eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zaległe alimenty idą jak burza

Zaległe alimenty idą jak burza

2016-05-25 09:04

Zaległe alimenty idą jak burza

Lawinowy wzrost liczby dłużników alimentacyjnych © Tomsickova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W związku ze zmianami w prawie, od lipca minionego roku gminy zobowiązane zostały do wpisywania dłużników alimentacyjnych do biur informacji gospodarczej. Od tej pory baza rodziców, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec dzieci, rośnie niemal lawinowo. Z wyliczeń Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. wynika, że po I kwartale br. wartość długów alimentacyjnych znajdujących się w jego bazach zdołała przewyższyć 9 mld złotych, a ilość zgromadzonych tam spraw sięgnęła niemal 390 tys.
Nowelizacja Kodeksu Karnego, nakładająca na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zgłaszania zadłużenia alimentacyjnego do wszystkich BIG-ów w Polsce, obowiązuje od niespełna roku. Ten czas wystarczył jednak, aby liczba tego rodzaju spraw w rejestrach dłużników wzrosła wręcz lawinowo. Z danych Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. wynika, że na koniec minionego roku wartość odnotowanych w nim długów alimentacyjnych sięgała 5,2 mld zł, a po pierwszym kwartale 2016 roku zdołała przewyższyć 9 mld zł. Oznacza to, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy zadłużenie wzrosło o 1/4., a w ciągu roku o - bagatela - 415 proc. Wraz z kwotami, na jaki zalegają alimenciarze, gwałtownie podnosi się również ilość spraw alimentacyjnych zgromadzonych w rejestrze, sięgając 390 tys. zobowiązań. Oznacza to, że w stosunku do I kwartału 2015 roku wzrosła ona niemal o 360 proc., a w zestawieniu kwartalnym (I kwartału 2016 do IV kwartału 2015) prawie o 20 proc.
- Z uwagi na to, że jednostki samorządów terytorialnych zostały objęte obowiązkiem dopisywania do wszystkich BIG-ów w Polsce informacji o długach alimentacyjnych w połowie ubiegłego roku, nie mamy jeszcze obrazu pełnej skali tego problemu – komentuje Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej. – Spodziewamy się, że jego faktyczną skalę będzie można ocenić na koniec 2016 roku.

fot. Tomsickova - Fotolia.com

Lawinowy wzrost liczby dłużników alimentacyjnych

9 miliardów złotych, czyli łączna wartość zadłużenia alimentacyjnego w Rejestrze Dłużników ERIF.


9 miliardów złotych, czyli łączna wartość zadłużenia alimentacyjnego w Rejestrze Dłużników ERIF, wydaje się jednak już wystarczającym wskaźnikiem problemu. Dodatkowo, w dużej mierze suma ta składa się z niewielkich kwot pochodzących z wypłat z funduszu alimentacyjnego. (Zgodnie z Ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z dnia 7 września 2007 roku świadczenie takie jest równe wysokości alimentów ustalanych przez sąd, ale nie może przekroczyć 500 zł miesięcznie).
– Wniosek, który można wyciągnąć w oparciu o nasze dane nie napawa optymizmem. Jakość życia naszych dzieci nie zawsze interesuje rodziców, na których ciąży obowiązek alimentacyjny – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. ¬– Ze ściąganiem alimentów nie radzi sobie system egzekucji komorniczej, gdyż mamy wyjątkowo niską w skali Europy ściągalność alimentów na poziomie kilkunastu procent. Przyszła pora na nowe rozwiązanie, które musi poprawić ten niekorzystny stan.

Dłużnik rekordzista w woj. mazowieckim


Najwięcej dłużników alimentacyjnych zamieszkuje województwo śląskie – niemal 52 tys. Najmniej zaś znajdziemy ich w opolskim, bo niewiele ponad 10 tys. Największa średnia kwota zadłużenia w przeliczeniu na jednego dłużnika przypada na mieszkańca województwa lubelskiego i wynosi 29 tys. zł, , najmniejsza zaś na mieszkańca województwa lubuskiego i wynosi niewiele ponad 20 tys. zł. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników ERIF, rekordowe zadłużenie alimentacyjne ma Mazowszanin. Ma 44 lata, jest mężczyzną i zalega z zapłatą alimentów na kwotę ponad 400 tys. zł.

Na podstawie danych zebranych w Rejestrze można naszkicować także obraz przeciętnego dłużnika alimentacyjnego. To mężczyzna w wieku od 31 do 46 lat, którego dług alimentacyjny wynosi niemal 24 tys. zł.

Kto najczęściej nie płaci alimentów?


Jak wynika ze statystyk Rejestru Dłużników ERIF najczęściej długi alimentacyjne mają mężczyźni, stanowią oni blisko 96% wszystkich osób zadłużonych z tego tytułu, które znajdują się w bazie tego biura. Pozostałe 4% to kobiety. Spośród wszystkich kobiet dopisanych do Rejestru z tytułu braku zapłaty alimentów prawie 61% jest w wieku pomiędzy 31 a 46 rokiem życia. Podobnie wygląda to u mężczyzn, którzy nie płacą alimentów – aż 50% z nich jest w tym samym przedziale wiekowym (pomiędzy 31 a 46 rokiem życia).

fot. mat. prasowe

Biura informacji gospodarczej działające w Polsce

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: