eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ustawa antylichwiarska niewiele zmieni?

Ustawa antylichwiarska niewiele zmieni?

2006-02-09 00:06

20 lutego wchodzi w życie tzw. ustawa antylichwiarska, ograniczająca wysokość oprocentowania kredytów do czterokrotności oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanego przez Radę Polityki Pieniężnej - czyli obecnie oprocentowanie nie będzie mogło przekraczać 23 procent. Banki i firmy pożyczkowe już jednak zamierzają obejść te limity - stosując na przykład obowiązkowe ubezpieczenie kredytu.

Przeczytaj także: Oprocentowanie kredytów rośnie

Aby banki nie rekompensowały sobie niższych odsetek wyższą prowizją, ustawa określa też górny limit kosztów związanych z udzieleniem kredytu na maksimum niż 5 proc. wartości kredytu.

Ustawa antylichwiarska miała w zamierzeniu jej inicjatorów ograniczyć działalność instytucji finansowych oferujących pożyczki oprocentowane nawet w skali kilkudziesięciu do kilkuset procent rocznie. Banki i instytucje finansowe zajmujące się udzielaniem pożyczek znalazły jednak sposób na ominięcie zapisów ustawy.

Pierwszym sposobem jest łączenie pożyczek z obowiązkowymi pakietami ubezpieczeń - zyskiem pożyczkodawców kompensującym niższe odsetki będzie prowizja za sprzedaż polis. Pojawią się również dodatkowe prowizje nie związane bezpośrednio z udzielaniem pożyczki - opłata za spłatę gotówką czy za wizytę agenta firmy pożyczkowej w domu klienta.

Wprowadzenie dodatkowych opłat zapowiadają również banki - będą to również obowiązkowe pakiety ubezpieczeń, opłaty za wyciągi i miesięczne zestawienia rachunków kredytowych.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: