eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 7 prostych sposobów na tanie usługi bankowe

7 prostych sposobów na tanie usługi bankowe

2016-05-16 11:48

7 prostych sposobów na tanie usługi bankowe

Są sposoby na bezpłatne bankowanie ©  lenetsnikolai - Fotolia.com

Rekordowo niskie poziomy stóp procentowych, wprowadzenie podatku bankowego oraz konieczność odprowadzania wyższych kwot na Bankowy Fundusz Gwarancyjny to czynniki, które pozwalają przypuszczać, że banki będą się starały przerzucać część rosnących kosztów na swoich klientów. Ci ostatni nie są jednak bezbronni - wystarczy, aby poznali kilka prostych sposobów, a większość podstawowych usług bankowych pozostanie dla nich bezpłatna. Oto poradnik przygotowany przez Comperia.pl w ramach akcji „Miliony Polaków”.

Przeczytaj także: Bankowość online: przekonać seniora

1. BĄDŹ BEZGOTÓWKOWY!


Banki doceniają aktywnych klientów, często uzależniają pobranie opłaty miesięcznej za kartę od liczby lub kwoty transakcji wykonanych kartą w ciągu miesiąca. Liczą się tylko operacje kartą w sklepach, punktach usługowych czy w Internecie, A NIE WYPŁATY GOTÓWKI Z BANKOMATÓW! Jeśli wydasz w miesiącu kartą np. 200, 300 czy 500 zł, to Twoja karta okaże się darmowa! Podobnie jest z opłatą za prowadzenie konta - regularne zasilanie go, na przykład comiesięcznym wynagrodzeniem może spowodować, że bank nie pobierze opłaty za jego prowadzenie.

Nie masz problemu z bankomatami!


Nie we wszystkich bankach klienci mają możliwość bezpłatnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju. Darmowe są tam tylko własne bankomaty banku, a za skorzystanie z innych maszyn zapłacimy np. 3 czy 5 zł. Banki informują o zmianach opłat, ale jeśli akurat umknie Ci to, możesz załapać się na koszty! Im częściej płacisz kartą, tym rzadziej potrzebujesz gotówki z bankomatu. Choć oczywiście zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki, dlatego rozważ wypłaty nieco większych kwot jednorazowo.

Możesz na tym zarobić!


Banki mają w ofertach m.in. programy lojalnościowe gwarantujące zniżki u partnerów programu przy płatności kartą, czy moneyback czyli zwrot części wydatków kartą. Zatem korzystając z karty robisz TAŃSZE zakupy!

fot. lenetsnikolai - Fotolia.com

Są sposoby na bezpłatne bankowanie

Regularne zasilanie konta, na przykład comiesięcznym wynagrodzeniem, może spowodować, że bank nie pobierze opłaty za jego prowadzenie.


Jest bezpieczniej!


Jeśli zgubisz gotówkę – raczej już się z nią pożegnaj. Tymczasem gdy stracisz kartę do konta, możesz ją szybko i łatwo zastrzec. Od tego momentu Twoją kartą nie będzie już możliwe dokonywanie żadnych operacji. Zastrzeżenia karty można dokonać w kilka sekund m.in. z poziomu aplikacji mobilnej banku, bankowości internetowej czy poprzez infolinię. Pamiętaj, że nie musisz znać na pamięć numeru do swojego banku - jest jeden bardzo prosty numer do wspólnego, międzybankowego Systemu Zastrzegania Kart. To 828 828 828, więcej o tym dowiesz się na stronie www.zastrzegam.pl.

2. BĄDŹ AKTYWNY!


Banki siłą rzeczy wolą klientów, którzy korzystają z ich usług nie tylko od święta. Nadal na rynku jest sporo tanich kont, ale wyłącznie pod warunkiem, że masz jakieś wpływy na taki rachunek (choćby 500 czy 1000 zł) albo chętnie korzystasz z karty (kilka transakcji w sklepach w miesiącu, zwykle wystarczy wydać ok. 300 zł). Płacąc kartą możesz zgarniać bonusy, punkty lojalnościowe czy zwrot części wydatków.

Interesuj się swoim kontem!


Wiadomo – to trochę nudne czytać komunikaty od banku, ale nie omijaj ich bo mogą umknąć Ci ważne zmiany! Potem spostrzeżesz, że bank pobrał jakąś opłatę, i będziesz zawiedziony! Dlatego warto uważnie czytać każdą korespondencję jaką wysyła do nas bank tradycyjną pocztą lub poprzez serwis transakcyjny. Warto pamiętać o tym, że każdy bank musi poinformować o zmianach w regulaminie lub taryfie opłat i prowizji z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Nigdy nie wyrzucaj korespondencji z banku przed przeczytaniem.

Pamiętaj, że możesz zmienić rachunek w ramach tego samego banku. Taki ruch jest szczególnie atrakcyjny w sytuacji, gdy Twoje obecnie konto trafiło już w banku na drugi plan, a teraz promowany w blasku reflektorów jest jakiś nowy rachunek. Takie nowości w ofercie są zwykle tańsze niż ich poprzednicy. W ostateczności możesz też skorzystać ze specjalnej procedury i przenieść swoje konto do innego banku. Od 2010 roku banki stosują specjalną Rekomendację Związku Banków Polskich, która znacznie ułatwiła taką operację.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: