eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przez podatek bankowy lokaty dla firm nie zarabiają

Przez podatek bankowy lokaty dla firm nie zarabiają

2016-06-14 11:38

Przez podatek bankowy lokaty dla firm nie zarabiają

Podatek bankowy obniżył cenę lokat dla małych przedsiębiorców © Andrey Popov - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Idea Bank i zazwyczaj długo nic – tak wygląda sytuacja w ofertach depozytowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wprowadzenie podatku bankowy sprawiło, że lokaty dla tych osób w większości banków mocno potaniały.
Jeśli porównać dane o oprocentowaniu depozytów ze stycznia tego roku z tymi z końca maja, można odnieść wrażenie, że doszło do co najmniej jednej obniżki stóp procentowych. Jednak ich wysokość w tym czasie nie została zmieniona, za to w życie wszedł podatek bankowy, który obciążył przede wszystkim depozyty. Jak wynika z przygotowanego przez Tax Care zestawienia lokat dla firm jednoosobowych, potaniały one wyraźnie.

Średnie oprocentowanie spadło o połowę


O tym, jak diametralnie zmieniła się sytuacja, może świadczyć wysokość średniego oprocentowania lokat na 1 miesiąc. W styczniu tego roku wynosiło ono 1,29%, tymczasem pod koniec maja było to tylko 0,69%. Oznacza to spadek odsetek o blisko połowę.

Co ciekawe, miesięczne depozyty na kwotę 1 tys. zł przedsiębiorca indywidualny znajdzie wśród produktów finansowych tylko 4 banków. Wprawdzie część instytucji nie prowadzi lokat dla firm jednoosobowych, bo traktują je jak osoby prywatne, ale w styczniu taką ofertę miało 8 banków. A więc znowu spadek o połowę.

Ci którzy chcą zdeponować 1 tys. zł na krótki termin, mogą liczyć na oprocentowanie między 0,7% a 0,65%. Nieco lepiej wygląda sytuacja, jeśli ktoś dysponuje kwotą 50 tys. zł. W tym przypadku może zyskać nawet 3,25% w Idea Banku. Tu jednak trzeba zastrzec, że ta oferta jest przeznaczona wyłącznie dla nowych klientów.

fot. mat. prasowe

Lokaty na miesiąc

Oprocentowanie niskich lokat na miesiąc jest symboliczne

Stawki pozostałych banków w tej grupie lokat są już dużo, dużo mniej atrakcyjne. Toyota Bank oferuje tylko 0,9%, zaś Bank Millennium zaledwie 0,8%.
Oprocentowanie średnie dla lokat na jeden miesiąc dla kwoty 50 tys. zł wynosi 1%, tymczasem na początku roku równało się 1,07%, toteż zmiana wydaje się niewielka. Ale jeśli spojrzeć na medianę– a wiec średnią, ale po odrzuceniu wartości skrajnych – to mamy już tylko 0,75%, a w styczniu było to 1,10%. A więc skalę redukcji oprocentowania widać wyraźnie już na przykładzie lokat na miesiąc.

Lokaty trzymiesięczne nieco lepsze


Pod względem stawek oprocentowania lepiej wypadają lokaty na trzy miesiące. I tutaj obserwujemy znaczny spadek wysokości odsetek, ale szerszy jest wybór depozytów z oprocentowaniem przekraczającym 1%.

Więcej propozycji niż przy depozytach miesięcznych mają drobni ciułacze. Najwięcej oferuje Idea Bank, aż 2,80%, ale na taką stawkę może liczyć tylko ten klient, który jednocześnie będzie utrzymywał 10% wartości lokaty na koncie „Firma To Ja” w tym banku.

Całkiem sporo daje także Alior Bank. W tej instytucji można uzyskać oprocentowanie 2,25%. Po upływie 90 dni ta lokata zostanie odnowiona automatycznie, ale już jako zwykły depozyt trzymiesięczny, z odsetkami poniżej 1%.

fot. mat. prasowe

Lokaty na 3 miesiące

Mediana oprocentowania niskich lokat na 3 miesiące to 1,13%


Zarówno Idea Bank, jak i Alior Bank oferują tyle samo posiadaczom małych kwot i osobom zamożniejszym, które wpłacają 50 tys. zł. Kolejny, Bank Millennium, proponuje jednoosobowym firmom lokatę ze stawką już tylko 1,3% dla 1 tys. zł. Zamożniejszym klientom Toyota Bank oferuje niewiele więcej, bo zaledwie 1,4%.

Średnie oprocentowanie dla analizowanych depozytów kwartalnych i sumy 1 tys., na koniec maja wynosiło 1,41%. Z kolei w grupie lokat dla kwoty 50 tys. średnia stawka oprocentowania to 1,26%. Ale w styczniu było – odpowiednio – 2,03% i 1,82%.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: