eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty mieszkaniowe. BIK podsumował luty 2016 r.

Kredyty mieszkaniowe. BIK podsumował luty 2016 r.

2016-04-20 13:29

Kredyty mieszkaniowe. BIK podsumował luty 2016 r.

Więcej udzielonych kredytów mieszkaniowych © Magdziak Marcin - Fotolia.com

Najnowsza analiza BIK wskazuje, że drugim miesiącu br. wzrosła zarówno ilość, jak i wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z dwucyfrowymi wzrostami, odpowiednio o 13,7 i 15,4%. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest m.in. wzrost liczby wniosków kredytowych złożonych w końcówce minionego roku, które ze względu na rozbudowane procedury kredytowe, rozpatrzenia doczekały się dopiero w pierwszym miesiącach br.
Prognozy analityków BIK znalazły potwierdzenie w praktyce - ostatni kwartał 2015 roku przyniósł znaczny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Tendencję tę zauważa również NBP (por. "Sytuacja na rynku kredytowym wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych I kw. 2016 r.") potwierdzając, że po ponad rocznym okresie spadków, koniec ubiegłego roku przyniósł wzrost aktywności kredytobiorców. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy ma być większe zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych”, którego wrześniowa nowelizacja znacznie wpłynęła na zainteresowanie potencjalnych beneficjentów rządowymi dopłatami do kredytów.

Nie tylko jednak MdM kreował sytuację na rynku. Za zwiększony popyt odpowiadały również czynniki związane ze środowiskiem makroekonomicznym, jak rekordowo niskie stopy procentowe WIBOR 3M - 1,69%, oraz lombard NBP - 2,5%. Pozytywny wpływ miały także ustabilizowane ceny na rynku nieruchomości. Do korzystnych czynników należy zaliczyć także wzrosty płac nominalnych (4121 zł brutto na koniec 2015 r., wzrost o 3,5% r./r.) a przy deflacji (0,5% r./r.) jeszcze wyższe wzrosty płac realnych. Ponadto uwagę należy zwrócić na spadek bezrobocia odnotowany pod koniec 2015 r. poniżej 10%.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com

Więcej udzielonych kredytów mieszkaniowych

Według BIK w lutym wzrosła zarówno ilość, jak i wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych.


Bezpośrednim czynnikiem skłaniającym Polaków do większej aktywności kredytowej na rynku mieszkaniowym była również perspektywa podniesienia wkładu własnego od stycznia 2016 r. do 15%, ale w głównej mierze rozszerzenie rządowego programu wsparcia w nabyciu nowego mieszkania „Mieszkanie dla Młodych” o nieruchomości z rynku wtórnego. Dofinansowanie z MdM cieszyło się dużą popularnością, a kredytobiorcy wnioskowali w grudniu 2015 r. o wypłaty z puli przeznaczonej na lata 2016 i 2017. W efekcie Bank Gospodarstwa Krajowego w komunikacie z dnia 15 marca 2016 r. wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w związku z nabyciem pierwszego mieszkania.

Coraz bardziej aktualne staje się więc pytanie, jak w kolejnych miesiącach zachowa się rynek kredytów mieszkaniowych?
- Być może Polacy nadal będą dostrzegać korzyść z inwestycji w nieruchomości, na potrzeby własne lub pod wynajem, za czym przemawiają zarówno niskie stopy zwrotu z lokat, jak i słaba koniunktura na rynku kapitałowym – szacuje Sławomir Grzybek, z Biura Informacji Kredytowej. - W 2016 r. według prognoz BIK można spodziewać się kontynuacji zainteresowania klientów kredytami mieszkaniowymi, które powinno przełożyć się na umiarkowane wzrosty wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Dynamika wzrostu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych będzie jednak istotnie uzależniona od możliwości podażowych banków. – konstatuje ekspert BIK.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: