kolei Miejskiej (Wrzeszcz, Zaspa, Przymorze, Żabianka, Brzeźno, Jelitkowo i Oliwa), bo to obszary z dogodną komunikacją i położone blisko morza. W tych lokalizacjach ceny na rynku pierwotnym zaczynają się od ok 6 tys. zł za mkw. Większych kłopotów nie powinno za to być na takich obszarach jak: Morena, Ujeścisko, Chełm i Gdańsk Południe.

fot. mat. prasowe

Limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych w woj. pomorskim na III i IV kwartał 2016 r.

Limit dla Gdańska został podniesiony o 1,5%.


Program Mieszkanie dla Młodych działa od początku 2014 roku, we wrześniu 2015 r. wprowadzono w nim istotną zmianę, która pozwoliła korzystać z dopłat osobom kupującym mieszkanie z rynku wtórnego. Dodatkowo nowelizacja ustawy zwiększyła dostępność i kwoty dopłat dla rodzin wielodzietnych. Zmiany te spowodowały skokowy wzrost zainteresowania programem.

Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że do końca pierwszego kwartału 2016 r. w woj. pomorskim złożono 7861 wniosków o dopłaty na łączną sumę 196,6 mln zł. W samym Gdańsku były to 3348 na dopłaty w kwocie 85,4 mon zł. W tym czasie więcej wniosków złożono tylko w Warszawie.

Marcin Krasoń,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: