eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności bezgotówkowe - sprzymierzeniec PKB

Płatności bezgotówkowe - sprzymierzeniec PKB

2016-05-10 09:47

Przeczytaj także: Płatności bezgotówkowe wygenerują 1 proc. PKB?


Główne wnioski z globalnych badań przeprowadzonych na zlecenie Visa:
  • Wzrost gospodarczy:
    Upowszechnienie kart płatniczych: około 0,4% przyrostu konsumpcji w latach 2011-2015 to zasługa kart płatniczych. Ponieważ konsumpcja rośnie zwykle szybciej w gospodarkach wschodzących, kraje te mogą zyskać najwięcej na ich popularyzacji.
    Częstotliwość korzystania z kart płatniczych: w krajach, gdzie liczba płatności kartami rośnie najszybciej, ich wpływ na wzrost gospodarczy był największy. I tak np. karty płatnicze przyczyniły się do zwiększenia PKB na Węgrzech średnio o 0,25% rocznie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o 0,23%, w Chile o 0,23%, w Irlandii o 0,20%, a w Polsce i w Australii o 0,19%. W większości krajów częstotliwość korzystania z kart płatniczych rosła bez względu na stan gospodarki.
  • Wzrost zatrudnienia:
    W rezultacie szybko rosnącej popularności płatności elektronicznych w latach 2011-2015 na całym obszarze 70 badanych krajów w skali roku przybywało średnio ok. 2,6 mln miejsc pracy. Największe przyrosty miejsc pracy z tego tytułu odnotowano w dwóch krajach – w Chinach (średnio 427 tys. nowych miejsc pracy rocznie) i w Indiach (336 tys.) – mogących się poszczycić znacznym ogólnym wzrostem zatrudnienia w wyniku rosnącej wydajności pracy oraz upowszechnienia płatności kartami.
  • Rynki wschodzące i kraje rozwinięte:
    Rosnące znaczenie płatności elektronicznych zaowocowało wzrostem konsumpcji zarówno na rynkach wschodzących (o 0,20% w latach 2011-2015), jak i w krajach rozwiniętych (0,14%). Wpływ na wzrost PKB w tym okresie to odpowiednio: 0,11% na rynkach wschodzących i 0,08% w krajach rozwiniętych – co sugeruje, że na wszystkich rynkach bez względu na aktualny stopień upowszechnienia kart płatniczych zwiększona częstotliwość korzystania z nich skutkuje wzrostem konsumpcji.
  • Potencjał wzrostu gospodarczego:
    Według analityków Moody’s Analytics na całym obszarze 70 badanych krajów wzrost udziału płatności elektronicznych w całości wydatków konsumpcyjnych ludności o 1% przynosi średni roczny wzrost spożycia dóbr i usług o ok. 104 mld dolarów. Przy innych czynnikach niezmienionych, przekłada się to na średnie roczne przyrosty PKB o 0,04% w rezultacie korzystania z kart płatniczych.
Badania wykazały, że rozwój płatności elektronicznych sam w sobie może nie wystarczyć do zwiększenia dobrobytu kraju – by uzyskać jak najlepszy efekt, potrzebny jest również rozwinięty system finansowy i zdrowa gospodarka. Na poziomie makroekonomicznym autorzy raportu zalecają, żeby – z myślą o upowszechnianiu obrotu bezgotówkowego – władze państwowe ograniczały krępujące przepisy do niezbędnego minimum, sprzyjały tworzeniu rozwiniętej infrastruktury finansowej oraz wspierały wzrost konsumpcji.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: