eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KPF: pośrednictwo kredytowe IV kw. 2015 r.

KPF: pośrednictwo kredytowe IV kw. 2015 r.

2016-05-04 10:34

KPF: pośrednictwo kredytowe IV kw. 2015 r.

Dobra sytuacja w sektorze pośrednictwa finansowego © ewakubiak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z ostatniego raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych „Sektor pośrednictwa kredytowego w Polsce. IV Kwartał 2015” wynika, że branża nie odnotowuje obecnie zbyt dużego ożywienia, za czym mogłyby przemawiać zarówno lepsze od prognozowanych wyniki makroekonomiczne, jak i niskie stopy procentowe oraz rosnące dochody Polaków. Mimo to nastoje wśród pośredników nie należą o najgorszych, a cały rynek radzi sobie całkiem dobrze.

Przeczytaj także: KPF: pośrednictwo kredytowe III kw. 2015 r.

Klimat na kredyt wyznaczają plany sprzedaży i ocena ryzyka kredytowego. Wtedy, gdy nasila się presja regulacyjna, jak w obecnym czasie, kiedy sektor przechodzi przez fazę dużych zmian legislacyjnych, działy sprzedaży w instytucjach finansowych dostosowują się do rekomendacji wydawanych przez UKNF. Swoją pozycję natomiast umacniają działy ryzyka kredytowego. Banki siłą rzeczy skoncentrowały się na przygotowaniu do zmian regulacyjnych, zaostrzając kryteria udzielania kredytów w segmencie kredytów mieszkaniowych i kredytów dla dużych przedsiębiorstw.
– Podniesione marże, obniżenie maksymalnego dopuszczalnego wieku oraz rozszerzenie przesłanek nadmiernego korzystania z kredytów ograniczają ich dostępność nie tylko dla klientów z wyższym ryzykiem kredytowym. – komentuje dr Mirosław Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF. – Duże znaczenie miało też podniesienie wkładu własnego przy udzielaniu kredytu hipotecznego i wycofanie BTE.

AKTYWNOŚĆ KREDYTOWA GOSPODARSTW DOMOWYCH


Liczba kredytów wypłacanych u pośredników finansowych jest powiązana z dynamiką sprzedaży kredytów w bankach i w tym kontekście, zarówno dla banków jak i pośredników, bardzo dobrym okresem okazał się grudzień 2015 r., kiedy to wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych była najwyższa w całym minionym roku. Podkreślić należy jednak, że ta zwyżka nie była spowodowana przesłankami rynkowymi – o decyzji gospodarstw domowych na zaciągnięcie kredytu hipotecznego decydowała w większym stopniu wola skorzystania z programu MdM oraz uniknięcia obowiązującego od stycznia 2016 r. podwyższonego wkładu własnego.

fot. mat. prasowe

Wartość zawartych umów kredytu hipotecznego przez Członków KPF

Wartość zawartych umów kredytu hipotecznego także była najwyższa w historii badania


Abstrahując od powodów, beneficjentami tej sytuacji są także pośrednicy finansowi zrzeszeni w KPF. W IV kw. 2015 r. odnotowano najwyższy wskaźnik penetracji rynku – wyniósł on 10,05%. Wartość zawartych umów kredytu hipotecznego także była najwyższa w historii badania, prowadzonego od 2012 r. – wyniosła 11,14 mld PLN (wzrost o 13,95% w stosunku do III kw. 2015 r.). Liczba zawartych umów osiągnęła 4.893 sztuk (wzrost o 15,81%). Tak wysoka dynamika wynikała z bardzo wysokiej liczby aplikacji o dofinansowanie z programu MdM.

Kredyty gotówkowe, sprzedane przez pośredników finansowych zrzeszonych w KPF systematycznie zwiększają swoją średnią wartość, przy malejącej ich liczbie. W ostatnim kw. 2015 r. wartość wszystkich kredytów gotówkowych osiągnęła 370,18 mln PLN (wzrost o 5,45%), a liczba 9.971 sztuk (spadek o 6,84%). Prowadzi to do wniosku, że przychody pośredników nie maleją wraz ze zmniejszającą się liczbą klientów, a także, iż pośrednicy ściśle współpracują z bankami, które w swojej strategii dyskryminują małe kwoty i dążą do obniżenia kosztów obsługi klienta. Średnia wartość wypłaconego przez pośredników kredytu wyniosła 37 tys. PLN, zatem znajduje się w przedziale wartości, o które między bankami toczy się największa konkurencja.

fot. mat. prasowe

Wartość sprzedanych kredytów gotówkowych przez członków KPF

W ostatnim kw. 2015 r. wartość wszystkich kredytów gotówkowych podskoczyła, przy jednoczesnym spadku ich ilości.


KREDYTY DLA FIRM


W sektorze kredytów dla firm, wypłaconych przez pośredników finansowych zrzeszonych w KPF widać podobny trend, jak w przypadku gospodarstw domowych. Wielkość zadłużenia (w IV kwartale 2015 r. 42,14 mln PLN) zwiększa się wraz ze zmniejszaniem się liczby przedsiębiorstw (154 firmy), które ubiegały się o kredyt.
– Dotychczas akcja kredytowa dla firm z udziałem pośredników finansowych jest raczej skromna. W działalność tę angażuje się jak dotąd niewielka liczba pośredników, skupiona w KPF. – komentuje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF. – Ponieważ jednak plany banków na 2016 r. wskazują, że właśnie w segmencie kredytów dla firm banki upatrują możliwość zwiększenia akcji kredytowej, być może zauważymy ożywienie w tym segmencie, również wśród członków KPF.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: